2007 COPPER BOWL
at the Hilton El Conquistador
Tucson, Arizona - January 2-7, 2007

Click Here For Stories & Photos


Boys' 18
SINGLES
Finals
Aba Omodele-Lucien -- pictured right -- defeated Erik Hannah, 6-4,6-1
Semifinals
Aba Omodele-Lucien defeated John Nanosky (1), 5-7,6-3,6-3
Erik Hannah defeated Neil Claussen, 6-3,6-3
Quarterfinals
John Nanosky/Oro Valley, AZ (1) defeated Daniel Moss/Malibu, CA (10), 6-2,6-4
Aba Omodele-Lucien defeated Isamu Tachiban/Austin, TX (7), 7-5,6-1
Neil Claussen/Longboat Key, FL defeated Bojan Temunovic/Scottsdale, AZ, 6-3,6-0
Erik Hannah/Bradenton, FL defeated Reese Milber/Los Angeles, CA, 0-6,6-1,7-5
DOUBLES
Finals
Austin Klores/Isamu Tachibana (7) defeated Erik Hannah/Jason Zafiros (5), 8-5
Semifinals
Austin Klores/Isamu Tachibana (7) defeated Benjamin Maxwell/Tanner Stump, 8-5
Erik Hannah/Jason Zafiros (5) defeated Nicholas Bailou/David Humphreys (2), 9-7
Quarterfinals
Austin Klores/Isamu Tachibana (7) defeated Matt Hansen/John Nanosy (1), 8-5
Benjamin Maxwell/Tanner Stump over Eric West/Chris Cha by default
Erik Hannah/Jason Zafiros (5) defeated Evan Jurgensen/Matthew Stith, 9-7
Nicholas Bailou/David Humphreys (2) over Brian Fang/Michael Lin, walkover/injured

Girls' 18
SINGLES
Finals
Laurianne Henry (1) -- pictured right -- defeated Alison Ramos (2), 2-6,6-3,6-3
Semifinals
Laurianne Henry (1) defeated Hillary Davis (3), 6-1,7-5
Alison Ramos (2) defeated Julie Flanzer (12), 6-0,6-3
Quarterfinals
Laurianne Henry/Anderson, SC (1) defeated Lauren Ritz/Thousand Oaks, CA (13), 7-5,6-4
Hillary Davis/Austin, TX (3) defeated Hilary Bartlett/New York, NY, 6-3,6-4
Julie Flanze/Highland Park, IL (12) defeated Priscilla Annoual/Phoenix, AZ, 4-6,6-1,6-2
Alison Ramos/Carson, CA (2) defeated Angela Chupa/Bradenton, FL, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals
Alison Ramos/Lauren Ritz (8) defeated Hilary Bartlett/Rachael White, 8-3
Semifinals
Hilary Bartlett/Rachael White defeated Hillary Davis/Julie Flanzer (7), 8-2
Alison Ramos/Lauren Ritz (8) defeated Peta Lancaster/Sheri Olivier, 8-3
Quarterfinals
Hilary Bartlett/Rachael White defeated Courtney Byron/Kacie Wagner (5), 8-6
Hillary Davis/Julie Flazer (7) over Cassandra Herzberg/Rachel Saiontz (3) by default
Alison Ramos/Lauren Ritz (8) defeated Tiffany Mai/Alyssa Nafarrete, 8-1
Peta Lancaster/Sheri Oliver defeated Rebecca Warino/Kari Wig, 8-6

Boys' 16
SINGLES
Finals
Adam Bernstein (6) -- pictured right -- over Matthew Siouw (7), walkover/injured
Semifinals
Matthew Siouw (7) defeated Alec Parower (5), 6-1,6-4
Adam Bernstein (6) defeated Mark Schanerman (12), 6-4,7-6(1)
Quarterfinals
Alec Parower/Scarsdale, NY (5) over Ben Guthrie/Plano, TX (1), walkover/injured
Matthew Siouw/Irvine, CA defeated Spencer Wolf/Coral Springs, FL (4), 6-3,7-6(5)
Mark Schanerman/No Miami Beach, FL defeated Zachary Siegler/Tulsa, OK (8), 7-5,6-1
Adam Bernstein/Weston, FL (6) defeated Mark Schanerman/No Miami Beach, FL (12), 6-4,7-6(1)
DOUBLES
Finals
Mark De Castro/Spencer Talmadge (4) defeated Christopher Freeman/Jeffrey Kamei (8), 8-6
Semifinals
Christopher Freeman/Jeffrey Kamei (8) defeated Zachary Siegler/Casey MacMaster (6), 8-2
Mark De Castro/Spencer Talmadge (4) defeated Sekou Coker Bangoura/Nelson Vick (7), 9-7
Quarterfinals
Christopher Freeman/Jeffrey Kamei (8) defeated Jacob Barnaby/Garret Dunn (1), 8-4
Zachary Siegler/Casey MacMaster (6) defeated Eric Shyu/Shota Tasaki, 8-4
Mark De Castro/Spencer Talmadge (4) over Christophr Jackman/Mauricio Villa, walkover
Sekou Coker Bangoura/Nelson Vick (7) over Jon Aranda/Michael Grant, walkover/ill

Girls' 16
SINGLES
Finals
Malika Rose (12) -- pictured right -- defeated Julia Baltas (4), 6-1,6-1
Semifinals
Julia Baltas (4) defeated Erin Vierra (1), 4-6,6-3,7-5
Malika Rose (12) defeated Elizabeth Ecker, 6-2,5-7,6-0
Quarterfinals
Erin Vierra/Norwell, MA (1) defeated Jordana Kono/Glen Head, NY (9), 6-2,6-4
Julia Baltas/Las Vegas, NV (4) defeated Lacey Smyth/Oceanside, CA, 6-4,4-6,6-4
Elizabeth Ecker/Mequon, WI defeated Elizabeth Begley/Houston, TX (7), 0-1 retired/ill
Malika Rose/Davie, FL (12) defeated Callie Craig/Orem, UT, 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Jordana Kono/Erin Vierra (7) defeated Elizabeth Ecker/Julia Fellerhoff, 8-4
Semifinals
Jordana Kono/Erin Vierra (7) defeated Malika Rose/Jaime Yapp-Shing (3), 8-4
Elizabeth Ecker/Julia Fellerhoff defeated Mele Iongi/Molly McDevitt (2), 9-8(2)
Quarterfinals
Jordana Kono/Erin Vierra (7) defeated Charlotte Calhoun/Julia Metzger (1), 8-6
Malika Rose/Jaime Yapp-Shing (3) defeated Yurie Hashiguchi/Jenna Ritz (5), 8-5
Elizabeth Ecker/Julia Fellerhoff defeated Madeleine Murray/Sierra Sullivan, 8-2
Mele Iongi/Molly McDevitt (2) over Mary Chupa/Kara Kucin, walkover/ill

Boys' 14
SINGLES
Finals
Carlos Bermudez (2) -- pictured right -- defated Dennis Novikov (6), 6-1,6-1
Semifinals
Dennis Novikov (6) defeated Shane Vinsant (1), 6-3,6-2
Carlos Bermudez (2) defeated Jeffrey Offerdahl (9), 6-3,6-2
Quarterfinals
Shane Vinsant/Keller, TX (1) defeated Zach McCourt/Sunrise, FL (14), 6-3,6-2
Dennis Novikov/Santa Clara, CA defeated Rickey Baylon/Buena Park, CA, 2-6,6-1,6-4
Jeffrey Offerdahl/Austin, TX (9) defeated Ahmad Saleem/Phoenix, AZ, 6-3,6-7(1),6-0
Carlos Bermudez/Tucson, AZ (2) defeated Jackson Withrow/Omaha, NE, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Jeffrey Offerdahl/Jorge Salazar (1) defeated Ross Guignon/Travis Neilson (2), 8-4
Semifinals
Jeffrey Offerdahl/Jorge Salazar (1) defeated Michael Reilly/Roy Skinner, 9-7br> Ross Guignon/Travis Neilson (2) defeated Mitchell Krueger/Shane Vinsant (3), 8-6
Quarterfinals
Jeffrey Offerdahl/Jorge Salazar (1) defeated Richard Brej/Matthew Saiontz, score unavailable
Michael Reilly/Roy Skinner defeated Suresh Eswaran/Preston Samowitz (8), 8-4
Mitchell Krueger/Shane Vinsant (3) defeated Kosuke Hasegawa/Zach McCourt (5), 9-8(7)
Ross Guignon/Travis Neilson (2) over Jay Rogers/Amhad Saleem (7), walkover/injured

Girls' 14
SINGLES
Finals
Belinda Niu (1) -- pictured right -- defeated Jarret Fisher, 7-5,6-2
Semifinals
Belinda Niu (1) defeated Jacqueline Crawford, 6-4,6-0
Jarret Fisher defeated Melissa Matsuoka, 6-2,6-2
Quarterfinals
Belinda Niu/Portland, OR (1) defeated Rio Kitagawa/Ojai, CA, 6-3,6-4
Jacqueline Crawford/Bloomfield Hills, MI defeated Brooke Urzendowski/Omaha, NY (4), 6-0,7-5
Jarret Fisher/Skokie, IL defeated Nicole Melichar/Stuart, FL, 0-6,6-2,6-2
Melissa Matsuoka/Newport Beach, FL defeated Zoe Sandalis/San Diego, CA, 6-0,6-0
DOUBLES
Finals
Jarret Fisher/Desirae Krawczyk defeated Melissa Matsuoka/Alex Tachovsky, 8-5
Semifinals
Jarret Fisher/Desirae Krawczyk defeated Shayne Austin/Rio Kitagawa, 8-6
Melissa Matsuoka/Alex Tachovsky dfeated Natalie Dunn/Nikki Parker (2), 8-5
Quarterfinals
Jarret Fisher/Desirae Krawczyk defeated Courtney Cassity/Stephanie Vlad, 8-2
Shayne Austin/Rio Kitagawa defeated Ashley Harel/Leighann Sahagun (10), 8-1
Melissa Matsuoka/Alex Tachovsky defeated Kathleen Hawkins/Ellen Silver (4), 8-1
Natalie Dunn/Niki Parker (2) defeated Taylor McCully/Britnney Ricci, 8-0

Boys' 12
SINGLES
Finals
Terrell Celestine defeated Ognjen Samardzic, 6-0,6-1
Semifinals
Ognjen Samardzic defeated Trey Daniel (4), 1-6,7-5,10-6
Terrell Celestine defeated Lovedeep Singh (2), 6-3,6-4
Quarterfinals
Ognjen Samardzic/Bradenton, FL defeated Michael Guzman/Napa, CA (1), 7-5,6-7(2),10-8
Trey Daniel/Shawnee Mission, KS (4) defeated Brandon Sutter/El Dorado Hills, CA (10), 6-3,6-3
Terrell Celestine/Albany, GA defeated Yale Goldberg/Beachwood, OH, 6-3,6-2
Lovedeep Singh/Sacramento, CA (2) defeated Ronnie Schneider/Bloomington, IN (6), 7-5,6-4
DOUBLES
Finals
Terrell Celestine/Brett Clark defeated Keenan Gladd-Brown/Matthew Pearce (9), 8-6
Semifinals
Terrell Celestine/Brett Clark defeated Michael Guzman/Mackenzie McDonald (1), 8-2
Keenan Gladd-Brown/Matthew Pearce (9) defeated Jacob Hedderig/Matt Sayre, 8-2
Quarterfinals
Michael Guzman/Mackenzie McDonald (1) over Kasey Countee/Kyle Martino (8) by default
Terrell Celestine/Brett Clark defeated Brandon Sutter/Austin Wood, 8-2
Keenan Gladd-Brown/Matthew Pearce (9) defeated Sean Alves/, 8-4
Jacob Hedderig/Matt Sayre over Jeremy Bush/John Zordani, walkover/injured

Girls' 12
SINGLES
Finals
Samantha Crawford (1) -- pictured right -- defeated Ayaka Okuno (2), 6-3,6-1
Semifinals
Samantha Crawford (1) defeated Savannah Ware (5), 6-4,4-6,11-9
Ayaka Okuno (2) defeated Denise Starr (10), 7-6(2),6-3
Quarterfinals
Samantha Crawford/Marietta, GA (1) defeated Nicolette Tran/Lake Elsinore, CA (7), 7-5,6-2
Savannah Ware/Thousand Oaks, CA (5) defeated Gabrielle Smith/Henderson, NV (10), 6-3,6-3
Denise Starr/Miami, FL (4) defeated Claudia Li/Jericho, NY (6), 6-1,7-5
Ayaka Okuno/Plano, TX (2) defeated Analee Delgado/Belleville, NJ (8), 6-4,6-2
DOUBLES
Finals
Jasmine Almaguer/Alyza Benotto Wood (5) defeated Kirra Simonson/Nicolette Tran, 8-2
Semifinals
Kirra Simonson/Nicolette Tran defeated Samantha Crawford/Ayaka Okuno (1), 8-5
Jasmine Almaguer/Alyza Benotto Wood (5) defeated Tylah Gantt/Hailey Rochin, 8-3
Quarterfinals
Samantha Crawford/Ayaka Okuno (1) defeated Sarah Bowron/Courtney Meredith, 8-1
Kirra Simonson/Nicolette Tran over Meredith Mlatby/Rachel Nelson (4), walkover/injured
Jasmine Almaguer/Alyza Benotto Wood (5) defeated Madison Snider/savannah Ware (3), 8-6
Tylah Gantt/Hailey Rochin defeated Andie Daniell/Masha Nevaski, 8-5

2006 COPPER BOWL

2005 COPPER BOWL

2004 COPPER BOWL

2003 COPPER BOWL

2002 COPPER BOWL

2001 COPPER BOWL

2000 COPPER BOWL

1999 COPPER BOWL

1998 COPPER BOWL


COLLEGE COACHES
Copper Bowl Player Bios
of High School Jrs & Srs
are available now--Contact:

Marcia@
CollegeAndJuniorTennis.com









Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print









CollegeTennisConnect
Online Directory
College Planning Tips
Recommended in the
USTA Guide

Join Now!



























Check Out
TENNIS WEEK









Sports Psych Handbook





























































Google









click here for the tabc site









CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE




























Return to:
College And Junior Tennis