2006 EDDIE HERR INTERNATIONAL
JUNIOR CHAMPIONSHIPS

Bolletieri Sports Tennis Academy - Bradenton, Florida
November 24-December 3, 2006

Click Here For Eddie Herr Stories & Photos

Boys' 18
SINGLES
Finals
Nicolas Santos (1) -- pictured right -- defeated Philip Bester, 6-2,6-4
Semifinals
Nicolas Santos (1) defeated Rasid Winklaar, 3-6,6-2,6-2
Philip Bester defeated Pavel Chekhov (4), 6-3,2-6,6-4
Quarterfinals
Nicolas Santos/Brazil (1) defeated Roman Jebavy/Czech Republic (5), 3-6,6-2,6-4
Rasid Winklaar/Netherlands Antilles defeated Jeff Dadamo/USA, 3-6,6-4,6-3
Pavel Chekhov/Russia (4) defeated Radu Albot/Moldova, 6-1,6-7(9),6-0
Philip Bester/Canada defeated Roberto Maytin/Venezuela (9), 6-4,6-2
DOUBLES
Finals
Bassam Beidas/Mateusz Kecki (6) defeated Dennis Lajola Roberto Maytin (5), 7-5,6-3
Semifinals
Dennis Lajola/Roberto Maytin (5) over Roman Jebavy/Peter Polansky (4), walkover/injured
Bassam Beidas/Mateusz Kecki (6) defeated Fernando Rombali/Nicolas Santos (2), 6-2,5-7,6-4
Quarterfinals
Dennis Lajola/Roberto Maytin (5) defeated Pavel Chekhov/Petru Luncanu (1), 6-3,5-7,7-5
Roman Jebavy/Peter Polansky (4) defeated Jerome Inzerillo/Stephane Piro, 6-1,6-2
Bassam Beidas/Mateusz Kecki (6) defeated Evgeny Donskov/Vladimir Karusevich, 7-5,6-1
Fernando Rombali/Nicolas Santos (2) defeated Attila Bucko/Adam El Mihdawy, 6-2,4-6,6-4

Girls' 18
SINGLES
Finals
Urszula Radwanska (4) -- pictured right -- defeated Sorana-Mihaela Cirstea (2), 6-3,6-1
Semifinals
Urszula Radwanksa (4) defeated Anastasia Pivovarova, (8), 6-1,6-2
Sorana-Mihaela Cirstea (2) defeated Tamaryn Hendler, 6-4,7-5
Quarterfinals
Anastasia Pivovarova/Russia (8) defeated Katerina Kramperova (14), 4-6,6-2,6-3
Urszula Radwanska/Poland (4) defeated Nikola Hofmanova/Austria (6), 6-2,6-0
Tamaryn Hendler/Belgium defeated Kim Couts/USA (13), 6-2,6-2
Sorana-Mihaela Cirstea/Romania (2) defeated Michelle Larcher de Brito/Portugal (2), 4-6,6-2,7-5
DOUBLES
Finals
Anastasia Pivovarova/Katerina Vankova (2) defeated Maria Mokh/Ksenia Pervak, 6-0,6-7(4),6-4
Semifinals
Maria Mokh/Ksenia Pervak defeated Julia Cohen/Dominice Ripoli (1),
Anastasia Pivovarova/Katerina Vankova (2) defeated Madison Brengle/Kim Couts (4), 7-6(3),6-3
Quarterfinals
Julia Cohen/Dominice Ripoll (1) over Gail Brodsky/Valeriya Solovieva by default
Maria Mokh/Ksenia Pervak defeated Elena Chernvakova/Urszula Radwanska (3), 6-1,6-4
Madison Brengle/Kim Couts (4) defeated Ima Bohush/Natalia Ryzhonkova, 6-4,4-6,7-6(4)
Anastasia Pivovarova/Katerina Vankova (2) defeated Kai Chen Chang/Monica Gorny, 6-3,6-1

Boys' 16
SINGLES
Finals
Grigor Dimitrov (2) defeated Devin Britton (10), 6-2,6-1
Semifinals
Devin Britton (10) defeated Alex Domijan, 7-6(5),7-6(5)
Grigor Dimitrov (2) defeated Ilija Vucic (3), 6-3,6-7(5),6-1
Quarterfinals
Alex Domijan/USA defeated Giald Ben Zvi/Israel, 6-7(5),6-2,6-3
Devin Britton/USA (10) defeated Giorgio Portaluri/Italy, 6-3,6-3
Ilija Vucic/Serbia & Montenegro (3) defeated Alexandre Folie/Belgium (8), 6-4,7-5
Grigor Dimitrov/Bulgaria (2) defeated Rafael Camilo/Brazil, 7-5,6-3
DOUBLES
Finals
Matt Reid/Jason Zafros (2) over Andres Bucaro/Ty Trombetta (3) by default
Semifinals
Andres Bucaro/Ty Trombetta (3) defeated Devin Britton/Jordan Cox (5), 8-4
Matt Reid/Jason Zafros (2) defeated Kyle McMorrow/Jt Sundling, 8-3
Quarterfinals
Devin Britton/Jordan Cox (5) over Renato Antun/Yannick Yoshizawa by default
Andres Bucaro/Ty Trombetta (3) defeated Norimasa Havashi/Masaki Yamakawa, 8-1
Kyle McMorrow/JT Sundling (8) defeated Pavel Liska/Ilija Vucic, 8-4
Matt Reid/Jason Zafiros (2) defeated Faris Akhazzan/Erik Hannah, 8-1

16 Mixed Doubles
Finals
Mary Clayton/Matt Reid defeated Alessandra Bonte/Jason Zafiros, 8-3

Girls' 16
SINGLES
Finals
Tanya Raykova (1) -- pictured right -- defeated Yasmin Clarke (14), 6-2,2-6,6-1
Semifinals
Tanya Raykova (1) defeated Ester Goldfeld, 7-6(4),6-7(3),6-2
Yasmin Clarke (14) defeated Nicole Bartnik, 4-6,6-1,6-2
Quarterfinals
Tanya Raykova/Bulgaria (1) defeated Naomi Broady/Great Britain, 6-1,6-1
Ester Goldfeld/USA defeated Mary Clayton/USA, 6-3,6-4
Yasmin Clarke/Great Britain (14) defeated Uliana Suchkova/Russia (8), 6-0,6-3
Nicole Bartnik/USA defeated Marianna Milchutske/USA, 6-2,6-1
DOUBLES
Finals
Jaklin Alawi/Tanya Raykova (1) defeated Brooke Bolender/Maria Fuccillo, 6-3,6-3
Semifinals
Jaklin Alawi/Tanya Raykova (1) over Sarah Gluck/Brittany Wowchuk by default
Brooke Bolender/Maria Fuccillo defeated Olga Khmylev/Marianna Milchutske, 8-4
Quarterfinals
Jaklin Alawi/Tanya Raykova (1) defeated Anna Chkhikvishvili/Catherine Isip, 8-6
Sarah Gluck/Brittany Wowchuk over Diana Marcu/Andrea Mitu by default
Brooke Bolender/Maria Fuccillo defeated Mia Fiocca/Paulina Schippers (3), 8-4
Olga Khmylev/Marianna Milchutske over Yasmin Clarke/Stephanie Cornish (2) by default

Boys' 14
SINGLES
Finals
Yasutaka Uchiyama (3) defeated Ashot Khacharyan (5), 6-1,6-4
Semifinals
Ashot Khacharyan (5) defeated Dominik Schulz (11), 6-3,7-5
Yasutaka Uchiyama (3) defeated Federico Gaio (9), 6-4,7-6(1)
Quarterfinals
Dominik Schultz/Germany (11) defeated Jarryd Chaplin/Australia (13), 7-6(7),4-6,6-4
Ashot Khacharyan/Russia (5) defeated Nikoloz Basilashvili/Georgia, 6-2,6-4
Yasutaka Uchiyama/Japan (3) defeated Joao Fernandes/Brazil (6), 6-4,6-3
Federico Gaio/Italy (9) defeated Denis Kudla/USA (2), 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Andrea Collarini/Agustin Portis defeated Rodrigo Fernandes/David Souto (3), 6-2,7-5
Semifinals
Rodrigo Fernandes/David Souto (3) defeated Dennis Kudla/Junior Ore (1), 8-4
Andrea Collarini/Agustin Portis defeated Federico Coria/Panau Jha, 8-2
Quarterfinals
Dennis Kudla/Junior Ore (1) defeated Alon Faiman/Jonathan Hefetz, 8-1
Rodrigo Fernandes/David Souto (3) defeated Jarryd Chaplin/James Duckworth (6), 8-3
Andrea Collarini/Agustin Portis defeated Emmett Egger/Christian Harrison (4), 8-5
Federico Coria/Panau Jha defeated Nikoloz Basilashvili/Pavel Kranik, 8-2

14 Mixed Doubles
Finals
Grace Min/Emmett Egger -- pictured right -- defeated Valentyna Ivakhnenko/Yahor Yatsyk, 7-6(3),4-6,6-4

Girls' 14
SINGLES
Finals
Hanna Orlik (3) defeated Ajla Tomljnanovic (9), 6-4,6-1
Semifinals
Hanna Orlik (3) defeated Katerena Palivets (1), 6-7(5),6-2,6-0
Ajla Tomljnanovic (9) defeated Alina Jerjomina, 7-5,6-0
Quarterfinals
Katerena Palivets/Canada (1) defeated Jo-Jo Sanford/USA, 4-6,6-4,6-3
Hanna Orlik/Belarus (3) defeated Jenny Falcone/USA, 6-0,6-4
Ajla Tomljanovic/Croatia (9) defeated Sloane Stephens/USA, 6-3,6-4
Alina Jerjomina/Latvia defeated Kayla Rizzolo/USA, 7-5,6-2
DOUBLES
Finals
Diana Marcinkevica/Hanna Orlik (2) defeated Denisa Allertova/Veronika Zavadska, 6-1,6-1
Semifinals
Denisa Allertova/Veronika Zavadska defeated Emi Mutaguchi/Sloane Stephens, 8-6
Diane Marcinkevica/Hanna Orlik (2) defeated Annie Mulholland/Heather Watson, 8-2
Quarterfinals
Emi Mutaguchi/Sloane Stephens defeated Grace Min/Chanelle Van Nguyen, 8-0
Denisa Allertova/Veronika Zavadska defeated Lauren Herring/Erin Stephens, 9-8(3)
Annie Mulholland/Heather Watson defeated Yuliva Artsiomava/Vldaislava Kuzmenkova, 9-8(2)
Diane Marcinkevica/Hanna Orlik (2) defeated Valentya Ivakhnenko/Maryna Zanevska, 8-5

Boys' 12
SINGLES
Finals
Mitchell Krueger (1-16) -- pictured right -- defeated Liam Broady (1-16), 6-0,6-1
Semifinals
Mitchell Krueger (1-16) defeated Johan Skattum, 6-4,6-3
Liam Broady (1-16) defeated Edward Nguyen (1-16), 7-6(6),6-2
Quarterfinals
Mitchell Krueger/USA (1-16) defeated Justin Butsch/USA, 6-3,6-2
Johan Skattum/Norway (1-16) defeated Thai Kwiatkowski/USA, 7-6(6),2-6,7-5
Liam Broady/Great Britain (1-16) defeated Thomas Pura/USA, 6-2,6-4
Edward Nguyen/Canada (1-16) defeated Joseph DiGiulio/USA (1-8), 7-5,6-2
DOUBLES
Finals
Joseph DiGiulio/Thai Kwiatkowski defeated Kazuma Kawachi/Yu Okuda, 6-4,6-4
Semifinals
Joseph DiGiulio/Thai Kwiatkowski defeated Lukas Mugevicius/Gianluigi Quinzi, 8-5
Kazuma Kawachi/Yu Okuda defeated Luca Corinteli/Jose Gracia, 8-1
Quarterfinals
Lukas Mugevicius/Gianluigi Quinzi defeated Peter Arkhipov/Ilya Ivashka, 8-4
Joseph DiGiulio/Thai Kwiatkowski defeated Mitchell Krueger/Thomas Pura, 8-3
Luca Corinteli/Jose Gracia defeated Daniel Bednarczyk/Filip Peliwo, 8-5
Kazuma Kawachi/Yu Okuda defeated Boris Savransky/Igor Smilanski, 8-2

12 Mixed Doubles
Finals

Girls' 12
SINGLES
Finals
Laura Robson -- pictured right -- defeated Jessica Ren (1-16), 7-6(5),7-5
Semifinals
Laura Robson defeated Julia Jones (1-8), 1-6,6-4,6-2
Jessica Ren (1-16) defeated Ilona Kremen (1-8), 6-2,6-2
Quarterfinals
Laura Robson/Great Britain defeated Jacqueline Crawford/USA, 3-6,6-0,6-2
Julia Jones/USA (1-16) defeated Yuki Chiang/USA, 7-5,7-6(6)
Jessica Ren/Great Britain (1-8) defeated Jessie Pegula/USA, 6-0,6-0
Ilona Kremen/Belarus (1-16) defeated Sachia Vickery/USA (1-8), 7-5,6-3
DOUBLES
Finals
Sophia Kovalets/Jessica Ren defeated Victoria Duval/Julia Jones, 6-4,6-3
Semifinals
Victoria Duval/Julia Jones defeated Ah Song/Jaeyeon Kim, 8-6
Sophia Kovalets/Jessica Ren defeated Eugenie Bouchard/Laura Robson, 8-2
Quarterfinals



For more information, visit the official Eddie Herr Website.

2005 EDDIE HERR INTERNATIONALS

2004 EDDIE HERR INTERNATIONALS

2003 EDDIE HERR INTERNATIONALS

2002 EDDIE HERR INTERNATIONALS

2001 EDDIE HERR INTERNATIONALS

2000 EDDIE HERR INTERNATIONALS

1999 EDDIE HERR INTERNATIONALS

1998 EDDIE HERR INTERNATIONALS

Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print
























Check Out
TENNIS WEEK








Sports Psych Handbook
See a review of this book














































Google















College Tennis Connect
Monthly Advice

Without Monthly Fees








click here for the tabc site







CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE












































Return to:
College And Junior Tennis