2006 USTA NATIONAL HARD COURT CHAMPIONSHIPS
August 4-13, 2006

Boys' 18 - Kalamazoo College - Kalamazoo, Michigan
SINGLES
Finals
Donald Young (1) -- pictured right -- over Jesse Levine (2), walkover/ill
Third Place Playoff
Timothy Smyczek (3) defeated Marcus Fugate (4), 7-5,6-4
Semifinals
Donald Young (1) defeated Marcus Fugate (4), 6-3,6-1
Jesse Levine (2) defeated Timothy Smyczek (3), 6-7(2),6-1,6-4
Quarterfinals
Donald Young/Atlanta, GA (1) defeated Michael McClune/Irvine, CA (6), 7-6(3),6-1
Marcus Fugate/Fairport, NY (4) defeated Wil Spencer/Ponce De Leon, FL (15), 7-5, retired/injured
Tim Smyczek/Hales Corners, WI (3) defeated Alex Clayton/Fort Lauderdale, FL (5), 6-4,6-2
Jesse Levine/Boca Raton, FL (2) defeated Kellen Damico/Parker, CO (7), 6-1,6-1
Consolation Finals
Kellen Damico defeated Tyler Hochwalt, 7-5,2-2 retired/injured
DOUBLES
Finals
Donald Young/Alex Clayton (1) defeated Jamie Hunt/Nate Schnugg, 6-1,6-4
Third Place Playoff
Steve Foreman/Cory Parr defeated Chase Buchanan/Marcus Fugate (5), 6-3,6-3
Semifinals
Alex Clayton/Donald Young (1) defeated Steve Foreman/Cory Parr, 6-4,6-3
Jamie Hunt/Nate Schnugg (2) defefeated Chase Buchanan/Marcus Fugate (5), 6-1,5-7,7-5
Quarterfinals
Alex Clayton/Donald Young (1) defeated Matthew Allare/Justin Kronauge (6), 3-6,7-5,6-1
Steve Foreman/Cory Parr defeated Dylan Arnould/Johnny Hamui (7), 7-6(6),6-7(6),6-1
Chase Buchanan/Marcus Fugate (5) defeated Ryan Lipman/Rhyne Williams (4), 6-2,6-3
Jamie Hunt/Nate Schnugg (2) defeated Tyler Hochwalt/Michael McClune (8), 6-4,6-3
Click Here For The Tournament's Official Website

Girls' 18 - Almaden Valley Tennis Center - San Jose, California
Click Here For Stories & Photos From This Event

SINGLES
Finals
Lauren Albanese (5) -- pictured right -- defeated Ashley Weinhold (3), 6-3,6-0
Third Place Playoff
Hilary Barte defeated Madison Brengle (8), 2-6,6-4,6-3
Semifinals
Lauren Albanese (5) defeated Hilary Barte, 6-4,7-5
Ashley Weinhold (3) defeated Madison Brengle (8), 6-3,1-6,6-2
Quarterfinals
Lauren Albanese/Coral Springs, FL (5) defeated Melanie Oudin/Marietta, GA (17), 6-2,6-3
Hilary Barte/Newhall, CA defeated Ellah Nze/Delray Beach, FL (4), 6-3,6-2
Ashley Weinhold/Austin, TX (3) defeated Lindsay Burdette/Jackson, GA (11), 6-3,2-6,6-1
Madison Brengle/Dover, DE (8) defeated Reka Zsilinszka/Fayetteville, NC (15), 6-1,6-1
Consolation Finals
Maria Sanchez defeated Lindsay Burdette, 6-0,7-5
DOUBLES
Finals
Lindsay Burdette/Mallory Burdette (3) defeated Sanaz Marand/Ashley Weinhold (1), 6-3,3-6,6-4
Third Place Playoff
Cristala Andrews/Chelsea Gullickson defeated Cameron Hubbs/Kristen Rafael (9), 6-3,7-5
Semifinals
Sanaz Marand/Ashley Weinhold (1) defeated Cameron Hubbs/Kristren Rafael (9), 7-5,6-0
Lindsay Burdette/Mallory Burdette (3) defeated Cristala Andrews/Chelsea Gullickson, 4-6,6-3,6-3
Quarterfinals
Sanaz Marand/Ashley Weinhold (1) defeated Lauren Albanese/Gail Brodsky, 6-4,7-5
Cameron Hubbs/Kristen Rafael (9) defeated Lindsay Clark/Shinann Featherston (4), 7-5,7-5
Lindsay Burdette/Mallory Burdette (3) defeated Kirsten Flower/Ellah Nze (9), 6-7(6),7-6(6),6-4
Cristala Andrews/Chelsey Gullickson defeated Julia Cohen/Mary Gambale (2), 6-2,2-6,6-3
Click Here For The Official Website

Boys' 16 - Kalamazoo College - Kalamazoo, Michigan
SINGLES
Finals
Brennan Boyajian (1) -- pictured right -- defeated Ryan Thacher (2), 7-5,2-6,7-6(5)
Third Place Playoff
Adam El Mihdawy (5) defeated Alexander Domijan (12), 7-6(3),6-3
Semifinals
Brennan Boyajian (1) defeated Alexander Domijan (12), 6-3,6-4
Ryan Thacher (2) defeated Adam El Mihdawy (5), 6-4,6-0
Quarterfinals
Brennan Boyajian/Weston, FL (1) defeated Drew Daniel/Shawnee Mission, KS (6), 7-5,6-1
Alexander Domijan/Wesley Chapel, FL (12) defeated Isamu Tachibana/Austin, TX (26), 6-7(5),6-2,6-1
Adam El Mihdawy/Long Island City, NY (5) vs. Jarmere Jenkins/College Park, GA (4)
Ty Trombetta/Hallandale, FL vs. Ryan Thacher/Studio City, CA (2)
Consolation Finals
Bradley Klahn defeated Austin Krajicek, 6-1,3-6,6-4
DOUBLES
Finals
Adam El Mihdawy/Bradley Klahn (5) defeated Jarmere Jenkins/Austin Krajicek (3), 7-6(2),6-2
Third Place Playoff
Devin Britton/Waylon Chin (2) defeated Nicholas Andrews/Jamie Hutter, 6-2,7-5
Semifinals
Jarmere Jenkins/Austin Krajicek (3) defefeated Nicholas Andrews/Jamie Hutter, 6-3,6-3
Adam El Mihdawy/Bradley Klahn (5) defeated Devin Britton/Waylon Chin (2), 6-2,4-6,6-2
Quarterfinals
Nicholas Andrews/Jamie Hutter defeated Brennan Boyajian/Zach Hunter (1), 6-4,6-2
Jarmere Jenkins/Austin Krajicek (3) defeated Daniel Nguyen(13), Oxnard, CA and Aba Omodele-Lucien(13), Berkeley, CA, 6-4, 6-2 Adam El Mihdawy/Bradley Klahn (5) defeated JT Sundling/Ryan Thacher (4), 6-2,3-6,6-3
Devin Britton/Waylon Chin (2) defeated Chris Reiman/Bryan Swartz, 6-1,6-1
Click Here For The Tournament's Offiial Website with lots of stories & photos

Girls' 16 - Barnes Tennis Center - San Diego, California
SINGLES
Finals
Lauren Embree (1) -- pictured right -- defeated Hilary Bartlett (11), 6-0,6-2
Third Place Playoff
Nadja Gilchrist (26) defeated Lauren McHale (6), 7-5,6-3
Semifinals
Lauren Embree (1) defeated Nadja Gilchrist (26), 6-4,2-6,7-6(7)
Hilary Bartlett (11) defeated Lauren McHale (6), 3-6,7-5,6-2
Quarterfinals
Lauren Embree/Marco Island, FL (1) defeated Kristie Ahn/Upper Saddle Riv, NJ (7), 7-6(4),4-6,7-5
Nadja Gilchrist/Rochester, NY (26) defeated Ryann Cutillo/Kings Park, NY (12), 7-6(9),6-1
Lauren McHale/Englewd Cliffs, NJ (6) defeated Sarah Guzick/Greer, SC, 6-1,6-3
Hilary Bartlett/New York, NY (11) defeated Catherine Isip/Anaheim, CA (2), 6-0,6-4
Consolation Finals
Kristie Ahn defeated Krista Damico, 6-4,0-6,7-5
DOUBLES
Finals
Lauren Embree/Rachel Saiontz (4) defeated Tayler Davis/Cierra Gaytan-Leach (2), 6-1,6-3
Third Place Playoff
Sarah Guzick/Nelly Radeva defeated Alexandra Cercone/Jacqueline Kasler (3), 6-1,6-4
Semifinals
Lauren Embree/Rachel Saiontz (4) defeated Sarah Guzick/Nelly Radeva, 6-4,6-4
Tayler Davis/Cierra Gaytan-Leach (2) defeated Alexandra Cercone/Jacqueline Kasler (3), 4-6,6-3,6-1
Quarterfinals
Sarah Guzick/Nelly Radeva defeated Ryann Cutillo/Lauren McHale (8), 6-7(8),6-4,6-3
Lauren Embree/Rachel Saiontz (4) defeated Krista Damico/Alexa Guarachi (5), 7-6(6),6-3
Alexandra Cercone/Jacqueline Kasler (3) defeated Anna Chkhikvishvili/Catherine Isip (7), 1-6,6-2,6-4
Tayler Davis/Cierra Gaytan-Leach (2) defeated Angela Chupa/Mary Clayton, 7-5,6-1
Click Here For The Tournament's Official Website

Boys' 14 - San Antonio Tennis Association - San Antonio, Texas
SINGLES
Finals
Junior Ore (3) -- pictured right -- defeated Bob Van Overbeek (7), 6-1,6-2
Third Place Playoff
Emmett Egger (8) defeated Sean Berman, 6-3,7-6(5)
Semifinals
Bob Van Overbeek (7) defeated Sean Berman, 6-1,6-4
Junior Ore (3) defeated Emmett Egger, 6-4,6-4
Quarterfinals
Bob Van Overbeek/Boca Raton, FL (7) defeated Denis Kudla/Arlington, VA (1), 6-4,6-3
Sean Berman/Irvine, CA defeated Zachary Leslie/San Diego, CA (12), 7-5,6-4
Junior Ore/Gaithersburg, MD (3) defeated Nick Chappell/Indianapolis, IN (10), 6-2,6-1
Emmett Egger/Issaquah, WA (8) defeated Augie Bloom/Hinsdale, IL (2), 3-6,6-2,6-0
Consolation Finals
Denis Kudla defeated Nick Chappell, 6-4,6-4
DOUBLES
Finals
Denis Kudla/Junior Ore (1) defeated Jamin Ball/John Lamble (8), 6-4,6-4
Third Place Playoff
Nick Chappell/Shane Vinsant defeated Matthew Dooley/Alex Van Velzer (6), 3-6,7-5,6-4
Semifinals
Denis Kudla/Junior Ore (1) defeated Matthew Dooley/Alex Van Velzer (6), 6-4,6-3
Jamin Ball/John Lamble (8) defeated Nick Chappell/Shane Vinsant, 2-6,6-4,6-4
Quarterfinals
Denis Kudla/Junior Ore (1) defeated Nathan Pasha/Matthew Zachary, 6-3,6-1
Matthew Dooley/Alex Van Velzer (6) defeated Zachary Leslie/Matthew Westmoreland (4), 6-1,6-4
Jamin Ball/John Lamble (8) defeated Campbell Johnson/Clay Thompson (3), 6-3,6-1
Nick Chappell/Shane Vinsant defeated Augie Bloom/Joey Fritz (2), 6-3,6-4

Girls' 14 - Peachtree City Tennis Center - Peachtree, Georgia
SINGLES
Finals
Kaitlyn Christian (2) -- pictured right -- defeated Nicole Gibbs (1), 3-6,6-4,6-4
Third Place Playoff
Hanna Mar (3) defeated Grace Min (9-16), 6-3,6-3
Semifinals
Nicole Gibbs (1) defeated Grace Min (9-16), 6-1,7-5
Kaitlyn Christian (2) defeated Hanna Mar (3), 4-6,7-5,6-1
Quarterfinals
Nicole Gibbs/Cleveland, OH (1) defeated Whitney Kay/Alpharetta, GA (9-16), 6-4,6-3
Grace Min/Lawrenceville, GA (9-16) defeated Ellen Tsay/Pleasanton, CA (4), 6-2,6-1
Hanna Mar/Burr Ridge, IL (3) defeated Sarah Lee/Los Angeles, CA (5-8), 6-1,6-1
Kaitlyn Christian/Orange, CA (2) defeated Stephanie Vidov/West Palm Beach (3), FL, 6-2,6-1
Consolation Finals
Ellen Tsay defeated Kate Fuller, 6-0,6-1
DOUBLES
Finals
Kate Fuller/Julie Sabacinski (5-8) defeated Alexandra Clay/Grace Min (17), 6-3,6-4
Third Place Playoff
Kyle McPhillips/Ellen Tsay (4) defeated Amy Grossklag/Jaime Yapp-Shing (5-8), 6-2,6-1
Semifinals
Alexandra Clay/Grace Min (17) defeated Kyle McPhillips/Ellen Tsay (4), 7-5,6-4
Kate Fuller/Julie Sabacinski (5-8) defeated Amy Grossklag/Jaime Yapp-Shing (5-8), 6-0,6-4
Quarterfinals
Alexandra Clay/Grace Min (17) defeated Nicole Gibbs/Hanna Mar (1), 3-6,6-3,1-0(9)
Kyle McPhillips/Ellen Tsay (4) defeated Whitney Kay/Kayla Rizzolo (5), 6-1,6-3
Kate Fuller/Julie Sabacinski (5) defeated Casey Johnson/Abby Stainback (9), 7-6(3),6-1
Amy Grossklag/Jaime Yapp-Shing (5) defeated Natalie Blosser/Gabrielle Devlin, 1-6,7-5,1-0(6)

Boys' 12 - Homewood-Flossmoor - Homewood, Illinois
SINGLES
Finals
Gordon Watson (1) defeated Mitchell Polnet (9-16), 5-7,7-6,6-1
Third Place Playoff
Jonathan Huang (4) -- pictured right -- defeated Mitchell Krueger (2), 6-4,6-1
Semifinals
Gordon Watson (1) defeated Jonathan Huang (4), 6-4,7-5
Mitchell Polnet (9-16) defeated Mitchell Krueger (2), 6-4,3-6,6-4
Quarterfinals
Gordon Watson/Naples, FL (1) defeated Connor Farren/Hillsborough, CA (9-16), 6-2,6-3
Jonathan Huang/Santa Ana, CA (4) defeated John Richmond/Pawleys Isl, SC (9-16), 6-0,6-0
Mitchell Polnet/Churchville, PA (9-16) defeated Thai Kwiatkowski/Charlotte, NC (9-16), 5-5 retired
Mitchell Krueger/Aledo, TX (2) defeated Michael Rinaldi/Palm City, FL (9-16), 6-1,6-0
Gold Consolation Finals
John Richmond defeated Roy Lederman, 6-1,6-0
West Singles Finals
Tyler Gardiner defeated Mac Styslinger, 6-4,6-3
North Singles Finals
Nolan Bauer defeated Stefan Menichella, 1-6,6-2,6-2
South Singles Finals
Aaron Revzin defeated Maxwell Wilkey, 7-5,6-1
Northwest Singles Finals
Nathan Lewis defeated Josh Levine, 6-4,6-4
Northeast Singles Finals
Strong Kirchheimer defeated Joshua Goodman, 6-2,6-4
Southwest Singles Finals
Andrew Yaraghi over Jason Brown, Walkover/ill
Southeast Singles Finals
Jacob Dunbar defeated Luca Corinteli, 6-3,6-1
DOUBLES
Finals
Michael Rinaldi/Gordon Watson (2) defeated Joseph Di Giulio/Alex Scheinman (1), 6-2,6-0
Third Place Playoff
Reo Asami/Jonathan Huang (4) defeated Connor Farren/Trey Strobel (3), 3-6,6-4,6-3
Semifinals
Joseph Di Giulio/Alex Scheinman (1) defeated Reo Asami/Jonathan Huang (4), 4-6,7-6,1-0
Michael Rinaldi/Gordon Watson (2) defeated Connor Farren/Trey Strobel (3), 6-4,6-2
Quarterfinals
Joseph Di Giulio/Alex Scheinman (1) defeated Daniel Kerznerman/Andrew Yaraghi, 6-2,7-5
Reo Asami/Jonathan Huang (4) defeated Conrad Harron/Kenneth Sabacinski (5-8), 6-3,6-0
Connor Farren/Trey Strobel (3) defeated Will Adams/Mihir Kumar (5-8), 1-6,7-5,7-5
Michael Rinaldi/Gordon Watson (2) defeated Mitchell Krueger/Thomas Pura, 7-5,6-0

Girls' 12 - Windward Lake Club - Alpharetta, Georgia
SINGLES
Finals
Chanelle Van Nguyen (4) - pictured right -- defeated Danielle Collins (2), 6-1,6-4
Third Place Playoff
Sachia Vickery (13) defeated Victoria Duval (9), 6-2,6-2
Semifinals
Chanelle Van Nguyen (4) defeated Victoria Duval (9), 6-4,6-4
Danielle Collins (2) defeated Sachia Vickery (13), 6-3,6-0
Quarterfinals
Victoria Duval/Boca Raton, FL (9) defeated Blair Shankle/Boerne, TX (1), 6-2,6-4
Chanelle Van Nguyen/Coconut Grove, FL (4) defeated Amanda Lin/West Chester, OH, 6-2,6-3
Sachia Vickery/Miramar, FL (13) defeated Megan Kurey/Alpharetta, GA, 3-6,6-0,6-2
Danielle Collins/St. Petersburg, FL (2) defeated Caitlyn Williams/Knoxville, TN (5), 6-1,6-4
Gold Consolation Finals
Blair Shankle defeated Belinda Niu, 4-6,6-4,6-1
West Singles Finals
Tina Jiang defeated Tess Bernard-Feigenbaum, 6-2,6-1
North Singles Finals
Julia Jones defeated Catherine Harrison, 6-3,6-2
South Singles Finals
Jamie Loeb defeated Frances Altick, 6-3,6-3
Northwest Singles Finals
Sydney Campbell defeated Emily Safron, 2-6,6-3,7-6(5)
Northeast Singles Finals
Kate Vialle defeated Julie Vrabel, 6-1,6-3
Southwest Singles Finals
Dominique Cetale defeated Andie Daniell, 6-0,6-0
Southeast Singles Finals
Analee Delgado defeated Chloe Willetts, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals
Megan Kurey/Caitlyn Williams (3) defeated Ashley Dai/Valerie Thong (4), 6-4,7-6(6)
Third Place Playoff
Blair Shankle/Chanelle Van Nguyen (1) defeated Reeree Li/Amanda Lin (5), 6-1,6-1
Semifinals
Megan Kurey/Caitlyn Williams (3) defeated Blair Shankle/Chanelle Van Nguyen (1), 6-3,6-4
Ashley Dai/Valerie Thong (4) over Reeree Li/Amanda Lin (5), walkover/injured
Quarterfinals
Blair Shankle/Chanelle Van Nguyen (1) defeated Julia Elbaba/Skylar Morton (9), 6-3,6-1
Megan Kurey/Caitlyn Williams (3) defeated Alyson Coran/Madeline Lipp (9), 6-1,6-2
Ashley Dai/Valerie Thong (4) defeated Sarah Dalton/Madison Keys, 6-0,6-3
Reeree Li/Amanda Lin (5) defeated Danielle Collins/Jarret Fisher (2), 6-4,4-6,7-6(6)

Return to Nationals Index

2005 USTA HARDCOURTS

2004 USTA HARDCOURTS

2003 USTA HARDCOURTS

2002 USTA HARDCOURTS

2001 USTA HARDCOURTS

2000 USTA HARDCOURTS

1999 USTA HARDCOURTS

1998 USTA HARDCOURTS

adidas tennis









So you want
to play college tennis?

Get Started Now With
College Tennis Connect









Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print




































Google








click here for the tabc site










































Check Out
TENNIS WEEK

















CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE


















On Court Off Court

















COURTSIDE TENNIS APPAREL

















The Mental Athlete

See A Review








Your #1 Source for Tennis Equipment-Tennis Traders















Central Ohio Grand Prix Tennis













Tennis Hut
Tennis Wear From Head To Toe














College Tennis Connect - Monthly Advice Without Monthly Fees













Return to:
College And Junior
Tennis Homepage