2006 PEACH STATE CLASSIC
Peachtree City Tennis Center - Peachtree City, Georgia
May 27-29, 2006

Boys' 18 Singles
Finals
Kevin King -- pictured right -- defeated Ryan Lipman (9-16), 6-3,6-3
Third Place Playoff
Ryan Smith defeated Bryant Salcedo (2), 6-3,6-3
Semifinals
Kevin King defeated Ryan Smith, 7-6(2),2-6,6-4
Ryan Lipman (9-16) defeated Bryant Salcedo (2), 6-2,3-6,7-5
Quarterfinals
Ryan Smith/Georgia defeated Dejon Bivens/North Carolina (9-16)
Kevin King/Georgia defeated Ross Moyer/South Carolina, 6-1,6-2
Ryan Lipman/Tennessee (9-16) defeated Ryan Kim/Florida, 6-2,6-4
Bryant Salcedo/Ohio (2) defeated David Anderson/Massachusetts (5-8), 7-6(5),2-0 retired/ill
Consolation Finals
David Hopkins over Thomas Nolan, walkover/ill

Girls' 18 Singles
Finals
Jennifer Meredith (1) -- pictured right -- defeated Amanda McDowell (9-16), 6-2,6-0
Third Place Playoff
Neela Vaez (4) defeated Anamika Bhargava (2), 7-6(6),6-7(6),6-3
Semifinals
Jennifer Meredith (1) defeated Neela Vaez (4), 6-3,6-4
Amanda McDowell (9-16) defeated Anamika Bhargava (2), 6-2,6-4
Quarterfinals
Jennifer Meredith/Georgia (1) defeated Yumi Hasegawa (9-16), 6-1,6-0
Neela Vaez/Ohio (4) defeated Jessica Seyferth/Michigan (9-16), 6-2,6-1
Amanda McDowell/Georgia (9-16) defeated Tiffany Tran/California, 6-1,3-6,7-5
Anamika Bhargava/Tennessee (2) defeated Cameron Ellis/Georgia (5-8), 6-1,6-0 Consolation Finals
CC Sardinha defeated Yumi Hasegawa, 7-5,7-5

Boys' 16 Singles
Finals
Richard Doverspike (2) defeated Jenson Turner (1), 7-5,4-6,7-6(5)
Third Place Playoff
Anderson Reed (5-8) defeated Spencer Wolf -- pictured right -- 1-6,6-1,6-1
Semifinals
Jenson Turner (1) defeated Spencer Wolf, 6-1,6-4
Richard Doverspike (2) defated Anderson Reed (5-8), 7-6(3),6-1
Quarterfinals
Jenson Turner/California (1) defeated Jordan Cox/Georgia (9-16), 6-0,6-4
Spencer Wolf/Florida defeated Rekhi Little/Florida (5-8), 6-0,6-0
Anderson Reed/Alabama (5-8) defeated John Harden/Georgia (3), 6-1,6-3
Richard Doverspike/Georgia (2) defeated Ian Chadwell/Tennessee (9-16), 6-3,6-4
Consolation Finals
Wesley Moran over Augie Bloom, walkover/injured

Girls' 16 Singles
Finals
Niltooli Wilkins (1) defeated Ebie Wilson (2) -- pictured right -- 6-3,6-3
Third Place Playoff
Kayla Duncan (5-8) over Michelle Green, walkover/injured
Semifinals
Niltooli Wikins (1) over Michelle Green, walkover/injured
Ebie Wilson (2) defeated Kayla Duncan (5-8), 7-6(4),6-1
Quarterfinals
Niltooli Wilkins/Minnesota (1) defeated Amanda Wu/New York, 7-5,6-0
Michelle Green/South Carolina defeated Casey Simmons/Florida, 6-4,6-3
Kayla Duncan/North Carolina (5-8) defeated Sydney Grant/Georgia, 6-1,6-4
Ebie Wilson/Alabama (2) defeated Courtney Griffith/Georgia (9-16), 6-1,6-1
Consolation Finals
Amanda Wu defeated Casey Simmons, 6-4,1-6,1-0

Boys' 14 Singles
Finals
Nathan Pasha (2) defeated Nick Chappell (1), 1-6,6-3,6-3
Third Place Playoff
Preston Samowitz over Lewis Butler (5-8), walkover/injured
Semifinals
Nick Chappell (1) defeated Lewis Butler (5-8), 5-7, retired/injured
Nathan Pasha (2) defeated Preston Samowitz, 6-1,6-2
Quarterfinals
Nick Chappell/Indiana (1) defeated Sam Bloom/Illinois (9-16), 6-2,6-1
Lewis Butler/Mississippi (5-8) defeated Tommy Marx/Ohio (4), 6-2,1-0 retired/ill
Preston Samowitz/Georgia defeated Kevin Castellow/Virginia (9-16), 6-3,6-0
Nathan Pasha/Georgia (2) defeated Steven Bradley/Georgia, 6-1,6-0
Consolation Finals
Robert Livi -- pictured right -- vs. Kevin Castellow, not played

Girls' 14 Singles
Finals
Elizabeth Ecker (5-8) defeated Maria Mira (5-8), 6-1,5-7,6-0
Third Place Playoff
Alexandra Clay (9-16) defeated Mary Chupa (5), 6-4,6-3 Semifinals
Elizabeth Ecker (5-8) defeated Alexandra Clay (9-16), 6-1,6-2
Maria Mira (5-8) defeated Mary Chupa (5-8), 7-5,6-1
Quarterfinals
Elizabeth Ecker/Wisconsin (5-8)defeated Grace Min/Georgia (1), 6-2,6-4
Alexandra Clay/Georgia (9-16) defeated Allison Falkin/Georgia (3), 3-6,6-2,6-0
Maria Mira/Louisiana (5-8) defeated Kyle McPhillips/Ohio (4), 6-1,6-2
Maryh Chupa/Florida (5) defeated Katherine White/Georgia (9-16), 6-1,7-5
Consolation Finals
Allison Falkin defeated Natalie Blosser, 6-3,6-1

Boys' 12 Singles
Finals
Austin Smith (2) defeated Nick Wood (1), 2-6,6-4,6-4
Third Place Playoff
Connor Thompson (5-8) defeated Grayson Goldin (5-8), 6-1,3-6,7-5
Semifinals
Nick Wood (1) defeated Grayson Goldin (5-8), 6-2,6-0
Austin Smith (2) defeated Connor Thompson (5-8), 6-4,6-1
Quarterfinals
Nick Wood/Tennessee (1) defeated Konrad Zieba/Illinois, 6-1,6-1
Grayson Goldin/Florida (5) defeated Mark Guentert/Georgia, 6-4,6-2
Connor Thompson/Georgia (5-8) defeated Zachary Mueck/Ohio (4), 6-4,7-5
Consolation Finals
Alex Howard defeated Konrad Zieba, 6-4,6-2

Girls' 12 Singles
Finals
Kate Vialle (1) -- pictured right -- Catherine Harrison (2), 6-1,6-0
Third Place Playoff
Stephanie Woods defeated Jayla Scott, 6-4,6-2
Semifinals
Kate Vialle (1) defeated Jayla Scott, 6-1,6-0
Catherine Harrison (2) defeated Stephanie Woods, 6-2,6-4
Quarterfinals
Kate Vialle/Kansas (1) defeated Sydney Campbell/Tennessee (5-8), 6-1,6-0
Jayla Scott/Georgia defeated Margaux Hyman/Michigan (3), 7-5,6-1
Stephanie Woods/Georgia defeatd Shannon Tooley/Georgia, 6-1,6-2
Catherine Harrison/Tennessee (2) defeated Kendal Woodard/Georgia, 6-4,6-4
Consolation Finals
Kendall Woodard defeated Brooke Austin, 7-6(5),1-6,1-0

 

2005 PEACH STATE CLASSIC

2004 PEACH STATE CLASSIC

2003 PEACH STATE CLASSIC

2002 PEACH STATE CLASSIC

2001 PEACH STATE CLASSIC

2000 PEACH STATE CLASSIC

1999 PEACH STATE CLASSIC

<




Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print

























Google









click here for the tabc site






















Check Out
TENNIS WEEK














Return to:
College And Junior
Tennis Homepage