2006 MIDWEST WINTER CHAMPIONSHIPS
January 21-24, 2006
formerly the Franklin Winter Championships

Boys' 18 - Dayton Center Tennis Club - Dayton, Ohio
SINGLES
Finals
Stephen Havens (8) defeated Jared Pinsky (1) -- pictured right -- 6-4,7-5
Third Place Playoff
Bryant Salcedo (5) over Dennis Nevolo, walkover/ill
Semifinals
Jared Pinsky (1) defeated Bryant Salcedo (5), 6-1,6-3
Stephen Havens (8) defeated Dennis Nevolo, 6-5 retired/ill
Quarterfinals
Jared Pinsky/Potomac, MD (1) defeated David Streeter/Beverly Hills, MI (6), 6-2,6-3
Bryant Salcedo/Boardman, OH (5) defeated Matthew Johnson/Portage, MI, 6-2,6-4
Dennis Nevolo/Gurnee, IL defeated John Nanosky/Oro Valley, AZ (3), 6-2,6-2
Stephen Havens/Cincinnati, OH (8) defeated Andrew McCarthy/Cincinnati, OH, 7-5,6-4
Sportsmanship Award-Ryan Hamning

Girls' 18 - Genesys Atheltic Club - Grand Blanc, Michigan
SINGLES
Finals
Kirsten Flower (1) -- pictured right -- defeated Elyse Steiner (2), 6-1,6-4
Third Place Playoff
Rebecca Parks (6) over Noelle Hickey (4), walkover
Semifinals
Kirsten Flower (1) defeated Rebecca Parks (6), 6-3,6-2
Elyse Steiner (2) defeated Noelle Hickey (4), 2-6,6-2,7-6(5)
Quarterfinals
Kirsten Flower/Columbus, OH (1) defeated Lyndsay Kinstler/Laguna Beach, CA (5), 6-1,6-4
Rebecca Parks (6) defeated Denise Muresan/Lincolnshire, IL, 2-6,7-5,6-2
Noelle Hickey/Hackensack, NJ (4) defeated Sarah Guzick/Greer, SC, 6-1,6-2
Elyse Steiner/Allison Park, PA (2) defeated Lynne Poggensee-Wei/Lake Villa, IL (7), 6-1,6-0

Boys' 16 - Dayton Center Tennis Club - Dayton, Ohio
SINGLES
Finals
Luke Marchase (1) -- pictured right -- defeated Ryan Noble, 6-2,6-1
Third Place Playoff
Ari Binder defeated Stephen Vogl, 6-3,6-1
Semifinals
Luke Marchese (1) defeated Stephen Vogl, 6-2,6-2
Ryan Noble defeated Ari Binder, 6-4,7-6
Quarterfinals
Luke Marchese/Summit, NJ (1) defeated Patrick Whitner/Bradenton, FL, 6-2,6-2
Stephen Vogl/Stamford, CT defeated Patrick Bandy/Cincinnati, OH, 6-7(2),6-0,7-5
Ari Binder/Snyder, NY defeated Gary Wang/Chesterbrook, PA, 3-6,6-3,6-2
Ryan Noble/Fayetteville, NC defeated Billy Strunk/Cincinnati, OH, 7-5,6-3
Sportsmanship Award-Ari Binder

Girls' 16 - Genesys Atheltic Club - Grand Blanc, Michigan
SINGLES
Finals
Kate Turvy (1) defeated Martha Blakely (2) -- pictured right -- 6-1,6-3
Third Place Playoff
Christine Chiricosta defeated Jenna Langhorst (7), 6-4,6-3
Semifinals
Kate Turvy (1) defeated Christine Chiricosta, 6-4,4-6,6-0
Martha Blakely (2) defeated Jenna Langhorst (7), 6-2,6-3
Quarterfinals
Kate Turvy/Dublin, OH (1) defeated Christy Core/Charlotte, NC (8), 6-1,6-4
Christine Chiricosta/Avon Lake, OH defeated Sophie Lantta/Austin, TX, 6-2,6-0
Jenna Langhorst/Palatine, IL (7) defeated Jennifer Nalepa/Brighton, MI, 6-1,6-3
Martha Blakely/Reading, PA (2) defeated Charlotte Calhoun/Dallas, TX, 6-3,6-4

Boys' 14 - Dayton Center Tennis Club - Dayton, Ohio
SINGLES
Finals
Augie Bloom (1) -- pictured right -- defeated Casey MacMaster (8), 6-3,6-2
Third Place Playoff
Justin Rossi (4) defeated Andy Jackson, 6-3,6-2
Semifinals
Augie Bloom (1) defeated Justin Rossi (4), 7-5,6-1
Casey MacMaster (8) defeated Andy Jackson, 6-3,7-5
Quarterfinals
Augie Bloom/Hinsdale, IL (1) defeated Nick Chappell/Indianapolis, IN (6), 6-4,6-1
Justin Rossi/Novi, MI (4) defeated Arren Carter/Powell, OH, 6-4,6-1
Andy Jackson/Dayton, OH defeated Krishna Ravella/Valparaiso, IN (5), 6-4,4-6,6-4
Casey MacMaster/Fort Collins, CO (8) defeated Joey Fritz/Cincinnati, OH (2), 6-4,6-2
Sportsmanship Award-Blake Bazarnik

Girls' 14 - Western Tennis & Fitness - Cincinnati, Ohio
SINGLES
Finals
Monica Yajima (3) defeated Olga Khmylev (7), 7-6(5),7-6(4)
Third Place Playoff
not played
Semifinals
Olga Khmylev (7) defeated Elizabeth Begley (1), 6-7(5),6-4,6-1
Monica Yajima (3) defeated Catherine Stewart (2), 6-3,6-3
Quarterfinals
Elizabeth Begley/Houston, TX (1) defeated Robin Anderson/Matawan, NJ, 6-4,7-5
Olga Khmylev/Williamsville, NY (7) defeated Christiana Raymond/Westerville, OH (4), 6-2,6-2
Monica Yajima/Greenwich, CT (30 defeated Elizabeth Ecker/Mequon, WI, 6-2,6-2
Catherine Stewart/Butler, PA (2) defeated Amanda Lin/West Chester, OH, 6-1,6-0

Boys' 12 - Dayton Center Tennis Club - Dayton, Ohio
SINGLES
Finals
Sam Bloom (1) defeated Conrad Harron (2), 6-2,6-3
Third Place Playoff
Jeffrey Schorsch (4) defeated Gordon Zhang (3), 6-3,6-3
Semifinals
Sam Bloom (1) defeated Gordon Zhang (3), 7-5,6-0
Conrad Harron (2) defeated Jeffrey Schorsch (4), 6-1,3-6,6-2
Quarterfinals
Sam Bloom/Hinsdale, IL (1) defeated Tyler Gardiner/Novi, MI (7), 6-1,6-2
Gordon Zhang/Lisle, IL (3) defeated Eric Marbach/Naperville, IL (6), 4-6,6-4,6-1
Jeffrey Schorsch/Perrysburg, OH (4) defeated Will Adams/Indianapolis, IN , 6-4,6-3
Conrad Harron/Chicago, IL (2) defeated Paul Oosterbaan/Kalamazoo, MI (8), 6-3,6-2
Sportsmanship Award-Gordon Zhang

Girls' 12 - The Clubs at River City - Peoria, Illinois
SINGLES
Finals
Jarret Fisher (1) defeated Jerricka Boone, 6-3,6-1
Third Place Playoff
Not Played
Semifinals
Jarret Fisher (1) defeated Madeline Lipp (3), 6-1,6-0
Jerricka Boone defeated Sara Perelman (2), 6-4,5-7,6-2
Quarterfinals
Jarret Fisher/Skokie, IL (1) defeated Karyn Guttormsen/Kenosha, WI (7), 6-0,6-1
Madeline Lipp/Lake Forest, IL (3) defeated Brooke Austin/Indianapolis, IN (6), 6-4,6-7(3),7-5
Jerricka Boone/Chicago, IL defeated Lauren May/Bradenton, FL, 6-3,7-5
Sara Perelman/Pittsburgh, PA (2) defeated Brittany Ballog/Chicago, IL, 6-1,6-0

2005 FRANKLIN WINTER CHAMPS

2004 FRANKLIN WINTER CHAMPS

2003 FRANKLIN WINTER CHAMPS

2002 FRANKLIN WINTER CHAMPS

2001 FRANKLIN WINTER CHAMPS

2000 FRANKLIN WINTER CHAMPS

1999 FRANKLIN WINTER CHAMPS

1998 FRANKLIN WINTER CHAMPS

Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print











So you want
to play college tennis?

Get Started Now With
College Tennis Connect











CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE















Google









click here for the tabc site

















Return to:
College And Junior
Tennis Homepage