2007 MIDWEST WINTER CHAMPIONSHIPS
January 19-22, 2007

Boys' 18 - Dayton Center Tennis Club - Dayton, Ohio
SINGLES
Finals
Jordan Rux (1) -- pictured right -- defeated Luke Marchese (2), 6-1,6-3
Third Place Playoff
Gentry Kaegi (8) defeated Daniel Stahl (6), 1-6,6-3,6-4
Semifinals
Jordan Rux (1) defeated Gentry Kaegi (8), 6-1,6-2
Luke Marchese (2) defeated Daniel Stahl (6), 6-4,7-6(8)
Quarterfinals
Jordan Rux/Kerrville, TX (1) defeated Andrew McCarthy/Cincinnati, OH (7), 6-1,7-5
Gentry Kaegi/Park Ridge, IL (8) defeated Bobby MacTaggart/Boonton, NJ, 7-6,5-7,6-4
Daniel Stahl/Bethesda, MD (6) defeated Matthew Allare/Mason, OH (3), 6-3,6-3
Luke Marchese/Summit, NJ (2) defeated Tennys Sandgren/Gallatin, TN, 6-3,2-6,6-2

Girls' 18 - Genesys Atheltic Club - Grand Blanc, Michigan
SINGLES
Finals
Rebecca Parks (2) -- pictured right -- defeated Hanna Mar, 6-2,4-6,6-3
Third Place Playoff
Marisa Lambropoulos (5) defeated Vanessa Steiner (8), 6-3,6-2
Semifinals
Hanna Mar defeated Vanessa Steiner (8), 2-6,6-3,6-1
Rebecca Parks (2) defeated Marisa Lambroupoulos (5), 6-1,6-2
Quarterfinals
Vanessa Steiner/Allison Park, PA (8) defeated Whitney Taney/Edina, MN (1), 7-6(4),1-6,6-3
Hanna Mar/Burr Ridge, IL defeated Jessica Young/Bloomfield, MI, 6-1,6-4
Marisa Lambropoulos/Lake Forest, IL (5) defeated Katie Kargi/Downers Grove, IL (3), 2-6,6-3,6-1
Rebecca Parks/Tulsa, OK (2) defeated Rachael White/Deerfield, IL (7), 6-4,7-5

Boys' 16 - Dayton Center Tennis Club - Dayton, Ohio
SINGLES
Finals
Gregory Andrews defeated Lucas Andreika (3), 7-5,6-7(2),6-3
Third Place Playoff
John Palmeri (2) -- pictured right -- over Denis Bogatov (1), walkover/ill
Semifinals
Gregory Andrews defeated Denis Bogatov (1), 1-0 retired/ill
Lucas Andreika (3) defeated John Palmeri (2), 6-4,6-4
Quarterfinals
Denis Bogatov/Gurnee, IL (1) defeated Warren Hardie/Laguna Niguel, CA, 6-3,6-4
Gregory Andrews/Richland, MI defeated Augie Bloom/Hinsdale, IL (8), 6-2,6-2
Lucas Andreika/Weston, CT (3) defeated Christopher Mengel/Pittsburgh, PA, 6-4,6-4
John Palmeri/New Canaan, CT (2) defeated Michael Lin/San Diego, CA (6), 6-2,6-1

Girls' 16 - Genesys Atheltic Club - Grand Blanc, Michigan
SINGLES
Finals
Mollie Anderson (1) -- pictured right -- defeated Courtney Dolehide (7), 6-4,6-3
Third Place Playoff
Christiana Raymond (6) over Nida Hamilton (5), walkover/injured
Semifinals
Mollie Anderson (1) defeated Nida Hamilton (5), 4-6,6-1,6-3
Courtney Dolehide (7) defated Christiana Raymond (6), 7-5,5-7,6-2
Quarterfinals
Mollie Anderson/Melville, NY (1) defeated Christina Danosi/New Albany, OH (8), 6-2,6-2
Nida Hamilton/Oak Brook, IL (5) defeated Courtney Griffith/Alpharetta, GA (3), 5-7,6-4,7-5
Christiana Raymond/Westerville, OH (6) defeated Katherine Bulling/Loveland, OH, 6-4,7-5
Courtney Dolehide/Hinsdale, IL (7) defeated Jasmine Lee/Canton, OH, 6-1,6-3

Boys' 14 - Dayton Center Tennis Club - Dayton, Ohio
SINGLES
Finals
Maks Gold (1) defeated Michael Zhu (4), 2-6,6-3,6-1
Third Place Playoff
Michael Elortegui defeated Daniel Goldblum, 7-6(1),7-5
Semifinals
Maks Gold (1) defeated Michael Elortegui, 6-1,6-4
Michael Zhu (4) defeated Daniel Goldblum, 6-2,6-2
Quarterfinals
Maks Gold/Prospect, KY (1) defeated Ethan Dunbar/Medina, OH (7), 6-0,6-1
Michael Elortegui/Salinas, CA (3) defeated Robert Stineman/Winnetka, IL, 6-3,6-0
Michael Zhu/Princeton, NJ (40 defeated Jack Larsen/Whitefish Bay, WI, 6-2,6-3
Daniel Goldblum/Pittsburgh, PA defeated Alexander Friedlich/Great Neck, NY (8), 2-6,6-4,6-4

Girls' 14 - Western Tennis & Fitness - Cincinnati, Ohio
SINGLES
Finals
Jasmine Minor (1) -- pictured right -- defeated Jerricka Boone, 7-6(2),6-7(2),6-3
Third Place Playoff
Lauren Davis (2) defeated Caitlyn Williams (3), 6-2,6-2
Semifinals
Jasmine Minor (1) defeated Caitlyn Williams (3), 6-1,6-4
Jerrika Boone defeated Lauren Davis (2), 6-2,5-7,6-3
Quarterfinals
Jasmine Minor/Mundelein, IL (1) defeated Fabiola Chaillo/Deerfield, IL, 6-2,6-4
Caitlyn Williams/Knoxville, TN (3) defeated Katie Zordani/Lake Forest, IL (6), 6-3,6-3
Jerricka Boone/Chicago, IL defeated Courtney Wild/Carmel, IN, 6-2,6-0
Lauren Davis/Gates Mills, OH (2) defeated Amanda/West Chester, OH

Boys' 12 - Dayton Center Tennis Club - Dayton, Ohio
SINGLES
Finals
Tyler Gardner (1) -- pictured right -- defeated Drew Dawson (7), 6-3,3-6,7-5
Third Place Playoff
Jeffrey Schorsch (2) defeated Paul Oosterbaan, 7-6(4),6-3
Semifinals
Tyler Gardner (1) defeated Paul Oosterbaan (4), 6-2,6-1
Drew Dawson (7) defeated Jeffrey Schorsch (2), 6-4,6-2
Quarterfinals
Tyler Gardiner/Novi, MI (1) defeated Jacob Dunbar/Medina, OH (6), 6-1,6-0
Paul Oosterbaan/Kalamazoo, MI (4) defeated Elliott Sprecher/Cadott, WI, 6-1,6-4
Drew Dawson/River Forest, IL (7) defeated Edward Covalschi/Shelby Tunrpike, MI, 6-1,6-0
Jeffrey Schorsch/Perrysburg, OH (2) defeated Yale Goldberg/Beachwood, OH (5), 6-4,6-1

Girls' 12 - The Clubs at River City - Peoria, Illinois
SINGLES
Finals
Brooke Austin (1) defeated Alyson Coran (2), 6-2,7-5
Semifinals
Brooke Austin (1) defeated My Linh Li, 6-1,6-6,1-2 retired/injured
Alyson Coran (2) defeated Eva Sung (3), 6-0,6-2
Quarterfinals
Brooke Austin/Indianapolis, IN (1) defeated Juliana Cardi/Lexington, KY (8), 6-3,6-1
My Linh Li/Galloway, OH defeated Adesuwa Osabuohien/Hazel Crest, IL (4), 6-4,6-7,6-1
Eva Sung/Pittsburgh, PA (3) defeated Rachel Nelson/Big Prairie, OH (5), 6-1,6-1
Alyson Coran/Mequon, WI (2) defeated Emma Li/Wheaton, IL (7), 7-5,6-3
Consolation Finals
Emma Li defeated Adesuwa Osabuohien, 6-2,6-2

2006 MIDWEST WINTER CHAMPS

2005 FRANKLIN WINTER CHAMPS

2004 FRANKLIN WINTER CHAMPS

2003 FRANKLIN WINTER CHAMPS

2002 FRANKLIN WINTER CHAMPS

2001 FRANKLIN WINTER CHAMPS

2000 FRANKLIN WINTER CHAMPS

1999 FRANKLIN WINTER CHAMPS

1998 FRANKLIN WINTER CHAMPS

Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print






CollegeTennisConnect
Online Directory
College Planning Tips
Recommended in the
USTA Guide

Join Now!






Sports Psych Handbook
See a review of this book





Check Out
TENNIS WEEK





















































Google










Return to:
College And Junior Tennis