2007 SOUTHERN OPEN CHAMPIONSHIPS

Boys 18 - Chapel Hill Tennis Club - Carrboro, NC - July 7-13
SINGLES
Finals
Chase Helpinstine (9) defeated Charlie Jones (16), 6-4,6-3
Third Place Playoff
Steven Henderson over Jonathan Jaklitsch (1) -- pictured right -- walkover/injured
Semifinals
Chase Helpinstine (9) defeated Jonathan Jaklitsch (1), 4-6,6-4,6-2
Charlie Jones (16) defeated Steven Henderson, 6-2,6-3
Quarterfinals
Jonathan Jaklitsch/Islip, NY (1) defeated David Henry/Signal Mountain, GA, 6-2,6-1
Chase Helpinstine/Chapel Hill, NC (9) defeated Sekou Coker Bangoura/Bradenton, FL (17), 7-5,6-1
Charlie Jones/Destrehan, LA (16) defeated Andrew Carter/Summerfield, NC (4), 0-6,7-5,6-3
Steven Henderson/Poway, CA defeated Christopher Jackman/Key Biscayne, FL, 1-6,6-2,6-2
Consolation Finals
Sekou Coker Bangoura over Shaun Bussert, walkover
DOUBLES
Finals
Adam Donaldson/Robert Hall (13) defeated John Harden/Wesley Moran (10), 8-6
Semifinals
John Harden/Wesley Moran (10) defeated Jordan Dyke/Stephen Vogl, 8-4
Adam Donaldson/Robert Hall (13) defeated Watson George/Matt Walters, 9-7
Quarterfinals
John Harden/Wesley Moran (10) defeated Billy Kenny/Zachary Sprouse, 8-2
Jordan Dyke/Stephen Vogl defeated Michael Browder/Shaun Bussert (12), 9-7
Adam Donaldson/Robert Hall (13) defeated Joseph Delinks/Eric Rothschild, 8-2
Watson George/Matt Walters defeated Sekou Coker Bangoura/Oscar Pena, 8-4

Girls 18 - Chapel Hill Tennis Club - Carrboro, NC - July 7-13
SINGLES
Finals
Courtney McLane (3) defeated Whitney Wolf (17) -- pictured right -- 6-3,6-7,7-6
Third Place Playoff
Christina Lee over Ebie Wilson, walkover/injured
Semifinals
Courtney McLane (3) defeated Christina Lee, 6-2,6-0
Whitney Wolf (17) defeated Ebie Wilson, 6-4,6-1
Quarterfinals
Christina Lee/Charlotte, NC defeated Dana Guentert/Lilburn, GA (8), 4-6,7-5,6-4
Courtney McLane/Lawrenceville, GA (3) defeated Christin Newman/Greensboro, NC, 6-1,6-2
Ebie Wilson/Mobile, AL defeated Natalie Collins/Vero Beach, FL (14), 7-5,6-1
Whitney Wolf/Pride, LA (17) defeated Taylor Fournier/Leawood, KS (2), 6-2,3-6,6-3
Consolation Finals
Caroline Newman defeated Taylor Fournier, 6-3,7-6
DOUBLES
Finals
Caroline Newman/Christin Newman defeated Casey Simmons/Chloe Smith, 8-5
Semifinals
Caroline Newman/Christin Newman defeated Helen Cunningham/Whitney Wolf (13), 9-8
Casey Simmmons/Chloe Smith defeateed Carissa King/Stephanie Synn, 8-6
Quarterfinals
Caroline Newman/Christin Newman defeated Caroline Capute/Aileen Shea (16), 8-3
Helen Cunningham/Whitney Wolf (13) defeated Julia Allen/Jennifer Ansari, 8-1
Casey Simmons/Chloe Smith defeated Katharine Blow/Carmen Jackman, 8-5
Carissa King/Stephani Synn defeated Jessica Diamond/Jessica Wise, 8-4

Boys 16 - Cooper Creek Tennis Center - Columbus, GA - July 7-13
SINGLES
Finals
Bryan Roberts (17-32) -- pictured right -- defeated Jason Simon, 6-1,6-0
Third Place Playoff
Nat Smiley (17-32) over Maks Gold (5), walkover/injured
Semifinals
Bryan Roberts (17-32) defeated Nat Smiley (17-32), 6-3,6-3
Nat Smiley (17-32) defeated Maks Gold (5), 4-6,6-4, retired/injured
Quarterfinals
Bryan Roberts/Commack, NY (17-32) defeated Ely Khoury/Cary, NC (9), 6-7(8),6-4,6-4
Nat Smiley/Alpharetta, GA (17-32) defeated Vikram Hundal/Alpharetta, GA (17-32), 6-2,6-2
Jason Simon/Roslyn, NY defeated Tyler Leung/Clemmons, NC (17-32), 6-3,6-3
Maks Gold/Prospect, KY (5) defeated Cassidy Robertson/Locust Valley, NY (9-16), 7-6(5),6-2
Consolation Finals
Cameron Silverman defeated Michael Grant, 7-6(5),6-3
DOUBLES
Finals
Trevor Getz/Ross Peets (9-16) defeated Harris Barnard/Colby Shaw (9-16), 6-3,2-6,10-6
Semifinals
Trevor Getz/Ross Peets (9-16) defeated Maks Gold/Aaron Wicker (9-16), 8-3
Harris Barnard/Colby Shaw (9-16) defeated Vikram Hundal/Jacob Lewis, 8-2
Quarterfinals
Trevor Getz/Ross Peets (9-16) defeated Alex Doherty/Jay Strickland, 8-1
Maks Gold/Aaron Wicker (9-16) defeated Zachary Dean/Bryan Roberts (5-8), 8-5
Harris Barnard/Colby Shaw (9-16) defeated Harrison Abrams/Ethan Kallick (5-8), 8-3
Vikram Hundal/Jacob Lewis over Dylan Wright/Kevin Ye (9-16), walkover

Girls 16 - Cooper Creek Tennis Center - Columbus, GA - July 7-13
SINGLES
Finals
Danielle Day (1) defeated Caroline Price, 6-2,6-4
Third Place Playoff
Caitlyn Williams (9-16) -- pictured right -- over Katherine White (9-16), walkover/injured
Semifinals
Danielle Day (1) defeated Caitlyn Williams (9-16), 6-1,6-4
Caroline Price defeated Katherine White (9-16), 6-4,6-4
Quarterfinals
Danielle Day/Odessa, FL (1) defeated Megan Kurey/Alpharetta, GA (9-16), 2-6,6-4,6-1
Caitlyn Williams/Knoxville, TN (9-16) defeated Celine Pascheles/Livingston, NJ (3), 6-1,6-1
Caroline Price/Duluth, GA defeated Rebecca Shine/Augusta, GA, 6-4,6-4
Katherine White/Columbus, GA (9-16) defeated Emily Newton/Dothan, AL (9-16), 7-6(2),1-6,6-1
Consolation Finals
Emily Newton defeated Celine Pascheles, 4-6,6-1,10-8
DOUBLES
Finals
Caroline Price/Katherine White defeated Megan Kurey/Caitlyn Williams (5-8), 7-6(5),1-6,10-8
Semifinals
Caroline Price/Katherine White defeated Mimi Hamling/Kaley Schultz (5-8), 8-3
Megan Kurey/Caitlyn Williams (5-8) defeated Jamie Harrell/Alexis Prickett (5-8), 8-4
Quarterfinals
Mimi Hamling/Kaley Schultz (5-8) defeated Bryn Khoury/Rebecca Siegler, 8-2
Caroline Price/Katherine White defeated Amanda Halstrom/Kelly Phillips (3), 8-2
Megan Kurey/Caitlyn Williams (5-8) defeated Emily Newton/Sarah Witkowski, 8-4
Jamie Harrell/Alexis Prickett (5-8) defeated Charlotte Ezratty/Olivia Pascucci (2), 8-1

Boys 14 - Pelham Racquet Club - Pelham, Alabama - June 24-29
SINGLES
Finals
Carlos Bermudez (1) -- pictured right -- defeated Vikram Hundal (3), 7-6(4),6-1
Third Place Playoff
Lewis Butler (2) defeated Ronald Powell (4), 7-6(5),6-3
Semifinals
Carlos Bermudez (1) defeated Ronald Powell (4), 6-0,6-0
Vikram Hundal (3) defeated Lewis Butler (2), 2-6,6-1,7-5
Quarterfinals
Carlos Bermudez/Tucson, AZ (1) defeated Danny Mack/Lakeland, FL (9), 6-1,6-7(2),6-0
Ronald Powell/Muscle Shoals, AL (4) defeated Mac Styslinger/Birmingham, AL (5-8), 2-6,6-1,6-2
Vikram Hundal/Alpharetta, GA (3) defeated Thai Kwiatkowski/Charlotte, NC (5-8), 6-4,6-2
Lewis Butler/Indianola, MS (2) defeated Nathan Rakitt/Marietta, GA (5-8), 6-3,6-1
Consolation Finals
Danny Mack defeated Nathan Rakitt, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals
Lewis Butler/Vikram Hundal (1) defeated Ronald Powell/Mac Styslinger (2), 6-4,6-2
Semifinals
Lewis Butler/Vikram Hundal (1) defeated Carlos Bermudez/Mina Ghobrial (3), 8-2
Ronald Powell/Mac Styslinger (2) defeated Andrew Gores/Thai Kwiatkowski (4), 8-2
Quarterfinals
Lewis Butler/Vikram Hundal (1) defeated David Greenbaum/Howard Weiss (5), 8-1
Carlos Bermudez/Mina Ghborial (3) over Nick Bursch/Shane Trebisky by default
Andrew Gores/Thai Kwiatkowski (4) defeated Ryan Hudelson/Blake Wiggins (6), 8-4
Ronald Powell/Mac Styslinger (2) defeated Danny Mack/Jackson Murphy, 8-1

Girls 14 - Pelham Racquet Club - Pelham, Alabama - June 24-29
SINGLES
Finals
Katherine White (1) defeated Caroline Price (2), 7-6(2),7-6(3)
Third Place Playoff
Kirsten Lewis (9-16) defeated Nikita Meka (3), 6-3,6-2
Semifinals
Katherine White (1) defeated Nikita Meka (3), 6-2,6-3
Caroline Price (2) defeated Shelby Talcott (5-8), 6-3,6-2
Quarterfinals
Katherine White/Columnus, GA (1) defeated Tristen Dwar/Bradenton, FL (5-8)
Nikita Meka/Jonesboro, GA (3) defeated Rita Bermudez/Tucson, AZ (5-8), 6-4,6-2
Kirsten Lewis/Odenville, AL (9-16) defeated Rachel Daniell/Douglasville, GA (4), 6-4,6-3
Caroline Price/Duluth, GA (2) defeated Shelby Talcott/Glen Head, NY (5-8), 6-1,6-2
Consolation Finals
Tristen Dewar defeated Alexandra Morozova, 6-1,6-0
DOUBLES
Finals
Caroline Price/Katherine White (1) defeated Rachel Daniell/Lauren Levant (2), 6-2,6-4
Semifinals
Caroline Price/Katherine White (1) defeated Shelby Talcott/Lauren Wagner, 8-1
Rachel Daniell/Lauren Levant (2) defeated Emily Dunay/Kirsten Lewis (3), 8-5
Quarterfinals
Caroline Price/Katherine White (1) defeated Rita Bermudez/Alexandra Morozova, 8-3
Shelby Talcott/Lauren Wagner over Kathryn Hoch/Jacqueline Katz (4) by default
Emily Dunay/Kirsten Lewis (3) over Ashley Kitchen/Lauren Schmidt by default
Rachel Daniell/Lauren Levant (2) defeated Courtney Meredith/Katherine Schofield, 8-2

Boys 12 - Westgate Tennis Center - Dothan, Alabama - June 24-29
SINGLES
Finals
Pranav Bhardwah (5) defeated David Crisovan (3), 6-2,7-5
Third Place Playoff
Arsav Mohanty defeated Christian Garay (12), 7-6(4),6-1
Semifinals
David Crisovan (3) defeated Arsav Mohanty, 6-0,6-4
Pranav Bhardwah (5) defeated Christian Garay (12), 6-0,6-0
Quarterfinals
Arsav Mohanty/Bradenton, FL defeated Victor Gurevich/North Miami Beach, FL (6), 6-4,6-2
David Crisovan/Hallandale Beach, FL (3) defeated Cameron Andry/Baton Rouge, LA, 6-0,6-0
Christian Garay/Columbus, GA (12) defeated Josh Du Toit/Charlotte, NC (13), 6-1,5-7,7-5
Pranav Bhardwah/Alpharetta, GA (5) defeated Samuel Lam/Old Westbury, NY (2), 6-2,2-6,6-3
Consolation Finals
Victor Gurevich over David Parker, walkover/injured
DOUBLES
Finals
George Goldhoff/David Parker defeated Josh Du Toit/Carter Lin (4), 8-4
Semifinals
Josh Du Toit/Carter Lin (4) defeated David Crisovan/Victor Gurevich (1), 8-6
George Goldhoff/David Parker defeated Arnav Mohanty/Arsav Mohanty, 8-5
Quarterfinals
David Crisovan/Victor Gurevich (1) defeated Mitchell Vegas/Bronson Wessinger, 8-2
Josh Du Toit/Carter Lin (4) defeated Terrance Whitehurst/Terrell Whitehurst, 8-3
George Goldhoff/David Parker defeated Sam Edwards/Nikita Kardivar (3), 8-2
Arnav Mohanty/Arsav Mohanty defeated Cameron Andry/Dallas Teague, 8-6

Girls 12 - Westgate Tennis Center - Dothan, Alabama - June 24-29
SINGLES
Finals
Juliana Cardi (2) defeated Abigail Owens (1), 7-5,6-0
Third Place Playoff
Brittany Lindl (6) defeated Kennedy Womack, 6-4,6-1
Semifinals
Abigail Owens (1) defeated Kennedy Womack (4), 2-6,6-2,6-4
Juliana Cardi (2) defeated Brittany Lindl (6), 6-4,2-6,6-4
Quarterfinals
Abigail Owens/Duluth, GA (1) defeated Brooke Blackmon/Dothan, AL, 6-1,6-0
Kennedy Womack/Ashland, KY (4) defeated Sarah Bowron/Birmingham, AL (5), 6-1,6-2
Brittany Lindl/Panama City, FL (6) defeated Hannah King/Dunwoody, GA (3), 2-6,6-3,7-5
Julian Cardi/Lexington, KY defeated Whitney Williams/Alexandria, LA (7), 7-6(5),6-3
Consolation Finals
Sarah Bowron defeated Whitney Williams, 5-7,7-6(7),7-6(1)
DOUBLES
Finals
Sarah Bowron/Kennedy Womack defeated Monica Mitta/Mary Elizabeth Wright, 8-3
Semifinals
Sarah Bowron/Kennedy Womack defeated Juliana Cardi/Hannah King (1), 8-6
Monica Mitta/Mary Elizabeth Wright defeated Abigail Owens/Whitney Williams (2), 9-7
Quarterfinals
Juliana Cardi/Hannah King (1) defeated Katherine Butler/Brenna Keller, 8-6
Sarah Bowron/Kennedy Womack defeated Kallie Erickson/Mary Grizzle, 8-1
Monica Mitta/Mary Elizabeth Wright defeated Hilary Flournoy/Marie Haire, 8-2
Abigail Owens/Whitney Williams (2) defeated Tai Martin/Leah Rojecki, 8-2

 

2006 SOUTHERN OPEN

2005 SOUTHERN OPEN

2004 SOUTHERN OPEN

2003 SOUTHERN OPEN

2002 SOUTHERN OPEN

2001 SOUTHERN OPEN

2000 SOUTHERN OPEN

1999 SOUTHERN OPEN

1998 SOUTHERN OPEN

Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print








Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors
























Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print

Sibling Pairs featured in
American Doubles...






















Google



























CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE







click here for the tabc site













Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print

College Tennis featured in
American Doubles...












Return to:
College And Junior Tennis