2008 COPPER BOWL
at the Hilton El Conquistador
Tucson, Arizona - January 2-7, 2008

Boys' 18
SINGLES
Finals

John Huang (11) (above) defeated Joe Young (12), 6-3,6-1
Third Place Playoff
Connor Smith defeated Joshua Graves (1), 7-6(3) retired/injured
Semifinals
John Huang (11) defeated Joshua Graves (1), 3-6,7-6(2),6-1
Joe Young (12) defeated Connor Smith, 6-3,6-2
Consolation Finals
David Nguyen over Spencer Talmadge, walkover/injured
DOUBLES
Finals
David Nguyen/Erik Sheldon (1) defeated Matthew Siow/Spencer Talmadge (14), 8-5
Semifinals
David Nguyen/Erik Sheldon (1) defeated Sebastian Fauchet/Patrick Whitner (3), 8-5
Matthew Siow/Spencer Talmadge (14) defeated Alexander De Chatellus/Will Oliver (16), 8-3

Girls' 18
SINGLES
Finals
Breanne Smutko defeated Petra Padalikova, 6-4,3-6,6-1
Third Place Playoff

Elizabeth Epstein (1) (above) over Misia Krasowski (2), walkover/injured
Semifinals
Breanne Smutko defeated Elizabeth Epstein (1), 6-3,6-4
Petra Padalikova defeated Misia Krasowski (2), 6-2,6-0
Consolation Finals
Olivia Janowicz defeated Stephanie Hoffpauir, 6-1,4-2 retired
DOUBLES
Finals
Paige Miles/Erin Sanders (11) over Elizabeth Epstein/Misia Krasowski (1), walkover/injured
Semifinals
Elizabeth Epstein/Misia Krasowski (1) defeated Emily Harman/Breanne Smutko, 8-4
Paige Miles/Erin Sanders (11) defeated Yurie Hashiguchi/Rio Kitagawa, 8-3

Boys' 16
SINGLES
Finals

Nelson Vick (1) (above) defeated Harry Seaborn (2), 6-2,6-2
Third Place Playoff
Billy Pecor (12) over Augie Bloom (4), Walkover/injured
Semifinals
Nelson Vick (1) defeated Billy Pecor (12), 7-5,6-0
Harry Seaborn (2) over Augie Bloom (4), Walkover/injured
Consolation Finals
Carlos Bermudez defeated Jeffrey Offerdahl, 6-4,6-1
DOUBLES
Finals
Billy Pecor/Alex Van Velzer (1) defeated Tim Kuo/Eric Shyu (16), 8-5
Semifinals
Billy Pecor/Alex Van Velzer (1) defeated Ross Peets/Dylan Wright, 8-1
Tim Kuo/Eric Shyu (16) defeated Asika Isoh/Bert Vancura, 8-5

Girls' 16
SINGLES
Finals
Mia Lancaster (5) defeated Della Taylor (6), 6-4,7-6(1)
Third Place Playoff
Molly Wickman over Callie Craig, walkover
Semifinals
Mia Lancaster (5) over Callie Craig, walkover
Della Taylor (6) defeated Molly Wickman, 6-1,6-0
Consolation Finals

Nicole Melichar (above) defeated Amanda Wickman, 6-2,6-4
DOUBLES
Finals
Mia Lancaster/Whitney Ritchie (1) defeated Caroline Price/Katherine White, 8-6
Semifinals
Mia Lancaster/Whitney Ritchie (1) defeated Sarah Blair/Hillary Ramage, 8-2
Caroline Price/Katherine White defeated Sarah Toti/Chrissy Uriarte (2), 9-7

Boys' 14
SINGLES
Finals

Trey Strobel (17) defeated Richard Del Nunzio (8), 6-1,6-2
Third Place Playoff
Rickey Baylon (7) (above) over Sam Bloom (5), walkover/injured
Semifinals
Richard Del Nunzio (8) defeated Sam Bloom (5), 4-0 retired/injured
Trey Strobel (17) defeated Rickey Baylon (7), 6-3,6-3
Consolation Finals
Anthony Delcore over Jared Hiltzik, walkover
DOUBLES
Finals
Trey Strobel/Mac Styslinger (5) defeated Rickey Baylon/Maximillian Licona (8), 8-1
Semifinals
Trey Strobel/Mac Styslinger (5) defeated Matthew Alves/Anthony Delcore, 8-3
Rickey Baylon/Maximillian Licona (8) defeated Lorenzo Baca/Thomas Cooper (4), 9-8(7)

Girls' 14
SINGLES
Finals

Victoria Duval (4) (above) defeated Stephanie Nauta (1), 6-2,6-3
Third Place Playoff
Desirae Krawczyk (2) defeated Tess Bernard-Feigenbaum (3), 6-3,3-6,6-3
Semifinals
Stephanie Nauta (1) defeated Tess Bernard-Feigenbaum (3), 6-4,6-0
Victoria Duval (4) defeated Desirae Krawczyk (2), 6-2,6-3
Consolation Finals
Ayaka Okuno defeated Sarah Gealer, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals
Sarah Gealer/Desirae Krawczyk (1) defeated Yuki Chiang/Riko Shimizu, 8-2
Semifinals
Sarah Gealer/Desirae Krawczyk (1) defeated Rachel Fox/Nicole Kosakowski (15), 8-2
Yuki Chiang/Riko Shimizu defeated Dominique Cetale/Elle Taylor (4), 8-4

Boys' 12
SINGLES
Finals
Stefan Kozlov (2) defeated Jacob Dunbar (1), 6-3,4-6,1-0(8)
Third Place Playoff
Robert Seby (3) defeated Toshiki Matsuya (6), 2-6,6-3,1-0(4)
Semifinals
Jacob Dunbar (1) defeated Robert Seby (3), 6-3,6-4
Stefan Kozlov (2) defeated Toshiki Matsuya (6), 6-4,6-0
Consolation Finals
Thomas Pecor over David Parker, walkover/injured
DOUBLES
Finals
David Crisovan/Victor Gurevich (2) defeated Sean Talmadge/Carson Williams, 8-6
Semifinals
Sean Talmadge/Carson Williams defeated Glenn Hull/Deric Wanland, walkover/injured
David Crisovan/Victor Gurevich (2) defeated Aron Hiltzik/Douglas Mo (3), 8-2

Girls' 12
SINGLES
Finals
Gabrielle Smith (1) defeated Hailey Rochin (3), 6-2,0-6,1-0(6)
Third Place Playoff
Aurora Garrison (9) over Lauren Marker (28), walkover
Semifinals
Gabrielle Smith (1) defeated Aurora Garrison (9), 6-2,6-1
Hailey Rochin (3) defeated Lauren Marker (28), 6-3,6-2
Consolation Finals
Mikayla Morgan defeated Dasha Ivanova, 6-3,6-4
DOUBLES
Finals
Hadley Berg/Gabrielle Smith (1) defeated Alexandra Bourguignon/Dasha Ivanova (7), 9-7
Semifinals
Hadley Berg/Gabrielle Smith (1) defeated Erin Larner/Lauren Marker, 8-2
Alexandra Bourguignon/Dasha Ivanova (7) defeated Iris Lin/Grace Lin, 8-5

Click here for full draws of this tournament

2007 COPPER BOWL

2006 COPPER BOWL

2005 COPPER BOWL

2004 COPPER BOWL

2003 COPPER BOWL

2002 COPPER BOWL

2001 COPPER BOWL

2000 COPPER BOWL

1999 COPPER BOWL

1998 COPPER BOWL

Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print











Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors






Check out...
BigTenTennis.com







Google




Mr. Rebates





Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print

College Tennis featured in
American Doubles...





CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE







Vivid Seats is a leading ticket broker where you can buy Wimbledon tickets at discounted prices. Throughout the season get tennis tickets , including US Open tennis tickets , and see the best Grand Slam competitions.








Return to:
College And Junior Tennis