2005 MIDWEST OPEN CHAMPIONSHIPS

Boys 18 Singles - Vandy Christie Tennis Center - Evanston, Illinois - July 29-August 1
SINGLES
Finals
Matthew Brewer (1) -- pictured right -- defeated Jonathan Wolff (7), 7-5,6-1
Semifinals
Matthew Brewer (1) defeated Dennis Nevolo (3), 6-3,6-3
Jonathan Wolff (7) defeated Matthew Parks (23), 6-1,2-0 retired/ill
Quarterfinals
Matthew Brewer/Memphis, TN (1) defated James Moye/Winter Park, FL (5), 7-5,7-5
Dennis Nevolo/Gurnee, IL (3) defeated Tyler Sonkin/Wheaton, IL (21), 6-4,6-0
Matthew Parks/Troy, MI (23) defeated Robbie Young/Kirkland, IL, 5-7,6-4,4-0 retired/injured
Jonathan Wolff/Sarasota, FL (7) defeated Joshua Scholl/Pompano Beach, FL (19), 6-4,7-6(4)
Quarterfinal Playoff
Tyler Sonkin defeated Joshua Scholl, 6-3,6-1
Round of 16 Consolation Finals
Jonathan Fife defeated Sandy Berry, 6-3,6-3
First Round Consolation Finals
Jake Fleming defeated Joseph Nicollazo, 6-3,7-5,6-4
DOUBLES
Finals
Sandy Berry/Ryan Hamning defeated Jordan Knue/Jonathan Wroble, 8-5
Semifinals
Jordan Knue/Jonathan Wroble defeated David Jackson/Michael Rohana, 8-6
Sandy Berry/Ryan Hamning defeated Matthew Kunkel/Nicholas Perez, 8-2
Quarterfinals
David Jackson/Michael Rohana defeated Tyler Sauerbrey/Daniel Schafter, 8-3
Jordan Knue/Jonathan Wroble defated Jeffrey Chudacoff/Matthew Clegg, 8-2
Sandy Berry/Ryan Hamning defeated Patrick Dwyer/Dennis Polyakov (3), 8-6
Matthew Kunkel/Nicholas Perez defeated Neil Lesinksi/Steven Myers, 8-5

Girls 18 Singles - Tipton Lakes Country Club - Columbus, Indiana - July 24-28
SINGLES
Finals
Michelle Larcher DeBrito defeated Tiffany Welcher, 6-1,6-2
Semifinals
Michelle Larcher DeBrito defeated Bianca Svensson (7), 7-5,6-3
Tiffany Welcher defeated Katja Decker-Sadowski (10), 6-3,6-3
Quarterfinals
Bianca Svensson/Atlanta, GA (7) defeated Laurel Bolesky/Lexington, OH, 6-0,6-1
Michelle Larcher DeBrito/Bradenton, FL defeated Lynne Poggensee-Wei/Lake Villa, IL (4), 6-4,6-2
Tiffany Welcher/Clarksville, IN defeated Molly Scott/Trabuco Canyon, CA (3), 6-1,6-3
Katja Decker-Sadowski/Jacksonville, FL (10) defeated Maureen Modesto/Highland, IN, 6-0,6-1
Round of 16 Consolation Finals
Kristina Doerr defeated Alaina Trgovich, 6-3,6-4
Feed-In Consolation Finals
Neela Vaez defeated Merritt Emery -- pictured right -- 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Christine Clermont/Katja Decker-Sadowski (3) defeated Anne McCarthy/Nicole Pontee, 8-0
Semifinals
Anne McCarthy/Nicole Pontee defeated Kelly O'Connell/Neela Vaez (4), 8-1
Christine Clermont/Katja Decker-Sadowski (3) defeated Kristen Gambrell/Kristen McPhillips, 8-3
Quarterfinals
Anne McCarthy/Nicole Pontee defeated Brooke Loar/Christina Ruiz, 8-3
Kelly O'Connell/Neela Vaez (4) defeated Hayley Ann Hall/Tiffany Welcher (5), 8-3
Christine Clermont/Katja Decker-Sadowski (3) defeated Marisa Lambropoulos/Whitney Wilson (7), 9-7
Kristen Gambrell/Kristen McPhillips defeated Maureen Modeston/Lynne Poggensee-Wei (2), 8-4

Boys 16 - Glenbrook Racquet Club - Northbrook, Illinois - August 1-5
SINGLES
Finals
Samuel Keeton (1) -- pictured right -- defeated Eric Lee (2), 6-0,4-6,7-6(2)
Third Place Playoff
Jason Zafiros (8) defeated Mac McAnulty, 6-0,4-6,7-6(2)
Semifinals
Samuel Keeton (1) defeated Jason Zafiros (8), 6-3,6-2
Eric Lee (2) defeated Mac McAnulty, 6-3,5-7,6-0
Quarterfinal Playoff
Nick Birger defeated Mingkuang Luo, 6-1,6-3
Quarterfinals
Samuel Keeton/Kansas City, MO (1) defeated Mingkuang Luo/Springfield, VA, 6-0,7-6(5)
Jason Zafiros/Bradenton, FL (8) defeated Max Woods/Oconomowoc, WI, 6-1,6-2
Mac McAnulty/Chicago, IL defeated Christopher Speer/Vernon Hills, IL (4), 6-4,7-5
Eric Lee/Hidden Hills, CA (2) defeated Nick Birger/Belleville, IL (15) 6-0,6-1
Consolation Finals
Colin Egan defeated Billy Bertha, 6-1,3-6,6-0
DOUBLES
Finals
Jonathan Pine/Zachary Pine (3) defeated Nick Birger/Teddy White (4), 8-4
Semifinals
Jonathan Pine/Zachary Pine (3) defeated Grant Fleming/Samuel Keeton (1), 8-6
Nick Birger/Teddy White (4) defeated Rajeev Deb-Sen/Haig Schneiderman, 8-4
Quarterfinals
Grant Fleming/Samuel Keeton (1) defeated Ari Binder/Scott Shepardson, 8-6
Jonathan Pine/Zachary Pine (3) defeated Brian Mikkelson/Jack Swan (8), 8-5
Nick Birger/Teddy White (4) defeated Carl Bernstein/Billy Strunk (7), 8-5
Rajeev Deb-Sen/Haig Schneiderman defeated Sebastian Fauchet/Jason Zafiros (2), 8-5

Girls 16 - Wittenberg University - Springfield, Ohio - August 1-5
SINGLES
Finals
Hilary Bartlett (9) -- pictured right -- defeated Dana Guentert (2), 6-4,6-4
Third Place Playoff
Elizabeth Epstein (8) defeated Patricia Brinck (10), 6-2,6-1
Semifinals
Hilary Bartlett (9) defeated Elizabeth Epstein (8), 6-4,6-4
Dana Guentert (2) defeated Patricia Brinck (10), 6-2,6-0
Quarterfinals
Hilary Bartlett/New York, NY (9) defeated Christine Chiricosta/Avon Lake, OH (1), 6-3,6-3
Elizabeth Epstein/Chicago, IL (8) defeated Mollie Anderson/Bayside, NY, 7-5,4-6,6-2
Patricia Brinck/Cincinnati, OH (10) defeated Jenna Langhorst/Palatine, IL (15), 6-4,6-0
Dana Guentert/Lilburn, GA (2) defeated Katie Schottke/Columbus, OH (13), 6-1,6-2
Consolation Finals
Christina Danosi defeated Kristen Swenson, 6-4, 2-0 retired/injured
DOUBLES
Finals
Stephanie Danesis/Kyle McPhillips defeated Mandy Brown/Misia Krasowski (6), 8-3
Semifinals
Stephanie Danesis/Kyle McPhillips defeated Nida Hamilton/Jenny Hois, 8-5
Mandy Brown/Misia Krasowski (6) defeated Christine Chiricosta/Nicole Chiricosta (7), 8-5
Quarterfinals
Nida Hamilton/Jenny Hois defeated Elizabeth Epstein/Jenna Langhorst (1), 8-6
Stephanie Danesis/Kyle McPhillips defeated Hillary Bartlett/Emily Wolf (3), 8-3
Christine Chiricosta/Nicole Chiricosta (7) defeated Patricia Brinck/Sophia Ismail (4), 8-5
Mandy Brown/Misia Krasowski (6) defeated Melissa Flowers/Jessica Wacnik, 8-4

Boys 14 - Pine Ridge Racquet Club - Fort Wayne, Indiana - July 24-289
SINGLES
Finals
Nelson Vick (2) defeated Krishna Ravella (1), 7-6(1),7-6(5)
Semifinals
Krishna Ravella (1) defeated Aaron Pfister (16), 6-3,6-3
Nelson Vick (2) defeated Chidi Gariel (28), 6-4,7-6(5)
Quarterfinals
Krishna Ravella/Valparaiso, IN (1) defeated Ryan Richmond/Kalamazoo, MI (7), 6-3,6-3
Aaron Pfister/Okemos, MI (16) defeated John Buell/New Albany, OH (4), 6-1,1-6,6-4
Chidi Gabriel/Piscataway, NJ (28) defeated Andrew Pecht/Hyattsville, MD (15), 6-0,6-2
Nelson Vick/Grafton, WI (2) defeated James Li/Wheaton, IL (6), 6-3,6-1
Consolation Finals
Patric Hammers defeated David Carswell, 6-3,6-4
DOUBLES
Finals
Brian Alden/Nelson Vick (1) defeated Patrick Hammers/Brock Rieman (9), 8-6
Semifinals
Brian Alden/Nelson Vick (1) defeated Andrew Enslen/Khang Thai, 8-5
Patrick Hammers/Brock Rieman (9) defeated John Beam/Ben Joogland (3), 8-1
Quarterfinals
Brian Alden/Nelson Vick (1) defeated Michael Cole/Andy Jackson (10), 9-8(13)
Andrew Enslen/Khang Thai defeated Robert Cawood/Peter Sienko, 9-7
John Beam/Ben Joogland (3) defeated Blake Bazarnik/David Carswell, 8-6
Patrick Hammers/Brock Rieman (9) defeated James Li/Krishna Ravella (2), 8-2

Girls 14 - Snyder Park - Springfield, Ohio - July 24-28
SINGLES
Finals
Julia Metzger (9) defeated Monica Yajima (4), 6-1,7-6(2)
Third Place Playoff
Taylor Vick (5) defeated Ashleigh Witte, 6-4,6-1
Semifinals
Julia Metzger (9) defeated Taylor Vick (5), 5-7,6-0,6-1
Monica Yajima (4) defeated Ashleigh Witte, 6-4,6-1
Quarterfinals
Julia Metzger/Perrysburg, OH (9) defeated Maddy Kobelt/New Albany, OH
Taylor Vick/Bellaire, TX (5) defeated Christiana Raymond/Westerville, OH (3), 4-6,6-2,6-4
Monica Yajima/Greenwich, CT (4) defeated Charlotte Calhoun/Dallas, TX (6), 6-2,7-5
Ashleigh Witte/West Chester, OH defeated Haley Fournier/Belleville, IL (11), 6-3,1-6,6-2
Consolation Finals
Kara Sherwood defeated Emina Bektos, 6-4,6-4
DOUBLES
Finals
Charlotte Calhoun/Taylor Vick (1) defeated Kyle McPhillips/Monica Turewicz (10), 9-7
Semifinals
Charlotte Calhoun/Taylor Vick (1) defeated Katie Pleiman/Ashleigh Witte, 8-3
Kyle McPhillips/Monica Turewicz (10) defeated Christina Danosi/Maddy Kobelt (6), 8-2
Quarterfinals
Charlotte Calhoun/Taylor Vick (1) defeated Kelly Barry/Courtney Dolehide, 8-5
Katie Pleiman/Ashleigh Witte defeated Kayla Fujimoto/Kara Sherwood (7), 9-8(5)
Christina Danosi/Maddy Kobelt (6) defeated Lakshmi Rao/Alexandra Tapak (4), 9-8(3)
Kyle McPhillips/Monica Turewicz (10) defeated Karen Karoub/Chloe Karoub, 8-1

Boys' 12 - Queen City Racquet Club - Cincinnati, Ohio - August 1-5
SINGLES
Finals
Jeffrey Schorsch defeated Patrick Elliott (4), 6-4,6-1
Third Place Playoff
Nolan Paige (3) defeated Gordon Zhang (16), 6-3,6-3
Semifinals
Patrick Elliott (4) defeated Gordon Zhang (16), 6-1,6-2
Jeffrey Schorsch defeated Nolan Paige (3), 6-3,7-5
Quarterfinal Playoff
Mihir Kumar defeated Eric Marbach, 6-3,6-2
Quarterfinals
Gordon Zhang/Lisle, IL (16) defeated Eric Marbach/Naperville, IL (5), 6-4,6-0
Patrick Elliott/Jeffersonville, IN (4) defeated Miles Griggs/Lexington, KY (12), 4-6,7-6,6-1
Nolan Paige/Wheaton, IL (3) defeated Mihir Kumar/Carmel, IN (17), 2-6,6-2,6-2
Jeffrey Schorsch/Perrysburg, OH defeated David Packowitz/Buffalo Grove, IL (9), 6-2,7-5
Consolation Finals
Zachary Mueck defeated Devin Jones, 6-4,1-6,6-4
DOUBLES
Finals
Elliott/Kumar (3) defeated Goldberg/Schorsch, 8-6
Semifinals
Elliott/Kumar (3) defeated Packowitz/Zhang (5), 8-3
Goldberg/Schorsch over Glickman/Gottlieb (4) by default
Quarterfinals
Yale Goldberg/Jeffrey Schorsch defeated Buddy Givens/Douglas Hoch, 8-1
Jayson Glickman/Adam Gottlieb (4) defeated Edward Kielb/Austin Stahl, 8-4
Patrick Elliott/Mihir Kumar (3) defeated Billy Lennon/Nicholas Wong, 8-5
David Packowitz/Gordon Zhang (5) defeated Paul Oosterbaan/Tyler Richmond, 8-5

Girls' 12 - Queen City Racquet Club - Cincinnati, Ohio - August 1-5
SINGLES
Finals
Nicole Flower (2) defeated Amanda Lin, 6-4,6-2
Third Place Playoff
Lauren Davis defeated Komal Safdar, 6-2,6-4
Semifinals
Amanda Lin defeated Lauren Davis, 7-6,6-3
Nicole Flower (2) defeated Komal Safdar, 6-0,6-4
Quarterfinal Playoff
Katie Zordani defeated Fabiola Chaillo, 6-7,6-3,6-1
Quarterfinals
Amanda Lin/West Chester, OH defeated Colleen Pastunink/Zeeland, MI, 6-3,6-0
Lauren Davis/Gates Mills, OH defeated Katie Zordani/Lake Forest, IL (4), 7-6,6-2
Komal Safdar/Mason, OH defeated Fabiola Chaillo/Deerfield, IL (16), 7-5,6-3
Nicole Flower/Columbus, OH (2) defeated Emily Meyers/Naperville, IL, 6-0,6-0
Consolation Finals
Alyssa Ritchie defeated Brooke Austin, 6-3,6-0
DOUBLES
Finals
Lin/Safdar d. (2) Shimizu/Zordani 8-1
Semifinals
Lin/Safdar d. (1) Flower/Poggensee-Wei 9-8
(2) Shimizu/Zordani d. (6) Campbell/Maddox 8-5
Quarterfinals
Nicole Flower/Poggensee-Wei (1) defeated Emma Li/Meredith Maltby (5), 8-2
Amanda Lin/Komal Safdar defeated Alexandra Dawson/Emily Meyers (4), 8-1
Sydney Campbell/Samantha Maddox (6) defeated Jaelen Adams/Domninique Baxter, 8-4
Riko Shimizu/Katie Zordani (2) defeated Irene Ng/Colleen Pastunink, 8-1

 

2004 MIDWEST OPEN

2003 MIDWEST OPEN

2002 MIDWEST OPEN

2001 MIDWEST OPEN

2000 MIDWEST OPEN

1999 MIDWEST OPEN

1998 WESTERN OPEN

Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print












So you want
to play college tennis?

Get Started Now With
College Tennis Connect


















Google





click here for the tabc site



























Check Out
TENNIS WEEK











CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE












On Court Off Court











COURTSIDE TENNIS APPAREL











The Mental Athlete

See A Review





Your #1 Source for Tennis Equipment-Tennis Traders











Central Ohio Grand Prix Tennis











Tennis Hut
Tennis Wear From Head To Toe












Return to:
College And Junior
Tennis Homepage