2007 USTA NATIONAL SPRING CHAMPIONSHIPS
THE EASTER BOWL

Rancho Las Palmas Tennis Country Club
Rancho Mirage, California - April 16-22, 2007

Watch The Easter Bowl on TV:
MSG:
Saturday, May 19th at 1:00 pm
FSN-NY
Tues., May 22nd at 2:00 pm; Sat., May 26th at 5:00 pm; Wed., May 30th at 1:00 pm
FSN-West
Sun., May 20th at 4:00 pm; Tues., May 22nd at 1:00 pm; Fri., May 25th at 2:00 pm
Note: the Easter Bowl 18s Division is a U.S. only ITF Event, Click Here For the 18s USTA National Spring Championships

Boys 18 (ITF Event)
SINGLES
Finals
Rhyne Williams (5) defeated Johnny Hamui (3), 6-4,6-2
Semifinals
Johnny Hamui (3) defeated Bradley Klahn (13), 6-3,6-4
Rhyne Williams (5) defeated Dennis Lajola (4), 6-3,6-7,7-6
Quarterfinals
Bradley Klahn/Poway, CA (13) defeated Austin Krajicek/Brandon, FL (6), 6-0,1-6,6-4
Johnny Hamui/Wesley Chapel, FL (3) defeated Jarmere Jenkins/College Park, GA (8), 3-6,6-3,6-4
Dennis Lajola/Aiea, HI (4) defeated Jeff Dadamo/Tampa, FL, 1-6,7-6,6-4
Rhyne Williams/Knoxville, TN (5) defeated Mateusz Kecki/Sacramento, CA (2), 6-4,6-2
DOUBLES
Finals
Devin Britton/Bradley Cox (8) defeated Jarmere Jenkins/Austin Krajicek (3), 2-6,6-3,7-6
Semifinals
Devin Britton/Bradley Cox (8) defeated Kellen Damico/Johnny Hamui (1), 4-6,6-1,6-1
Jarmere Jenkins/Austin Krajicek (3) defeated Ignacio Taboada/Ty Trombetta (7), 6-3,6-1
Quarterfinals
Kellen Damico/Johnny Hamui (1) defeated Jeff Dadamo/Mateusz Kecki (5), 6-7,6-4,7-5
Devin Britton/Bradley Cox (8) defeated Ryan Harrison/Alex Llompart, 6-3,4-6,6-0
Jarmere Jenkins/Austin Krajicek (3) defeated Chase Buchanan/Bradley Klahn (6), 6-2,6-4
Ignacio Taboada/Ty Trombetta (7) defeated Drew Daniel/Dennis Lajola 92), 6-2,7-5

Girls 18 (ITF Event)
SINGLES
Finals
Gail Brodsky (6) -- pictured right -- defeated Nadja Gilchrist, 6-0,6-3
Semifinals
Gail Brodsky (6) defeated Allie Will, 5-7,6-1,6-2
Nadja Gilchrist defeated Lauren McHale, 6-2,6-3
Quarterfinals
Gail Brodsky/Brooklyn, NY (6) defeated Christina McHale/Englewood Cliffs, NJ, 7-5,5-7,6-2
Allie Will/Boca Raton, FL defeated Mallory Cecil/Spartanburg, SC (4), 6-2,6-1
Lauren McHale/Englewood Cliffs, NJ defeated Aeriel Ellis/Hayward, CA, 6-2,7-6
Nadja Gilchrist/Rochester, NY defeated Melanie Oudin/Marietta, GA (5), 6-3,1-6,7-6
DOUBLES
Finals
Mallory Cecil/Kristy Frilling (4) defeated Chloe Jones/Asia Muhammad (9-16), 7-6,6-3
Semifinals
Mallory Cecil/Kristy Frilling (4) defeated Lindsay Clark/Shinann Featherston, 6-4,6-4
Chloe Jones/Asia Muhammed (9-16) over Julia Boserup/Melanie Oudin (9-16), walkover/ill
Quarterfinals
Lindsay Clark/Shinann Featherston defeated Sarah Guzick/Nelly Radeva, 6-1,6-0
Mallory Cecil/Kristy Frilling (4) over Kristen Rafael/Maria Sanchez, walkover
Julia Boserup/Melanie Oudin (3) defeated Connie Hsu/Joanna Mather (8), 6-3,6-2
Chloe Jones/Asia Muhammed (9-16) defeated Krista Damico/Veronica Li (2), 6-3,6-0

Boys 16
SINGLES
Finals
Lawrence Formentera defeated James Seal (1) -- pictured right -- 6-4,3-6,7-6
Third Place Playoff
Evan King (2) defeated Matthew Spindler (17-32), 6-3,6-1
Semifinals
James Seal (1) defeated Matthew Spindler (17-32), 6-1,6-3
Lawrence Formentera defeated Evan King (2), 7-6,6-1
Quarterfinals
James Seal/Chattanooga, TN (1) defeated Spencer Smith/Salt Lake City, UT (7), 6-1,6-2
Matthew Spindler/Sacramento, CA (17-32) defeated Mousheg Hovhannisyan/Los Angeles, CA (4), 7-6,6-2
Lawrence Formentera/Colton, CA defeated Andre Dome/Arroyo Grande, CA, 7-5.6-3
Evan King/Chicago, IL (2) defeated Kyle McMorrow/Thousand Oaks, CA 95), 7-6,6-3
Consolation Finals
Tennys Sandgren defeated Anderson Reed, 6-3,6-3
DOUBLES
Finals
Walker Kehrer/Kyle McMorrow (5-8) defeated Ryan Noble/James Seal (1), 6-1,6-4br> Third Place Playoff
Denis Kudla/Junior Ore (3) defeated Jordan Cox/Evan King (5-8), 7-6,6-3
Semifinals
Ryan Noble/James Seal (1) defeated Jordan Cox/Evan King (5-8), 4-6,6-1,6-4 Walker Kehrer/Kyle McMorrow (5-8) defeated Dennis Kudla/Junior Ore (3), 6-0,4-6,6-1
Quarterfinals
Ryan Noble/James Seal (1) over Alexander Johnson/Daniel Nguyen (9-16),walkover/ill
Jordan Cox/Evan King (5-8) defeated Jordan Bridge/Spencer Smith (9-16), 6-1,6-4
Dennis Kudla/Junior Ore (3) defeated Joseph Schafer/Robert Wong (9-16), 6-3,6-1
Walker Kehrer/Kyle McMorrow (5-8) defeated Ian Chadwell/Tennys Sandgren (2), 7-6,6-3

Girls 16
SINGLES
Finals
Nicole Gibbs (5) defeated Beatrice Capra, 4-6,6-2,7-5
Third Place Playoff
KateFuller defeated Zoe De Bruycker (7), 6-4,6-3
Semifinals
Nicole Gibbs (5) defeated Kate Fuller, 6-2,6-4
Beatrice Capra defeated Zoe De Bruycker (7), 6-2,6-4
Quarterfinals
Kate Fuller/Suwanee, GAdefeated Gabrielle Steele/Richmond, OH (11), 6-2,6-2
Nicole Gibbs/Cleveland, OH () defeated Catherine Isip/Anaheim, CA (4), 7-5,3-6,7-6
Beatrice Capra/Ellicott City, MD defeated Hanna Mar/Burr Ridge, IL (3), 7-6,6-3
Zoe De Bruycker/Saratoga, CA (7) defete Brooke Boldender/Glen Head, NY (12), 4-6,6-3,6-2
Consolation Finals
Brooke Bolender defeated Jacqueline Cako, 2-6,6-4,6-1
DOUBLES
Finals
Alexandra Cercone/Jacqueline Kasler (2) defeated Jessica Alexander/Brooke Bolender (5-8), 4-6,6-4,7-5
Third Place Playoff
Beatrice Capra/Nicole Gibbs (9-16) over Catherine Isip/Millie Nichols (5-8), walkover/injured
Semifinals
Jessica Alexander/Brooke Bolender (5-8) defeated Catherine Isip/Millie Nichols (5-8), 7-6,6-2
Alexandra Cercone/Jacqueline Kasler (2) defeated Beatrice Capra/Nicole Gibbs (9-16), 7-6,6-2
Quarterfinals
Catherine Isip/Millie Nichols (5-8) defeated Tayler Davis/Cierra Gaytan-Leach (1), 7-5,7-6
Jessica Alexander/Brooke Bolender (5-8) defeated Zoe De Bruycker/Lilly Kimbell (3), 6-1,6-3
Beatrice Capra/Nicole Gibbs (9-16) defeated Nicole Stracar/Monica Yajima (9-16), 4-6,6-4,6-2
Alexandra Cercone/Jacqueline Kasler (2) defeated Haley Hemm/Remi Martin (9-16), 6-3,6-3

Boys 14
SINGLES
Finals
Emmett Egger (1) -- pictured right -- defeated Sean Berman (17-32), 6-1,6-3
Third Place Playoff
Mika De Coster (4) defeated Dennis Novikov (17-32), 4-6,6-1,6-2
Semifinals
Emmett Egger (1) defeated Mika De Coster (4), 7-6,6-4
Sean Berman (17-32) defeated Dennis Novikov (17-32), 6-2,6-4
Quarterfinals
Emmett Egger/Issaquah, WA (1) defeated Michael Elortegui/Salinas, CA (11), 3-6,6-3,6-1
Mika De Coster/Coto De Caza, CA (4) defeated Mitchell Frank/Annandale, VA (9), 7-6,6-4
Dennis Novikov/Santa Clara, CA (17-32) defeated Jeremy Efferding/Lake Worth, CA, 4-6,6-3,7-6
Sean Berman/Irvine, CA (17-32) defeated Justin Rossi/Novi, MI (15), 6-1,6-4
Consolation Finals
Michael Elortegui defeated Spencer Simon, 6-2,3-6,7-6
DOUBLES
Finals
Nick Chappell/Shane Vinsant (2) defeated Emmett Egger/Christian Harrison (1), 6-1,1-6,6-1
Third Place Playoff
Mika De Coster/Jack Sock (4) defeated Jeremy Efferding/Bjorn Fratangelo, 6-4,6-1
Semifinals
Emmett Egger/Christian Harrison (1) defeated Jeremy Efferding/Bjorn Fratangelo, 5-7,6-4,7-6
Nick Chappell/Shane Vinsant (2) defeated Mika De Coster/Jack Sock (4), 6-3,6-1
Quarterfinals
Emmett Egger/Christian Harrison (1) defeated Andrew Korniek/Jose Martinez (5), 6-0,7-5
Jeremy Efferding/Bjorn Fratangelo defeated Beau Fieldsend/Robbie Mudge (5), 6-3,7-6
Mika De Coster/Jack Sock (4) defeated Jacob Jung/Clarke Spinosa, 6-3,6-7,7-5
Nick Chappell/Shane Vinsant (2) defeated Rickey Baylon/Michael Elortegui, 6-1,6-1

Girls 14
SINGLES
Finals
Lauren Herring -- pictured right -- defeated Lauren Davis (17), 6-4,6-0
Third Place Playoff
Sabrina Santamaria (5) defeated Belinda Niu (14), 6-1,6-2
Semifinals
Lauren Herring defeated Sabrina Santamaria (5), 6-4,7-5
Lauren Davis (17) defeated Belinda Niu (14), 6-4,6-2
Quarterfinals
Lauren Herring/Greenville, NC defeated Whitney Kay/Alpharetta, GA (1), 6-4,3-6,6-4
Sabrina Santamaria/Los Angeles, CA (5) defeated Rachel Kahahn/Unionville, CT (4), 6-1,6-4
Belinda Niu/Portland, OR (14) defated Haley Martin/Tulsa, OK (8), 6-2,6-2
Lauren Davis/Gates Mills, OH (17) defeated Grace Min/Lawrenceville, GA (6), 7-6,6-3
Consolation Finals
Noel Scott defeated Kyle McPhillips, 6-0,6-1
DOUBLES
Finals
Lauren Herring/Grace Min (3) defeated Noel Scott/Erin Stephens (4), 6-4,6-0
Third Place Playoff
Megan Kurey/Caitlyn Williams (5-8) defeated Sarah Lee/Sabrina Santamaria (1), 6-2,5-7,6-2
Semifinals
Lauren Herring/Grace Min (3) defeated Sarah Lee/Sabrina Santamaria (1), 6-1,6-4
Noel Scott/Erin Stephens (4) defeated Megan Kurey/Caitlyn Williams (5-8), 6-2,6-1
Quarterfinals
Sarah Lee/Sabrina Santamaria (1) defeated Mackenzie Knoop/Kelsey Lawson (5-8), 6-1,6-4
Lauren Herring/Grace Min (3) defeated Ashley Dai/Valerie Thong, 6-1,6-3
Noel Scott/Erin Stephens (4) defeated Robin Anderson/Julia Jones, 7-6,6-1
Megan Kurey/Caitlyn Williams (5) defeated Whitney Kay/Chanelle Van Nguyen (2), 5-7,3-0 retired/injured

 
Return To 2006 Nationals Index
 

Click Here For Easter Bowl Stories & Photos on Zoo Tennis

2006 EASTER BOWL

2005 EASTER BOWL

2004 EASTER BOWL

2003 EASTER BOWL

2002 EASTER BOWL

2001 EASTER BOWL

2000 EASTER BOWL

1999 EASTER BOWL

1998 EASTER BOWL

Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print







Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors























Google






















click here for the tabc site





CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE








Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors











Return to:
College And Junior Tennis