2005 TEXAS OPEN CHAMPIONSHIPS

Boys 18 Singles - Canyon Creek Country Club - Richardson, Texas - Aug 1-5
SINGLES
Finals
Kayvon Karmimi (2) -- pictured right -- over Daniel Hwang (1) by default
Semifinals
Daniel Hwang (1) defeated Timmy Allin (4), 2-6,6-2,6-1
Kayvon Karimi (2) defeated Bernard Lancaster (3) 6-3,6-2
Quarterfinals
Daniel Hwang/Plano, TX (1) defeated Ryan Ward/Corpus Christi, TX (9), 6-4,6-2
Timmy Allin/Dallas, TX (4) defeated Jordan Abergel/Pacific Palisades, CA, 6-3,1-6,6-4
Bernard Lancaster/Richardson, TX (3) defeated Eric Olson/Dallas, TX (7), 6-4,3-6,7-6
Kayvon Karimi/Plano, TX (2) defeated Travis Stegner/Wichita Falls, TX, 6-3,7-5 Consolation Finals
Andrew Freye defeated Brendan Kinkopf, 6-2,6-0
DOUBLES
Finals
Andrew Dobbs/Andrew Frye (1) defeated Bobby Cocanoughter/Colin Helton, 8-3
Semifinals
Andrew Dobbs/Andrew Frye (1) defeated Ty Lunn/Travis Stegner, 9-7
Bobby Cocanoughter/Colin Helton defeated Matthew Branch/Bernard Lancaster, 8-6
Quarterfinals
Andrew Dobbs/Andrew Frye (1) defeated Michael Gies/James Andrew Petersen, 8-6
Ty Lunn/Travis Stegner over Patrick Callaghan/Dylan Gatton by default
Matthew Branch/Bernard Lancaster over David Lue/Ryan Ward by default
Bobby Cocanougher/Colin Helton defeated TImmy Allin/Brendan Kinkopf (2), 8-5

Girls 18 Singles - Canyon Creek Country Club - Richardson, Texas - Aug 1-5
SINGLES
Finals
Ragini Archarya (1) -- pictured right -- defeated Pavithra Francis (3), 6-1,6-2
Semifinals
Ragini Acharya (1) defeated Danielle Mills, 7-6,6-0
Pavithra Francis (3) defeated Christina Liles (2), 6-2,6-2
Quarterfinals
Ragini Acharya/Pulaski, VA (1) defeated Anastasia Zavgorodni/Dallas, TX (5), 6-0,6-1
Danielle Mills/Bradenton, FL defeated Ruxandra Dumitrescu/Cortlandt Manor, NY (4), 6-3,6-2
Pavithra Francis/Highland Village, TX (3) defeated Katelyn McKenzie/Dallas, TX (7), 6-2,6-4
Christina Liles/Largo, FL (2) defeated Christin Thompson/Larkspur, CO, 5-7,6-1,6-1
Consolation Finals
Melissa Hoffmeister defeated Nyssa Peele, 6-2,6-4
DOUBLES
Finals
Ragini Acharya/Christina Liles (1) defeated Erica Engberg/Nyssa Peele, 8-4
Semifinals
Ragini Acharya/Christina Liles (1) over GIna Klein/Colleen Walter, withdrew
Erica Engberg/Nyssa Peele defeated Peta Lancaster/Georgiana Smyser (2), 9-8
Quarterfinals
Ragini Acharya/Christina Liles (1) defeated Erin Bleakley/Katie O'Riley, 8-2
Gina Klein/Colleen Walter defeated Jordan Short/Lindsey Short, 8-2
Erica Engberg/Nyssa Peele moved up with a double default
Peta Lancaster/Georgiana Smyser (2) defeated Idayasree Kuruvilla/Erlyn Rudico, 8-5

Boys 16 Singles - St. Stephens Episcopal School - Austin, TX - Aug 2-6
SINGLES
Finals
Jonathan Jaklitsch (1) defeated Walker Kehrer (2), 6-0,6-0
Third Place Playoff
Luke Marchese (5) defeated JT Sundling, 0-15 retired/injured
Semifinals
Jonathan Jaklitsch (1) defeated JT Sundling, 6-3,0-6,6-2
Walker Kehrer (2) defeated Luke Marchese (5), 7-6,6-4
Quarterfinals
Jonathan Jaklitsch/Islip, NY (1) defeated Michael Vutam/Plano, TX, 6-0,6-2
JT Sundling/Thousand Oaks, CA defeated Isamu Tachibana/Austin, TX (3), 6-3,6-2
Luke Marchese/Summit, NJ (5) defeated Mike Hayes/Southlake, TX, 6-3,6-4
Walker Kehrer/Pacific Palisades, NJ (2) defeated Michael Lin/San Diego, CA (8), 6-1,6-2
Consolation Finals
Alex Brigham defeated Max Stevens, 6-2,7-6
DOUBLES
Finals
Daniel Whitehead/Thomas Wilson defeated Patrick Cerutti/Joseph Hattrup, 8-6
Semifinals
Daniel Whitehead/Thomas Wilson defeated Max Stevens/JT Sundling, 8-6
Patrick Cerutti/Joseph Hattrup defeated Daven Brodess/Ben Guthrie, 8-3
Quarterfinals
Max Stevens/JT Sundling defeated Walker Kehrer/Michael Lin (1), 8-3
Daniel Whitehead/Thomas Wilson defeated Alfie Humphrey/Cory Kowal, 8-5
Patrick Cerutti/Joseph Hattrup defeated Jake Hendrie/Austin Wiegand, 8-5
Daven Brodess/Ben Guthrie defeated Jonathan Jaklitsch/Shota Tasaki (2), 9-7

Girl 16 Singles - St. Stephens Episcopal School - Austin, TX - Aug 1-5
SINGLES
Finals
3) Lauren McHale -- pictured right -- defeated Shoko Okuda (4), 6-4,6-3
Third Place Playoff
Britney Sanders defeated Hilary Toole, 4-6,6-2,6-4
Semifinals
Lauren McHale (3) defeated Britney Sanders, 6-3,6-1
Shoko Okuda (4) defeated Hilary Toole, 6-2,6-2
Quarterfinals
Hilary Toole/Sugar Land, TX defeated Chelcie Abajian/Milwood, NY, 6-2,6-1
Shoko Okuda/Tenafly, NJ (4) defeated Jill Saunders/Austin, TX, 6-0,6-0
Lauren McHale/Englewood Cliffs, NJ (3) defeated Ashley Turpin/New Braunfels, TX (5-8), 5-7,6-3,6-2
Britney Sanders/Ontario, CA defeated Skylar Kono/Brookville, NY (5-8), 1-6,6-4,6-1
DOUBLES
Finals
Britney Sanders/Jill Sanders (2) defeated Stephanie Brown/Andee Johnson, 9-7
Semifinals
Stephanie Brown/Andee Johnson defeated Natalie Leitch/Anna Stainback, 8-6
Britney Sanders/Jill Sanders (2) defeated Hilary Toole/Megan Toole, 8-6
Quarterfinals
Natalie Leitch/Anna Stainback defeated Jodana Kono/Skylar Kono (1), 8-5
Stephanie Brown/Andee Johnson defeated Sophie Lantta/Molly McDevitt, 9-8
Hilary Toole/Megan Toole defeated Cally Woerner/Maya Zein, 8-5
Britney Sanders/Jill Sanders (2) defeated Dionicia Akina/Christen Monreal, 9-7

Boys 14 Singles - Westwood Country Club - Austin, TX - Aug 1-5
SINGLES
Finals
Dominic Bermudez (1) defeated Benjamin Chen (9-16), 6-2,6-4
Third Place Playoff
Will Oliver (5-8) -- pictured right -- defeated Bryan Welnetz (5-8), 6-1,6-2
Semifinals
Dominic Bermudez (1) defeated Will Oliver (5-8), 6-2,6-1
Benjamin Chen (9-16) defeated Bryan Welnetz (5-8), 6-0,6-1
Quarterfinals
Dominic Bermudez/Tucson, AZ (1) defeated Lukas Starmach/Corpus Christi, TX, 6-3,6-2
Will Oliver/San Antonio, TX (5-8) defeated Henry Levin/Dallas, TX (9-16), 6-2,6-4
Bryan Welnetz/Laredo, TX (5-8) defeated Rommel Verano/Edinburg, TX (9-15), 6-3,6-3
Benjamin Chen/Spring, TX (9-16) defeated Ashok Narayana/Houston, TX (5-8), 6-4,6-2
Consolation Finals
Ashok Narayana defeated Andy Cooper, 6-0,6-1
DOUBLES
Finals
Benjamin Chen/Tim Kuo (2) defated Alex Van Velzer/Bryan Welnetz (1), 8-5
Semifinals
Alex Van Velzer/Bryan Welnetz (1) defeated Chris Camillone/Christopher Dale (4), 8-2
Benjamin Chen/Tim Kuo (2) defeated Ashok Narayana/Will Oliver, 8-1
Quarterfinals
Alex Van Velzer/Bryan Welnetz (1) defeated Evan Mashigian/Connor Smith, 9-8
Chris Camillone/Christopher Dale (4) defeated Danny Gies/Cameron Relic, 8-1
Ashok Narayana/Will Oliver defeated Andy Cooper/Andy Jackson (3), 8-4
Benjanin Chen/Tim Kuo (2) defeated David Salazar/Rommel Verano, 8-1

Girls 14 Singles - Westwood Country Club - Austin, TX - Aug 2-6
SINGLES
Finals
Casey Johnson (5) defeated Lucy Wu (9-16), 6-1,3-6,6-1
Third Place Playoff
Blair Shankle -- pictured right -- defeated Emily Pietruszynski (9-16), 15-0 retired/injured
Semifinals
Lucy Wu (9-16) defeated Emily Pietruszynski (9-16), 6-2,2-6,6-0
Casey Johnson (5) defeated Blair Shankle, 6-4,6-1
Quarterfinals
Emily Pietruszynski/Austin, TX (9-16) defeated Stephanie Do/Dallas, TX (5-8), 6-2,6-1
Lucy Wu/Sugar Land, TX (9-16) defated Nicole Gibbs/Cleveland, OH (4), 6-4,6-4
Blair Shankle/Boerne, TX defeated Megan Horter/Southlake, TX, 6-3,6-0
Casey Johnson/Plano, TX (5-8) deeeated Charlotte Calhoun/Dallas, TX (2), 6-1,6-4
Consolation Finals
Brianda Navarro defeated Charlotte Calhoun, 15-0 retired/injured
DOUBLES
Finals
Nicole Gibbs/Blair Shankle (2) defeated Stephanie Do/Taylor Vick (1), 9-7
Semifinals
Stephanie Do/Taylor Vick (1) defated Brianda Navarro/Emily Pietruszynski, 8-5
Nicole Gibbs/Blair Shankle (2) defeated Casey Johnson/Mia Lancaster, 8-3
Quarterfinals
Stephanie Do/Taylor Vick (1) defeated Hannah Kelley/Shelbey Wheat, 8-0
Brianda Navarro/Emily Pietruszynski over Liza Hagerman/Haley Holt (3), withdrew/injured
Casey Johnson/Mia Lancaster defeated Alexandra Alford/Hannah Durham (4), 8-4
Nicole Gibbs/Blair Shankle (2) defeated Audrey Wang/Lucy Wu, 8-5

Boys 12 Singles - Westwood Country Club - Austin, TX - Aug 1-5
SINGLES
Finals
Mitchell Krueger (3) defeated Carlos Bermudez (2), 6-2,6-2
Third Place Playoff
Jorge Salazar (4) defeated Andrew Korinek (1), 6-2,6-0
Semifinals
Mitchell Krueger (3) defeated Andrew Korineck (1), 6-4,6-4
Carlos Bermudez (2) defeated Jorge Salazar (4), 6-4,7-6
Quarterfinals
Andrew Korinek/Mansfield, TX (1) defeated Michael Morris/Lubbock, TX, 6-1,6-1
Mitchell Krueger/Aledo, TX (3) defeated Harrison Adams/New Braunfels, TX (5-8), 6-2,6-0
Jorge Salazar/McAllen, TX (4) defeated Justin Olfindo/Houston, TX, 6-0,6-0
Carlos Bermudez/Tucson, AZ (2) defeated Cristobal Ramirez/McAllen, TX (5-8), 6-1,2-6,6-1
Consolation Finals
Harrison Adams defeated Cristobel Ramirez, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals
Harrison Adams/Mitchell Krueger (2) defeated Cristobal Ramirez/Jorge Salizar (3), 9-7
Semifinals
Cristobal Ramirez/Jorge Salizar (3) defeated Carlos Bermudez/Mackenzie MacDonald (1), 8-3
Harrison Adams/Mitchell Krueger (2) defeated Naveen Fernando/Nathaniel Lammons (4), 8-0
Quarterfinals
Carlos Bermudez/Mackenzie MacDonald (1) defeated Jared Johnson/Michael Morris, 8-2
Cristobal Ramirez/Jorge Salazar (3) defeated Kyle Davidson/Chris Sivertson, 8-0
Naveen Fernando/Nathaniel Lammons (4) defeated Zach Sivalls/Max Sivalls, 8-0
Harrison Adams/Mitchell Krueger (2) defeated Adrian Garza/Michael Garza, 8-3

Girls 12 Singles - Westwood Country Club - Austin, TX - Aug 1-5
SINGLES
Finals
Lauren Quisenberry (1) defeated Christine Kharkevitch (2), 6-3,6-1
Third Place Playoff
Arantxa Hernandez defeated Courtney Lawless, 6-2,6-3
Semifinals
Lauren Quisenberry (1) defeated Courtney Lawless, 6-3,6-1
Christine Kharkevitch (2) defeated Arantxa Hernandez, 6-2,6-0
Quarterfinals
Lauren Quisenberry/Corpus Christi, TX (1) defeated Breaunna Addison/Spanaway, WA (5-8), 6-0,6-0
Courtney Lawless/Austin, TX defeated Katherine Daugherty/Harker Heights, TX, 1-6,6-2,10-6
Arantxa Hernandez/McAllen, TX defeated Sierra Sullivan/Austin, TX (3), 6-2,2-6,7-5
Christine Kharkevitch/Houston, TX (2) defeated Rita Bermudez/Tucson, AZ (5-8), 6-0,6-0
Consolation Finals
Breaunna Addison defeated Sierra Sullivan, 6-1,6-1
DOUBLES
Finals
Breaunna Addison/Christine Kharkevitch (2) defeated Lauren Quisenberry/Jessica Ramsey (1), 8-4
Semifinals
Lauren Quisenberry/Jessica Ramsey (1) defeated Arianne Goddard/Auvi Tran, 8-0
Breaunna Addison?Christine Kharkevitch (2) defeated Amy Fiesenhahn/Anna Howard, 8-1
Quarterfinals
Lauren Quisenberry/Jessica Ramsey (1) defeated Courtney Lawless/Morgan Lawless, 8-3
Arianne Goddard/Auvi Tran defeated Arantxa Hernandez/Isabela Pena, 8-6
Amy Friesenhahn/Anna Howard over Tiffany Collins/Emily Lobnitz by default
Breaunna Addison/Christine Kharkevitch (2) defeated Kirstie Hearn/Ayaka Okuno, 8-1

 

2004 TEXAS OPEN

2003 TEXAS OPEN

2002 TEXAS OPEN

2001 TEXAS OPEN

2000 TEXAS OPEN

1999 TEXAS OPEN

1998 TEXAS OPEN







Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print






What could you do with 4 years of college tennis?

Get the Degree AND the Competition





Sports Psych Handbook
See a review of this book





Check Out
TENNIS WEEK
























CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE






click here for the tabc site







































On Court Off Court























The Mental Athlete

See A Review





Your #1 Source for Tennis Equipment-Tennis Traders
















Return to:
College And Junior
Tennis Homepage