2004 TEXAS OPEN CHAMPIONSHIPS

Boys 18 Singles - Canyon Creek Country Club - Richardson, Texas - Aug 2-6
SINGLES
Finals
Justen Roth (4) defeated Daniel Hwang (5-8), 15-0 retired
Third Place Playoff
Will Grist (2) defeated Bernard Lancaster, 2-6,7-5,6-1
Semifinals
Daniel Hwang (5) defeated Bernard Lancaster, 6-4,6-3
Justen Roth (4) defeated Will Grist (2), 6-4,6-2
Quarterfinals
Bernard Lancaster/Richardson, TX defated Chandler Brass/Salina, KS (1), 6-4,7-5
Daniel Hwang/Plano, TX (5-8) defeated Zachary Lerner/Scarsdale, NY (3), 7-6(5),7-5
Justen Roth/Short Hills, NJ (4) defeated Clayton Tarics/Houston, TX, 6-2,6-1
Will Grist/Charlotte, NC (2) defeated Eric Olson/Dallas, TX, 6-1,6-2
Consolation Finals
Jon Wiegand defeated Luke Hawk, 6-4,6-0
DOUBLES
Finals
Ian Donovan/Evan Hays defeated Tyson D'Acosta/Nicholast Lucier, 8-6`
Semifinals
Ian Donovan/Evan Hays defeated Tyson D'Acosta/Nicholas Lucier, 8-4
Timmy Allin/Bernard Lancaster (2) defeated Mark Berajawala/Michaela Lee, 8-5
Quarterfinals
Ian Donovan/Evan Hays defeated Eric Pollak/Jon Wiegand, 8-6
Tyson D'Acosta/Nicholas Lucier defeated Russell Chidester/Carlos Machado, 8-6
Mark Berajawala/Michael Lee defeated Dylan Dyer/Clayton Phillips, 8-1
Timmy Allin/Bernard Lancaster (2) defeated Robert Bruner/Eric Olson, 8-0

Girls 18 Singles - Canyon Creek Country Club - Richardson, Texas - Aug 2-6
SINGLES
Finals
Andrea Morgado (4) defeated Lilian Nguyen (5-8), 6-4,6-0
Third Place Playoff
Ruxandra Dumitrescu (2) -- pictured right -- defeated Ariela Cohen (5-8), 6-2,4-6,6-2
Semifinals
Lilian Nguyen (5-8) defeated Ariela Cohen (5-8), 6-2,6-2
Andrea Morgada (4) defeated Ruxandra Dumitrecu (2), 6-1,7-5
Quarterfinals
Ariela Cohen/Potomac, MD (5-8) defeated Jenny Rowen/Little Rock, AR, 6-3,6-2
Lilian Nguyen/Austin, TX (5-8) defeated Samantha Galainena/Burr Ridge, IL (3), 6-3,6-3
Andrea Morgado/Plano, TX (4) defeated Ali Salomone/Northbrook, IL (5-8), 6-0,6-1
Ruxandra Dumitrescu/Cortland Manor, NY (2) defeated Rachel Wilhelm/Coppell, TX, 7-5,6-3
Consolation Finals
Morgan Frank defeated Rachel Wilhela, 6-1,6-0
DOUBLES
Finals
Peta Lancaster/Anastasia Zavgorodni defeated Amy Bedell/Katelyn McKenzie, 8-5
Semifinals
Amy Bedell/Katelyn McKenzie defeated Stephanie Galainena/Samantha Galainena (1), 8-6
Peta Lancaster/Anastasia Zavgorodni defeated Ariela Cohen/Ali Salomone (2), 8-4
Quarterfinals
Stephanie Galainena/Samantha Galainena (1) defeated Lauren Trapani/Veronica Villareal, 8-3
Amy Bedell/Katelyn McKenzie defeated Chelsea Bond/Anna Khoor, 8-1
Peta Lancaster/Anastasia Zavgorodni defeated Megan Abraham/Mary Poe, 8-3
Ariela Cohen/Ali Salomone (2) over Emily Gonzalez/Allison Ramos, withdrew/injured

Boys 16 Singles - St. Stephens Episcopal School - Austin, TX - Aug 2-6
SINGLES
Finals
Jeremy Feldman (5) defeated Nader Daylami, 6-3,6-1
Third Place Playoff
Jonathan Jaklitsch over David Fink, withdrew/injured
Semifinals
Nader Daylami defeated David Fink (3), 6-3,6-4
Jeremy Feldman (5) defeated Jonathan Jaklitsch, 6-2,6-1
Quarterfinals
Nader Daylami/Houston, TX defeated David Lue/Houston, TX (9), 3-6,6-0,7-5
David Fink/Roslyn Heights, NY (3) defeated Will Beuttenmuller/Dallas, TX, 6-1,4-6,6-3
Jeremy Feldman/Armonk, NY (5) defeated Chris Burmann/Abilene, TX, 6-2,6-1
Jonathan Jakiltsch/Islip, NY defeated David Tillem/Atlanta, GA, 6-1,6-2
Consolation Finals
Cristian Cruz defeated Colin Morris, 1-6,6-4,6-0
DOUBLES
Finals
Andrew Dobbs/Andrew Frye (1) defeated Cristian Cruz/Eduardo Pavia (3), 10-8
Semifinals
Andrew Dobbs/Andrew Frye (1) over Matt Ledlie/Jordan Rux, default/injured
Cristian Cruz/Eduardo Pavia (3) over Jeremy Feldman/David Maldwon, default/injured
Quarterfinals
Andrew Dobbs/Andrew Frye (1) defeated Austin Klores/Brett Powers, 8-5
Matt Ledlie/Jordan Rux defeated Jonathan Jakiltsch/Brandon Smyth, 8-5
Cristian Cruz/Eduardo Pavia (3) defeated Chris Klepatz/Carlos Moreiras, 8-6
Jeremy Feldman/David Maldwon defeated Javier Baerga/Gustavo Villares (2), 8-3

Girl 16 Singles - St. Stephens Episcopal School - Austin, TX - Aug 2-6
SINGLES
Finals
Ragini Acharya (1) -- pictured right -- defeated Simone Templeton (3), 7-6,2-6,6-1
Third Place Playoff
Sarah Summerfield (2) defeated Katie O'Riley (4), 6-4,6-1
Semifinals
Ragini Acharya (1) defeated Katie O'Riley (4), 6-2,6-1
Simone Templeton (3) defeated Sarah Summerfield (2), 6-7,7-5,6-0
Quarterfinals
Ragini Acharya/Pulaski, VA (1) defeated Carolyn Simmons/Houston, TX, 6-1,6-1
Katie O'Riley/Austin, TX (4) defeated Rika Tatsuno/Rancho Palos Verdes, CA (5-8), 6-2,6-4
Simone Templeton/Austin, TX (3) defeated Nyssa Peele/Austin, TX (5-8), 5-7,6-0,6-2
Sarah Summerfield/Dover, NJ (2) defeated Georgiana Smyser/Houston, TX (5-8), 6-1,3-6,6-1
DOUBLES
Finals
Regina Del Bosque/Katie O'Rieley (2) defeated Phoebe Dileo/Alexa Ely, 8-4
Semifinals
Phoebe Dileo/Alexa Ely defeated Sarah Summerfield/Michael Yuan (1), 8-1
Regina Del Bosque/Katie O'Rieley (2) defeated Lyndsay Ottosen/Georgiana Smyser (3), 8-6
Quarterfinals
Sarah Summerfield/Michelle Yuan (1) defeated Erlyn Ruth Rudico/Robie Verano, 8-5
Phoebe Dileo/Alexa Ely defeated Gabriela Davila/Nyssa Peele (4), 8-5
Lyndsay Ottosen/Georgiana Smyser (3) defeated Kaitlyn Carpenter/Jenna Hendrickson, 8-0
Regina Del Bosque/Katie O'Rieley (2) defeated Christina Amo/Erica Engberg, 8-1

Boys 14 Singles - Westwood Country Club - Austin, TX - Aug 2-6
SINGLES
Finals
Michael Vutam (9) defeated Alex Llompart (3) -- pictured right -- 7-6,3-6,6-3
Third Place Playoff
Walker Kehrer (2) defeated Grant Wilson (5), 6-4,6-3
Semifinals
Michael Vutam (9) defeated Grant Wilson (5), 7-5,6-3
Alex Llompart (3) defeated Walker Kehrer (2), 6-1,6-0
Quarterfinals
Michael Vutam/Plano, TX (9) defeated Aba Omodele-Lucien/Berkeley, CA (1), 6-2,6-3
Grant Wilson/Austin, TX (5) defeated Daniel Whitehead/Sugar Land, TX (14), 6-2,6-4
Alex Llompart/Carolina, PR (3) defeated Max Stevens/Dallas, TX (7), 6-4,6-2
Walker Kehrer/Pacific Palisades, CA (2) defeated Daven Brodess/Scottsdale, AZ (6), 6-1,6-1
Consolation Finals
Aba Omodele-Lucien defeated Max Stevens, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Walker Kehrer/Aba Omodele-Lucien (1) defeated Benjamin Chen/Daniel Whitehead (2), 8-2
Semifinals
Walker Kehrer/Aba Omodele-Lucien (1) defeated Jack Boling/Bryan Welnetz (5), 8-4
Benjamin Chen/Daniel Whitehead (2) defeated Alex Van Velzer/Donald Van Velzer
Quarterfinals
Walker Kehrer/Aba Omodele-Lucien (1) defeated Roger Anderson/Max Stevens, 8-4
Jack Boling/Bryan Welnetz (5) defeated Chris Camillone/Ben Guthrie (3), 8-5
Alex Van Velzer/Donald Van Velzer defeated Daven Brodess/Will Oliver (4), 8-2
Benjamin Chen/Daniel Whitehead (2) defeated Patrick Clynes/Alex Llompart (6), 8-5

Girls 14 Singles - Westwood Country Club - Austin, TX - Aug 2-6
SINGLES
Finals
Sheri Olivier (4) defeated Cassie Carver (1), 6-4,4-6,6-4
Third Place Playoff
Millie Nichols (3) over Lauren McHale (2), withdrew/injured
Semifinals
Cassie Carver (1) defeated Millie Nichols (3), 6-4,3-6,6-3
Sheri Olivier (4) defeated Lauren McHale (2), 6-3,6-4
Quarterfinals
Cassie Carver/Oklahoma City, OK (1) defeated Kourtney Howell/Cypress, TX (6), 7-5,4-6,6-4
Millie Nichols/Amarillo, TX (3) defeated Taylor Vick/Bellaire, TX (7), 7-6,6-7,6-4
Sheri Olivier/Tyler, TX (4) defeated Makenzie Doran/The Woodlands, TX (13), 6-1,6-1
Lauren McHale/Englewood Cliffs, NJ (2) defeated Charlotte Ezratty/Greenwich, CT (15), 6-0,6-3
Consolation Finals
Brett Ellen Keeler defeated Emily Pietruszynski, 7-5,6-1
DOUBLES
Finals
Dionicia Akina/Emily Pietruszynski over Lauren McHale/Emily Wolf, retired/injured
Semifinals
Dionicia Akina/Emily Pietruszynski defeated Mollie Anderson/Charlotte Ezratty, 9-8
Lauren McHale/Emily Wolf defeated Kourtney Howell/Taylor Vick (3), 8-3
Quarterfinals
Mollie Anderson/Charlotte Ezratty defeated Charlotte Calhoun/Cassie Carver (1), 8-5
Dionicia Akina/Emily Pietruszynski defeated Sheri Olvier/Whitney Pence, 8-6
Kourtney Howell/Taylor Vick (3) defeated Lindsay Butzer/Emilia Monell, 8-6
Lauren McHale/Emily Wolf (2) defeated Alysha Kishan/Leonora Slatnick, 8-3

Boys 12 Singles - Westwood Country Club - Austin, TX - Aug 2-6
SINGLES
Finals
Ashok Narayana (1) defeated Luke Tratmann (2), 6-3,6-3
Third Place Playoff
Avery Rux (3) defeated Andrew Korinek (4), 6-3,6-1
Semifinals
Ashok Narayana (1) defeated Andrew Korinek (4), 6-1,6-1
Luke Trautmann (2) defeated Avery Rux (3), 6-0,6-0
Quarterfinals
Ashok Narayana/Houston, TX (1) defeated Jorge Salazar/McAllen, TX (11), 6-1,6-1
Andrew Korinek/Mansfield, TX (4) defeated Thai Kwiatkowski/Charlotte, NC (8), 6-2,6-3
Avery Rux/Kerrville, TX (3) defeated Kyle Plum/Dallas, TX, 7-6,6-2
Luke Trautmann/San Antonio, TX (2) defeated James Burke/Summit, NJ (9), 6-1,6-1
Consolation Finals
Matthew Dooley defeated Billy Pecor, 6-2,6-0
DOUBLES
Finals
Ashok Narayana/Avery Rux (1) defeated James Burke/Billy Pecor (3), 8-5
Semifinals
Ashok Narayana/Avery Rux (1) defeated Mitchell Krueger/Sanjeev Mundluru, 9-8
James Burke/Billy Pecor (3) defeated Cristobal Ramirez/Jorge Salazar, 8-3
Quarterfinals
Ashok Narayana/Avery Rux (1) defeated Luke Trautmann/Jacob Trautman, 8-2
Mitchell Krueger/Sanjeev Mundluru (4) dfefeated Jordan Roach/Jacob Rother, 9-8
James Burke/Billy Pecor (3) defeated Jeff Fulwiler/Hunter Goertz, 8-1
Cristobal Ramirez/Jorge Salazar defeated Adrian Garza/Michael Garza, 9-7

Girls 12 Singles - Westwood Country Club - Austin, TX - Aug 2-6
SINGLES
Finals
Blair Shankle (4) defeated Jessica Worring (2), 6-1,6-2
Third Place Playoff
Mia Lancaster (3) defeated Haley Martin (1), 4-6,6-4,6-4
Semifinals
Blair Shankle (4) defeated Haley Martin (1), 6-1,6-3
Jessica Worring (2) defeated Mia Lancaster (3), 2-6,6-4,7-5
Quarterfinals
Haley Martin/Tulsa, OK (1) defeated Janie Nowland/Mountain City, TX, 6-1,6-1
Blair Shankle/Boerne, TX (4) defeated Brianda Navarro/San Antonio, TX, 5-7,7-5,6-3
Mia Lancaster/Richardson, TX (3) defeated Sarah Broach/Allen, TX (6), 6-2,6-0
Jessica Worring/Miami, FL (2) defeated Samantha Adams/New Braunfels, TX, 6-0,6-1
Consolation Finals
Ashleigh Lickert defeated Brianda Navarro, 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Mia Lancaster/Ashleigh Lickert (1) defeated Carolyn Chupa/Jessia Worring, 8-5
Semifinals
Mia Lancaster/Ashleigh Lickert (1) defeated Arantxa Hernandez/Brianda Navarro, 8-0
Carolyn Chupa/Jessica Worring defeated Gabrielle Devlin/Haley Martin (2), 8-4
Quarterfinals (First Round)
Mia Lancaster/Ashleigh Lickert (1) received a bye
Arantxa Hernandez/Brianda Navarro defeated Courtney Lawless/Morgan Lawless, 8-4
Carolyn Chupa/Jessica Worring defeated Alexandra Kelly/Hideko Tachibana, 8-4
Gabrielle Devlin/Haley Martin (2) defeated Alyssa Caffey/Janie Nowland, 8-4

 

2003 TEXAS OPEN

2002 TEXAS OPEN

2001 TEXAS OPEN

2000 TEXAS OPEN

1999 TEXAS OPEN

1998 TEXAS OPEN








College Tennis Connect
Monthly Advice

Without Monthly Fees




























The Mental Athlete

See A Review






Google






Central Ohio Grand Prix Tennis






CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE












On Court Off Court












COURTSIDE TENNIS APPAREL













Your #1 Source for Tennis Equipment-Tennis Traders






Check Out
TENNIS WEEK














Tennis Hut
Tennis Wear From Head To Toe




























Return to:
College And Junior
Tennis Homepage