2006 COPPER BOWL
at the Hilton El Conquistador
Tucson, Arizona - January 1-7, 2006

Click Here For Stories & Photos


Boys' 18
SINGLES
Finals
Bozhidar Katsarov defeated Jack Levis (3) -- pictured left to right -- 6-1,6-2
Third Place Playoff
Peter Rispoli defeated Frederic Pandrecki (11), 6-4,6-4
Semifinals
Jack Levis (3) defeated Frederic Pandrecki (11), 6-7(6),7-6(4),6-1
Bozhidar Katsarov defeated Peter Rispoli (7), 3-6,6-2,6-2
Quarterfinals
Frederic Pandrecki/Las Vegas, NV (11) defeated Blaze Schwartz/Pensacola, FL, 6-1,6-2
Jack Levis/St. Louis, MO (3) defeated Jordan Rux/Kerrville, TX, 6-4,2-6,6-3
Peter Rispoli/Naples, FL (7) defeated Ahmed Ismail/Ojai, CA, 7-5,6-1
Bozhidar Katsarov/Ojai, CA defeated James Moye/Winter Park, FL (13), 6-7(3),6-0,7-5
Consolation Finalis
Jordan Rux defeated Christopher Maddenb, 6-3,3-2 retired
DOUBLES
Finals
Andrew Brasseaux/Dennis Polyakov defeated Geoffrey Embry/Thomas McGeorge (1), 9-7
Semifinals
Geoffrey Embry/Thomas McGeorge (1) defeated Xavier Smith/Jai Yoon, 8-3
Andrew Brasseaux/Dennis Polyakov defeated Andrew Landwerlen/Richard Lindstrom, 8-6
Quarterfinals
Geoffrey Embry/Thomas McGeorge (1) defeated Blake Wardman/Tom Young, 8-4
Xavier Smith/Jai Yoon defeated Jonathan Jaklitsch/Curtis Roby, 8-5
Andrew Lanwerlen/Richard Lindstrom defeated Jermemy Feldman/Jeremy Weinberger, 8-4
Andrew Brasseaux/Dennis Polyakov defeatd Matt Hansen/Joshua Scholl, 8-6

Girls' 18
SINGLES
Finals
Noel Hickey (6) defeated CC Sardhinha (14) -- pictured right to left -- 3-6,6-2,6-3
Third Place Playoff
Chloe Jones (4) over Kendra Ivey, walkover/ill
Semifinals
CC Sardinha (14) defeated Kendra Ivey, 6-2,6-2
Noelle Hickey (6) defeated Chloe Jones (4), 6-4,6-1
Quarterfinals
CC Sardinha/Bradenton, FL (14) defeated Elyse Steiner/Allison Park, PA (1), 6-1,1-6,6-3
Kendra Ivey/Monarch Beach, CA over Marissa Lambropoulos/Lake Forest, IL, walkover/ill
Chloe Jones/Baldwin Cithy, KS (4) defeated Rebecca Parks/Tulsa, OK (8), 7-5,6-4
Noelle Hickey/Hackensack, NJ (6) defeated Tara Eckel/Dallas, TX, 6-0,6-1
Consolation Finalis
Kimberly Haynes defeated Christina Keesey, 6-2,6-7(6),6-2
DOUBLES
Finals
Cameron Hubbs/Rebecca Parks (2) defeated Lindsay Clark/Stacey Lee, 8-5
Semifinals
Lindsay Clark/Stacey Lee defeated Elyse Steiner/Vanessa Steiner (1), 8-3
Cameron Hubbs/Rebecca Parks (2) defeated Jennifer Goldman/Christina Liles, 8-4
Quarterfinals
Elyse Steiner/Vanessa Steiner (1) defeated Marisa Lambropoulos/Whitney Wilson, 8-6
Lindsay Clark/Stacey Lee defeated Elizabeth Epstein/Leanne Milliken, 8-2
Jennifer Goldman/Christina Liles defeated Kate Lowder/Chichi Scholl, 8-4
Cameron Hubbs/Rebecca Parks (2) defeated Kimberly Haynes/Rika Tatsuno, 9-7

Boys' 16
SINGLES
Finals
Jason Smith (4) defeated Dylan Pottish (7) -- pictured left to right -- 7-5,6-3
Third Place Playoff
Patrick Whitner defeated Ryan Harrison (2), 6-0,7-5
Semifinals
Dylan Pottish (7) defeated Ryan Harrison (2), 6-4,6-2
Jason Smith (4) defeated Patrick Whitner, 6-4,6-1
Quarterfinals
Dillon Pottish/East Quogue, NY (7) defeated Cameron Ahari/Tucson, AZ (1), 7-5,6-2
Ryan Harrison/Shreveport, IL (2) defeated Isamu Tachibana/Austin, TX (5), 7-5,2-6,6-2
Jason Smith/Davis, CA (4) over Max Stevens/Dallas, TX (10), walkover/injured
Patrick Whitner/Bradenton, FL defeated Dan Couzens/West Hartford, CT (6), 6-1,6-1 
Consolation Finalis
Richard Doverspike defeated Nicholas Andrews, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Charlie Alvarado/Joe Young defeated Eric Morgan/Powel Porter, 8-5
Semifinals
Charlie Alvarado/Joe Young defeated Max Stevens/Isamu Tachibana (1), 9-8(10)
Eric Morgan/Powel Porter defeated Chris Cha/Grant Fleming, 8-6
Quarterfinals
Max Stevens/Isamu Tachibana (1) defeated Ryan Harrison/Jake Hendrie, 8-6
Charlie Alvarado/Joe Young defeated Nicholas Ballou/Daniel Houlz, 8-1
Eric Morgan/Powel Porter defeated Chris Cha/Grant Fleming, 9-8(12)
Carson Kadi/Arya Vayghan defeated Kyle McMorrow/Gregory Punsalan, 9-7

Girls' 16
SINGLES
Finals
Tanya Raykova defeated Rebecca Marino -- pictured right to left -- 6-4,2-6,6-2
Third Place Playoff
Lindsay Dvorak (3) defated Simone Kalhorn, 6-3,4-6,6-4
Semifinals
Rebecca Marino defeated Lindsay Dvorak (3), 6-1,3-6,6-3
Tanya Raykova defeated Simone Kalhorn, 6-4,6-3
Quarterfinals
Rebecca Marino/Vancouver, BC defeated Sarah Landsman/Syosset, NY (8), 6-1,6-1
Lindsay Dvorak/St. Petersburg, FL (3) defeated Denise Muresan/Des Plaines, IL, 6-4,5-7,3-0 retired/injured
Simone Kalhorn/Colorado Springs, CO defeated Jessica Alexander/Tyler, TX (4), 6-3,6-3
Tanya Raykova/Ojai, CA defeated Mollie Anderson/Bayside, NY, 6-3,6-0
Consolation Finalis
Kristi Boxx defeated Tiffany Tran, 6-3,2-6,6-2
DOUBLES
Finals
Rebecca Marino/Alyssa Nafarrete defeated Kristi Boxx/Charlotte Calhoun, 8-4
Semifinals
Kristi Boxx/Charlotte Calhoun defeated Gabrielle Clark/Kara Sherwood, 8-5
Rebecca Marino/Alyssa Nafarrete defeated Courtney Byron/Kari Wig (2), 8-0
Quarterfinals
Kristi Boxx/Charlotte Calhoun defeated Jessica Harrow/Hilary Valenzuela, 8-5
Gabrielle Clark/Kara Sherwood defeated Gillian Hush/Susan Ma, 8-5
Rebecca Marino/Alyssa Nafarrete defeated Rachel Saiontz/Casey Simmons, 8-4
Courtney Byron/Kari Wig (2) defeated Allison Wickman/Ryann Young, 8-0

Boys' 14
SINGLES
Finals
Sekou Coker Bangoura defeated Nelson Vick (10) -- pictured right to left -- 6-4,6-1
Third Place Playoff
Shane Foster (4) defeated Zachary Weiss (3), 4-2 retired/injured
Semifinals
Sekou Coker Bangoura defeated Shane Foster (4), 6-1,6-2
Nelson Vick (10) defeated Zachary Weiss (3), 7-5,6-2
Quarterfinals
Sekou Coker Bangoura/Bradenton, FL (1) defeated Christopher Jackman/Miami, FL, 6-3,6-1
Shane Foster/Tucson, AZ (4) defeated Chris Cammillone/Austin, TX (7), 6-3,7-6(4)
Zachary Weiss/Great Neck, NY (3) defeated Garrett Brasseaux/Covington, LA, 6-1,6-4
Nelson Vick/Grafton, WI (10) defeated Emmett Egger/Issaquah, WA (5), 6-1,6-7(2),7-6(4)
Consolation Finals
Rommel Verano defated Dante Terenzio, 7-6(2),6-3
DOUBLES
Finals
David Salazar/Rommel Verano (1) defeated Lewis Butler/Spencer Newman, 9-8(8)
Semifinals
David Salazar/Rommel Verano (1) defeated Gonzales Austin/Christopher Jackman, 8-5
Lewis Butler/Spencer Newman defeatd Sekou Coker Bangoura/Zachary Weiss (2), 8-2
Quarterfinals
David Salazar/Rommel Verano (1) defeated Alex Aleman/Arren Carter, 8-6
Gonzales Austin/Christopher Jackman defeated Tommy Marx/Daniel McCall, 8-3
Lewis Butler/Spencer Newman defeated James Coxe/Alexander Durhman, 9-7
Sekou Coker Bangoura/Zachary Weiss (2) over Patrick Clynes/Christian Harrison, walkover/ill

Girls' 14
SINGLES
Finals
Hideko Tachibana defeated Lilly Kimbell (1), 6-2,5-7,7-6(2)
Third Place Playoff
Elizabeth Begley (4) defeated Kaitlyn Christian (3), 6-1,6-2
Semifinals
Lilly Kimbell (1) defeated Lacey Smyth (7), 6-2,7-5
Hideko Tachibana defeated Elizabeth Begley (4), 6-0,6-2
Quarterfinals
Lilly Kimbell/Vancouver, WA (1) defeated Lacey Smyth/Stamford, CT (7), 6-2,7-5
Kaitlyn Christian/Orange, CA (3) defeated Monica Yajima/Greenwich, CT (6), 7-6(1),7-5
Elizabeth Begley/Houston, TX (4) defeated Noel Scott/Northridge, CA (8), 7-5,6-2
Hideko Tachibana/Austin, TX defeated Mele Iongi/Mesa, AZ, 6-2,6-1
Consolation Finalis
Noel Scott defeated Brett Ellen Keeler, 7-6(4),6-3
DOUBLES
Finals
Jenny Falcone/Noel Scott defeated Kaitlyn Christian/Monica Yajima (1), 8-4
Semifinals
Kaitlyn Christian/Monica Yajima (1) defeated Madeleine Murray/Hanna Yu, 8-4
Jenny Falcone/Noel Scott defeated Julia Fellerhoff/Haillee Gopinath, 8-6
Quarterfinals
Kaitlyn Christian/Monica Yajima (1) defeated Haley Driver/Nicole Smith, 8-3
Madeleine Murray/Hanna Yu defeated Juliet Lebarthe/Kayva Menon, 8-3
Julia Fellerhoff/Haillee Gopinath defeated Lacey Smyth/Alex Tachovsky, 8-6
Jenny Falcone/Noel Scott defeated Makenna Borg/Alex Palen, 9-8(2)

Boys' 12
SINGLES
Finals
Joseph DiGiulio (3) defeated Michael Chamerski (5) -- pictured right to left -- 6-1,6-2
Third Place Playoff
Ross Guignon (2) defeated Zach Morris, 6-3,6-2
Semifinals
Michael Chamerski (5) defeated Zach Morris, 6-1,6-0
Joseph DiGiulio (3) defeated Ross Guignon (2), 6-1,6-2
Quarterfinals
Zach Morris/Garden City, NY defeated Mitchell Krueger/Aledo, TX (1), 3-6,7-6(5),10-8
Michael Chamerski/Mill Creek, WA (5) defeated Anthony Barrancotto/St. Petersburg Beach, FL (12), 6-1,6-3
Joseph Digiulio/Newport Beach, CA (3) defeated David Blakeley/Irvine, CA, 6-2,6-2
Ross Guignon/Prairie Village, KS (2) defeated Connor Farren/Hillsborough, CA (5), 6-4,6-4
Consolation Finalis
Mitchell Krueger defeated Thomas Pura, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals
David Blakeley/Joseph Digiulio defeated Nolan Bauer/Thomas Cooper, 8-4
Semifinals
David Blakeley/Joseph Digiulio defeated Wade Heerboth/Alex Lawson, 8-4
Nolan Bauer/Thomas Cooper defeated Nicholas Crystal/Thomas Pura, 8-5
Quarterfinals
David Blakeley/Joseph Digiulio defeated Ross Guignon/Mitchell Krueger (1), 8-4
Wade Heerboth/Alex Lawson defeated David Dunbar/Zachary Morris, 8-4
Nolan Bauer/Thomas Cooper defeated Anthony Barrancotto/Michael Rinaldi, 8-3
Nicholas Crystal/Thomas Pura defeated Quentin Monaghan/Howard Weiss, 9-7

Girls' 12
SINGLES
Finals
Rio Kitagawa defeated Layla Sanders (2) -- pictured right to left -- 6-2,7-5
Third Place Playoff
Desirae Krawczyk (16) defeated Sarah Gealer (1), 6-3,6-4
Semifinals
Rio Kitagawa defeated Sarah Gealer (1), 6-1,6-1
Layla Sanders (2) deeated Desirae Krawczyk (16), 6-1,6-0
Quarterfinals
Sarah Gealer/Los Angeles, CA (1) defeated Analee Delgado/El Paso, TX, 6-3,6-4
Rio Kitagawa/Ojai, CA defeated Amanda Wickman/Grand Rapids, MI (4), 6-2,6-2
Desirae Krawczyk/Rancho Mirage, CA (16) defeated Julia Elbaba/Oyster Bay, NY, 6-1,6-1
Layla Sanders/El Cerrito, CA (2) defeated Sydney Lehman/Missouri Valley (11), 6-0,6-0
Consolation Finalis
Julia Elbaba defeated Amanda Wickman, 3-6,6-1,12-10
DOUBLES
Finals
Christine Kharkevitch/Nikki Parker defeated Sarah Gealer/Desirae Krawczyk (1), 8-5
Semifinals
Sarah Gealer/Desirae Krawczyk (1) defeated Jasmine Almaguer/Ashley Dai, 8-5
Christine Kharkevitch/Nikki Parker defeated Margaux Hyman/Madeline Lipp, 8-5
Quarterfinals
Sarah Gealer/Desirae Krawczyk (1) defeated Katherine Desloge/Shae Fournier, 8-0
Jasmine Almaguer/Ashley Dai defeated Rio Kitagawa/Kirra Simonson, 8-6
Margaux Hyman/Madeline Lipp defeated Amanda Wickman/Molly Wickman, 8-5
Christine Kharkevitch/Nikki Parker defeated Sara Perelman/Layla Sanders (2), 8-4

2005 COPPER BOWL

2004 COPPER BOWL

2003 COPPER BOWL

2002 COPPER BOWL

2001 COPPER BOWL

2000 COPPER BOWL

1999 COPPER BOWL

1998 COPPER BOWL













Check Out
TENNIS WEEK






Sports Psych Handbook
See a review of this book


































Google











College Tennis Connect
Monthly Advice

Without Monthly Fees






click here for the tabc site





CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE
































Return to:
College And Junior Tennis