2005 SOUTHERN OPEN CHAMPIONSHIPS

Boys 18 - Chapel Hill Tennis Club - Carrboro, North Carolina - July 9-15
SINGLES
Finals
Andrew Orban (1) defeated Nick Meros (5-8), 6-1,6-0
Third Place Playoff
Nicholas Meister (4) over Cory Parr (5-8) -- pictured right -- walkover/injured
Semifinals
Andrew Orban (1) over Cory Parr (5-8), walkover/injured
Nick Meros (5-8) defeated Nicolas Meister (4), 6-1,6-4
Quarterfinals
Andrew Orban (1) defeated Alex Vasin (5-8), 6-2,4-6,6-2
Cory Parr (5-8) defeated Nathan Sachs (3), 2-6,6-4,6-4
Nicolas Meister (4) defeated Ryan Farlow, 6-3,7-5
Nick Meros (5-8) defeated Dejon Bevins, 6-1,6-4
Consolation Finals
Alex Vasin defeated Blake Wardman, 6-3,6-0
DOUBLES
Finals
Mike Greenberg/Andrew Orban (1) defeated Donald Johnson/Nicolas Meister (2), 8-0
Semifinals
Mike Greenberg/Andrew Orban (1) defeated Cody Loup/Austin Roebuck, 8-1
Donald Johnson/Nicolas Meister (2) defeated Chase Helpingstine/Parker Preyer, 8-0
Quarterfinals
Mike Greenberg/Andrew Orban (1) defated Cory Parr/Justin Salkin (5-8), 8-5
Cody Loup/Austin Roebuck defeated Jacob Gutwillig/Nathan Sachs (4), 8-4
Chase Helpingstine/Parker Preyer defeated Tyler Sauerbrey/Isaac Stein, 8-1
Donald Johnson/Nicolas Meister (2) defeated Brady Herman/Ryan Lewis, 8-0

Girls 18 - Chapel Hill Tennis Club - Carrboro, North Carolina - July 9-15
SINGLES
Finals
Ragini Acharya (1) -- pictured right -- defeated Lindsey Stuckey (9-16), 6-3,5-7,7-5
Third Place Playoff
Cameron Ellis (9-16) over Ashley Neumann, walkover/injured
Semifinals
Ragini Acharya (1) defeated Cameron Ellis (9-16), 7-6(5),6-3
Lindsey Stuckey (9-16) defeated Ashley Neumann, 7-6(3),7-6(3)
Quarterfinals
Ragina Acharya (1) defeated Michelle Larcher DeBrito, 6-0,7-5
Cameron Ellis (9-16) defeated Anna Lee Evans, 6-1,6-1
Lindsey Stuckey (9-16) defeated Stephanie Dellocono (17-32), 3-6,6-0,6-1
Ashley Neumann defeated Molly Scott (2), 6-4,7-5
Consolation Finals
Michelle Larcher DeBrito over Jessica Rhee, retired/injured
DOUBLES
Finals
Lauren McCarthy/Ashley Parsons (4) defeated Neils Barringer/C.H. Williams, 8-6
Semifinals
Neils Barringer/C.H. Williams defeated Priyanka Misra/Kathrin Sorokko (9-16), 8-6
Lauren McCarthy/Ashley Parsons (4) defeated Emily Braid/Caroline Mauch, 8-3
Quarterfinals
Priyanka Misra/Kathrin Sorokko (9-16) defeated Ruxandra Domitrescu/Siobhan Finicane (1), 8-5
Neils Barringer/C.H. Williams defeated Cameron Ellis/Teresa Wang (3), 8-6
Lauren McCarthy/Ashley Parsons (4) defeated Emily Braid/Caroline Mauch, 8-1
Christiane Pheil/Jennifer Stone defeated Katija Decker-Sadowski/Yumi Hasegawa (2), 8-2

Burger King Southern Open
Boys 16 - Cooper Creek Tennis Center - Columbus, Georgia - July 10-15

SINGLES
Finals
not played
Third Place Playoff
Shaun Bussert (3) over Jonathan Jaklitsch (5), walkover/ill
Semifinals
Drake Bernstein (1) defeated Shaun Bussert (3), 6-0,6-2
Joey Burkhardt (2) -- pictured right -- defeated Jonathan Jaklitsch (5), 6-2,6-3
Quarterfinals
Drake Bernstein/Winder, GA (1) defeated Eric Lee/Hidden Hills, CA (5-8), 6-0,6-2
Shaun Bussert/Decatur, GA (3) defeated Bill Bobbitt/Raleigh, NC (9-16), 6-7(3),6-2,6-4
Jonathan Jaklitsch/Islip, NY (5) defeated Ross Moyer/Florence, SC (9-16), 4-6,6-2,6-1
Joey Burkhardt/St. Augustine, FL (2) defeated David Chermak/Raleigh, NC (9-16), 6-2,6-0
Consolation Finals
not played
DOUBLES
Finals
not played
Semifinals
Joey Burkhardt/Anderson Reed (1) defeated Bill Bobbitt/David Chermak (4), 9-7
Christopher Britt/Luke Whiteside defeated Shaun Bussert/Jamieson Cox (2), 8-5
Quarterfinals
Joey Burkhardt/Anderson Reed (1) defeated Richard Doverspike/Ryan Gillis, 9-8(8)
Bill Bobbitt/David Chermak (4) defeated Bill Bobbitt/David Chermak (4), 9-7
Christopher Britt/Luke Whiteside defeated Drake Bernstein/Brian Garber (3), 8-6
Shaun Bussert/Jamieson Cox (2) over Will McArthur/Wesley Moran, walkover/injured

Burger King Southern Open
Girls 16 - Cooper Creek Tennis Center - Columbus, Georgia - July 10-15

SINGLES
Finals
not played
Third Place Playoff
Helen Cunningham (3) defeated Sianna Simmons, 2-6,6-4,10-3
Semifinals
Katarina Reveche (1) -- pictured right -- defeated Helen Cunningham (3), 7-5,6-1
Melanie Oudin (2) defeated Sianna Simmons, 6-0,6-1
Quarterfinals
Katarina Reveche/Canoga Park, CA (1) defeated Caroline Kuehn/Birmingham, AL (9-16), 6-2,6-3
Helen Cunningham/Fairhope, AL (3) defeated Natalie Collins/Vero Beach, FL, 6-3,7-6(3)
Sianna Simmons/Fayetteville, GA defeated Elizabeth White/Columbus, GA (9-16), 6-1,6-4
Melanie Oudin/Marietta, GA (2) defeated Ebie Wilson/Mobile, AL (9-16), 6-0,6-2
Consolation Finals
not played
DOUBLES
Finals
Ashley Lawrence/Ebie Wilson defeated Emily Herb/Adrienne Markison (1), 8-0
Semifinals
Emily Herb/Adrienne Markison (1) defeated Taylor Coffey/Mary Claire Rollins, 8-6
Ashley Lawrence/Ebie Wilson defeated Olivia Maurice/Melanie Oudin (2), 8-6
Quarterfinals
Emily Herb/Adrienne Markison (1) defeated Sarah Cassman/Sianna Simmons, 8-4
Taylor Coffey/Mary Claire Rollins over Lauren Kline/Emily Mallory, walkover/injured
Ashley Lawrence/Ebie Wilson defeated Natalie Collins/Katharina Rosler (3), 8-2
Olivia Maurice/Melanie Oudin (2) defeated Katie Haught/Amanda Malatek, 8-1

Boys 14 - Pelham Racquet Club - Pelham, Alabama - June 26-July 1
SINGLES
Finals
Dominic Bermudez (1) defeated Zachary Weiss (5-8) -- pictured right -- 6-2,6-1
Third Place Playoff
Jason Magnes (2) defeated Charlie Alvarado (3), 3-6,6-2,6-1
Semifinals
Dominic Bermudez (1) defeated Charlie Alvarado (3), 6-3,6-3
Zachary Weiss (5-8) defeated Jason Magnes (2), 7-6(2)
Quarterfinals
Dominic Bermudez/Tucson, AZ (1) defeated Alexander De Chatellus/Dallas, TX (5-8), 6-2,6-1
Charlie Alvarado/Costa Mesa, CA (3) defeated Samuel Fife/Scarsdale, NY (5-8), 2-6,6-4,6-3
Zachary Weiss/Great Neck, NY (5-8) defeated William Schumacher/New Orleans, LA (4), 6-2,6-4
Jason Magnes/Short Hills, NJ (2) defeated Hamish Weerasinghe/Edina, MN (5-8), 6-0,6-2
Consolation Finals
William Schumacher over Alexander De Chatellus (5), walkover/injured
DOUBLES
Finals
Eric Kazmierczak/Alexander Teppert defeated Spencer Newman/Danny Riggs, 6-3,6-4
Semifinals
Spencer Newman/Danny Riggs defeated Jason Magnes/Cassidy Robertson (1), 8-3
Eric Kazmierczak/Alexander Teppert over Samuel Fife/Zachary Weiss (2), 8-1
Quarterfinals
Jason Magnes/Cassidy Robertson (1) defeated Drew Evancho/Sawyer Voges, 8-1
Spencer Newman/Danny Riggs over Brandon Li/Erik Thunberg, walkover/injured
Eric Kazmierczak/Alexander Teppert over Daniel Mark/Ross Peets, walkover/injured
Samuel Fife/Zachary Weiss (2) defeated Michael Lippens/Trevor Newman, 8-2

Girls 14 - Pelham Racquet Club - Pelham, Alabama - June 26-July 1
SINGLES
Finals
Ebie Wilson (1) -- pictured right -- defeated Katie Goepel (9-16), 6-4,6-1
Third Place Playoff
Nicole Gibbs (9-16) defeated Brooke Hawthorne, 6-4,6-1
Semifinals
Ebie Wilson (1) defeated Nicole Gibbs (9-16), 6-2,6-0
Katie Goepel (9-16) defeated Brooke Hawthorne, 6-2,6-1
Quarterfinals
Ebie Wilson/Mobile, AL (1) defeated Taylor Crosby/Ponte Vedra Beach, FL (5-8), 6-3,6-1
Nicole Gibbs/Cleveland, OH (9-16) defeated Taylor Vick/Bellaire, TX (4), 6-3,6-3
Brooke Hawthorne/Atlanta, GA defeated Caroline Faught/Birmingham, AL, 7-6(5),6-1
Katie Goepel/Chatham, NJ (9-16) defeated Monica Yajima/Greenwich, CT (9-16), 6-3,6-3
Consolation Finals
Taylor Crosby defeated Bailey Provine, 7-6(6),6-0
DOUBLES
Finals
Charlotte Calhoun/Taylor Vick (1) defeated Charlotte Ezratty/Monica Yajima (3), 6-3,3-6,6-3
Semifinals
Charlotte Calhoun/Taylor Vick (1) defeated Alexandra Alford/Bailey Provine, 8-6
Charlotte Ezratty/Monica Yajima (3) defeated Taylor Crosby/Danielle Day (2), 8-5
Quarterfinals
Charlotte Calhoun/Taylor Vick (1) defeated Maci Goggans/Lauren Levant, 8-2
Alexandra Alford/Bailey Provine defeated Alexandra Alford/Bailey Provine, 8-2
Charlotte Ezratty/Monica Yajima (3) defeated Nicole Gibbs/Katie Goepel, 9-7
Taylor Crosby/Danielle Day (2) defeated Yasmin Fotovat/Cze-Ja Tam, 8-6

Boys' 12 - Westgate Tennis Center - Dothan, Alabama - June 27-30
SINGLES
Finals
Lewis Butler (1) defeated Nevy Singh (3), 6-1,6-1
Third Place Playoff
Andrew Goodwin (4) defeated Ronald Powell (9-16), 6-4,6-2
Semifinals
Lewis Butler (1) defeated Andrew Goodwin (4), 6-0,6-0
Nevy Singh (3) defeated Ronald Powell (9-16), 6-4,3-6,6-3
Quarterfinals
Lewis Butler (1) defeated Timmy Berg (5-8), 6-0,6-3
Andrew Goodwin (4) defeated Anthony Barrancotto (5-8), 5-7,6-0,6-0
Nevy Singh (3) defeated Will Neuner (9-16), 6-1,6-3
Ronald Powell (9-16) defeated Vikram Hundal (5-8), 6-3,6-0
Consolation Finals
Anthony Barrancotto defeated Jon Robert Leonik, 7-5,0-6,1-0(4)
DOUBLES
Finals
Andrew Goodwin/Casey Kay (4) defated Timmy Berg/Jon Robert Leonik (1), 8-0
Semifinals
Timmy Berg/Jon Robert Leonik (1) defeated Anthony Barrancotto/Jay Meyers (5-8), 8-4
Andrew Goodwin/Casey Kay (4) defeated Lewis Butler/Sean Robinson (2), 8-6
Quarterfinals
Timmy Berg/Jon Robert Leonik (1) defeated Nazar Bilukha/Grayson Goldin, 8-5
Anthony Barrancotto/Jay Meyers (5-8) defeated Stephen Frankiewicz/Vikram Hundal (3), 8-3
Andrew Goodwin/Casey Kay (4) defeated Palmer Campbell/Victor Gurevich, 8-0
Lewis Butler/Sean Robinson (2) defeated Nevy Singh/Trey Strobel, 8-4

Girls' 12 - Dothan, Alabama - June 27-30
SINGLES
Finals
Sloane Stephens (5-8) -- pictured right -- defeated Blair Shankle (1), 6-4,6-4
Third Place Playoff
Katherine White (4) defeated Miebi Iyeyemi, 6-4,6-7(4),6-2
Semifinals
Blair Shankle (1) defeated Miebi Iyeyemi, 6-4,6-3
Sloane Stephens (5-8) defeated Katherine White (4), 6-0,6-1
Quarterfinals
Blair Shankle (1) defeated Sade Ieyeyemi, 6-3,6-3
Miebi Iyeyemi defeated Samantha Crawford (5-8), 6-2,6-2
Katherine White (4) defated Shannon Murdy, 6-2,6-4
Sloane Stephens (5-8) defeated Whitney Kay (2), 6-4,7-5
Consolation Finals
Sade Iyeyemi defeated Akiko Okuda, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals
Whitney Kay/Katherine White (1) defeated Nikita Meka/Sloane Stephens (2), 8-4
Semifinals
Whitney Kay/Katherine White (1) over Karyn Guttormsen/Mary Meyers, walkover
Nikita Meka/Sloane Stephens (2) over Miebi Iyeyemi/Sade Iyeyemi, walkover
Quarterfinals
Whitney Kay/Katherine White (1) defeated Kali Deberry/Ifeoma Iyeyemi, 8-3
Karyn Guttormsen/Mary Meyers defeated Lynn Chi/Taylor Lederman, 8-6
Miebi Iyeyemi/Sade Iyeyemi defeated Claudia Li/Aikiko Okuda (3), 8-3
Nikita Meka/Sloane Stephens (2) defeated Maddie Lamere/Monica Mitta, 8-0

 

2004 SOUTHERN OPEN

2003 SOUTHERN OPEN

2002 SOUTHERN OPEN

2001 SOUTHERN OPEN

2000 SOUTHERN OPEN

1999 SOUTHERN OPEN

1998 SOUTHERN OPEN

So you want
to play college tennis?

Get Started Now With
College Tennis Connect






Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print
























Google





click here for the tabc site



























Check Out
TENNIS WEEK











CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE












On Court Off Court











COURTSIDE TENNIS APPAREL





The Mental Athlete

See A Review





Your #1 Source for Tennis Equipment-Tennis Traders











Central Ohio Grand Prix Tennis











Tennis Hut
Tennis Wear From Head To Toe












College Tennis Connect - Monthly Advice Without Monthly Fees




Heel That Pain











Return to:
College And Junior
Tennis Homepage