2007 FLORIDA OPEN
Landings Yacht Golf & Tennis Club
Fort Myers, Florida - June 23-29, 2007

Boys' 18
SINGLES
Finals
Matthew Kandath defeated Spencer Wolf -- pictured right -- 6-3,7-5,6-2
Third Place Playoff
Ryan Kim (1) over Steven Williams (2), walkover/ill
Semifinals
Matthew Kandath defeated Ryan Kim (1), 6-2,6-4
Spencer Wolf defeated Steven Williams (2), 6-4,7-5
Quarterfinals
Ryan Kim/Miami, FL (1) defeated Taylor Albrecht/Sarasota, FL, 6-2,6-0
Matthew Kandath/Ganesvoort, NY defeated Neil Clausen/Longboat Key, FL, 6-2,6-3
Spencer Wolf/Coral Springs, FL defeated William Federhofer/North Miami, FL, 6-1,6-4
Steven Williams/Manlius, NY (2) defeated Adam Bernstein/Boca Raton, FL, 6-2,6-1
Consolation Finals
Peter Rispoli defeated William Federhofer, 6-4,4-6,1-0
DOUBLES
Finals
William Federhofer/Ryan Kim (1) defeated Kurthan Anbarci/Sekou Coker Bangoura, 8-3
Semifinals
William Federhofer/Ryan Kim (1) defeated Ricardo Cardona/Luis Reyes Penalverty, 8-3
Kurthan Anbarci/Sekou Coker Bangoura defeated Jake Annear/Oscar Pena, 8-5
Quarterfinals
William Federhofer/Ryan Kim (1) defeated Enrique-Jose Andrade/Richard Blumenfeld, 8-1
Ricardo Cardona/Luis Reyes Penalverty defeated Eugene Dolgovykh/C.J. Johnson, 8-1
Kurthan Anbarci/Sekou Coker Bangoura defeated Dilip Kamath/Dwight Pate, 8-4
Jake Annear/Oscar Pena defeated Matthew Kandath/Steven Williams (2), 8-3

Girls' 18
SINGLES
Finals
Courtney Clayton (3) -- pictured right -- defeated Cassandra Herzberg (5), 6-2,6-2
Third Place Playoff
Gabriela Mastromarino (13) defeated Angela Chupa (14), 6-2,5-7,6-4
Semifinals
Cassandra Herzberg (5) defeated Gabriela Mastromarino (13), 6-2,3-6,7-5
Courtney Clayton (3) defeated Angela Chupa (14), 6-0,6-2
Quarterfinals
Cassandra Herzberg/Miami Beach, FL (5) defeated Carling Seguso/Bradenton, FL (15), 6-4,7-5
Gabriela Mastromarino/Jupiter, FL (13) defeated Nachell Proctor/Bradenton, FL, 6-4,6-0
Courtney Clayton/Plantation, FL (30 defeated Sarah Landsman/Syosset, NY (6), 6-4,6-3
Angela Chupa/Bradenton, FL (14) defeated Laura Danzig/Allendale, NJ, 6-2,6-1
Consolation Finals
Maria Belaya defeated Sarah Landsman, 6-3,6-4
DOUBLES
Finals
Holly Johnson/Chelsea Preeg (1) defeated Amy Simidian/Casey Simmons, 8-5
Semifinals
Holly Johnson/Chelsea Preeg (1) defeated Sarah Landsman/Ashley Miller (3), 8-5
Amy Simidian/Casey Simmons defeated Natalie Collins/Kendra Higgins, 8-5
Quarterfinals
Holly Johnson/Chelsea Preeg (1) defeated Brittany Dubins/Taylor Dubins, 9-8
Sarah Landsman/Ashley Miller (3) defeated Jacqueline Faulk/Chelsea Kahle, 8-5
Natalie Collins/Kendra Higgins defeated Kristin Alotta/Catherine Kellner (4), 8-4
Amy Simidian/Casey Simmons defeated Angela Chupa/Nachell Proctor, 8-5

Boys' 16
SINGLES
Finals
Frederick Saba (5) defeated Connor Smith (6), 7-5,6-3
Third Place Playoff
Paul Polarczyk defeated Harry Seaborn (2), 6-1,6-4
Semifinals
Frederick Saba (5) defeated Paul Polarczyk, 6-1,6-1
Connor Smith (6) defeated Harry Seaborn (2), 6-3,6-2
Quarterfinals
Paul Polarczyk/Wesley Chapel, FL (5) defeated John Yetimoglu/Miami, FL (8), 7-5,6-1
Frederick Saba/Ft Lauderdale, FL (5) defeated Tyler Snook/Tampa, FL (9), 2-6,6-3,6-4
Connor Smith/Tampa, FL (6) defeated Zack Quigley/Boca Raton, FL, 7-5,6-2
Harry Seaborn/North Salem, NY (2) defeated Michael Wardell/Fort Myers, FL, 7-6,6-3
Consolation Finals
Gordon Watson over Christopher Jackman, walkover/ill
DOUBLES
Finals
Matthew Braunworth/John Yetimoglu defeated Jorge Guerra/Paul Polarczyk, 8-6
Semifinals
Jorge Guerra/Paul Polarczyk defeated Christopher Jackman/Michael Wardell (1), 8-6
Matthew Braunworth/John Yetimoglu defeated Paul Burgin/John Collins (4), 8-4
Quarterfinals
Christopher Jackman/Michael Wardell (1) defeated Steven Milo/Corey Morgenstern, 8-1
Jorge Guerra/Paul Polarczyk defeated Gonzales Austin/Jared Karson, 8-1
Paul Burgin/John Collins (4) defeated Anthony Augustino/David Kelleher, 8-1
Matthew Braunworth/John Yetimoglu defeated Jermey King/Bryan Roberts, 8-1

Girls' 16
SINGLES
Finals
Mary Clayton (3) -- pictured right -- defeated Chanelle Van Nguyen, 6-0,4-6,7-5
Third Place Playoff
Eugenie Bouchard defeated Jennifer Kellner (1), 6-2,6-2
Semifinals
Mary Clayton (3) defeated Eugenie Bouchard, 6-2,6-1
Chanelle Van Nguyen defeated Jennifer Kellner (1), 6-3,7-5
Quarterfinals
Jennifer Kellner/Smithtown, NY (1) defeated Jaime Yapp-Shing/Miami, FL (5), 6-7,6-0,6-2
Chanelle Van Nguyen/Coconut Grove, FL defeated Manuela Velasquez/Kew Gardens, NY (6), 6-2,6-2
Mary Clayton/Plantation, FL (3) defeated Kara Cecil/Lakeland, FL (8), 6-2,6-0
Eugenie Bouchard/Westmount, FL defeated Danielle Day/Odessa, FL (7), 6-0,6-1
Consolation Finals
Manuela Velasquez defeated Monica Puig, 6-2,2-6,1-0
DOUBLES
Finals
Mary Clayton/Jaime Yapp-Shing (3) defeated Eugenie Bouchard/Chanelle Van Nguyen, 8-6
Semifinals
Mary Clayton/Jaime Yapp-Shing (3) defeated Jennifer Kellner/Dorothy Safron (1), 8-3
Eugenie Bouchard/Chanelle Van Ngueyn defeated Kara Cecil/Erin Colton, 8-1
Quarterfinals
Jennifer Kellner/Dorothy Safron (1) defeated Carolyn Chupa/Emily Dvorak, 8-1
Mary Clayton/Jaime Yapp-Shing (3) defeated Victoria Duval/Kelsey Laurente, 8-5
Eugenie Bouchard/Chanelle Van Ngueyn defeated Rachael James-Baker/Alexandra Kelly, 8-4
Kara Cecil/Erin Colton defeated Amy Grossklag/Kara Kucin, 8-5

2006 FLORIDA OPEN

2005 FLORIDA OPEN

2004 BUSH FLORIDA OPEN

2003 BUSH FLORIDA OPEN

2002 BUSH FLORIDA OPEN

2001 BUSH FLORIDA OPEN

2000 BUSH FLORIDA OPEN

1999 BUSH FLORIDA OPEN

2000 BUSH FLORIDA OPEN

Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print







Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors






















Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print

Sibling Pairs featured in
American Doubles...






Return to:
College And Junior
Tennis Homepage