2006 TEXAS OPEN CHAMPIONSHIPS

Boys 18 Singles - Canyon Creek Country Club - Richardson, Texas - June 24-28
SINGLES
Finals
Cassidy Mears (1) -- pictured right -- defeated John Lewis, 7-6(1),6-3
Third Place Playoff
David Cotrone defeated Jonathan Jaklitsch (6), 6-1,6-2
Semifinals
Cassidy Mears (1) defeated David Cotrone, 6-1,6-2
John Lewis defeated Jonathan Jaklitsch (6), 6-2,7-6(2),6-4
Quarterfinals
Cassidy Mears/Shawnee Mission, KS (1) defeated Jorge Delgado/El Paso, TX (7), 6-4,6-4
David Cotrone/Bradenton, FL defeated Alexei Chijoff-Evans/Plano, TX (3), 6-2,1-6,6-4
John Lewis/Odenville, AL defeated Stephen Jacobs/Colorado Springs, CO (8), 7-6(6),6-4
Jonathan Jaklitsch/Islip, NY (6) defeated Jordan Abergel/Pacific Palisades, CA (13), 6-2,7-6(3)
Consolation Finals
Jordan Abergel defeated Alexei Chjoff-Evans, 6-4,6-0
DOUBLES
Finals
Alexei Chijoff-Evans/Daniel Hwang defeated Bobby Cocanougher/Mike Hayes, 8-5
Semifinals
Bobby Cocanougher/Mike Hayes defeated Russell Brockett/James Andrew Petersen, 8-6
Alexei Chijoff-Evans/Daniel Hwang defeated Timmy Allin/Stuart Keplar, 8-3
Quarterfinals
Russell Brockett/James Andrew Petersen defeated Nicholas Caledonia/Donald Van Velzer, 8-6
Bobby Cocanougher/Mike Hayes over Shaun Bussert/John Lewis, walkover/injured
Timmy Allin/Stuart Keplar defeated Patrick Cerutti/Joseph Hattrup, 8-3
Alexei Chijoff-Evans/Daniel Hwang defeated

Girls' 18 Singles - Canyon Creek Country Club - Richardson, Texas - June 24-28
SINGLES
Finals
Connie Hsu (12) -- pictured right -- Kelcie Klockenga (3), 6-4,6-2
Third Place Playoff
Amy Zhang defeated Ruxandra Dumitrescu, 6-3,6-2
Semifinals
Connie Hsu (12) defeated Amy Zhang, 6-3,5-7,6-4
Kelcie Klockenga (3) defeated Ruxandra Dumitrescu (2), 7-5,7-5
Quarterfinals
Connie Hsu/Cincinnati, OH (12) defeated Annabel Flower/Houston, TX, 6-3,6-0
Amy Zhang/Plano, TX defeated Amy Allin/Dallas, TX, 6-0,0-6,6-4
Kelcie Klockenga/Overland Park, KS (3) defeated Caitlin Fluegge/Phoenix, AZ (6), 6-4,6-4
Ruxandra Dumitrescu/Cortland Manor, NY (2) defeated Heather Steinbauer/Woodlands, TX, 7-6(2),6-4
Consolation Finals
Rosalia Alda defeated Kristen Bleakley, 7-5,7-5
DOUBLES
Finals
Kristen Bleakley/Kelcie Klockenga defeated Tara Eckel/Anastasia Zavgorodni, 9-7
Semifinals
Kristen Bleakley/Kelcie Klockenga defeated Amy Allin/Heather Steinbauer, 8-0
Tara Eckel/Anastasia Zavgorodni defeated Mia Lancaster/Jessica Wildberger, 8-3
Quarterfinals
Kristen Bleakley/Kelcie Klockenga defeated Hannah Kelley/Taylor Seif, 8-1
Amy Allin/Heather Steinbauer defeated Lucila Herrera/Jacqueline Mabatah, 8-5
Tara Eckel/Anastasia Zavgorodni defeated Christen Monreal/Samantha Sarkis, 8-5
Mia Lancaster/Jessica Wildberger defeated Caitlin Fleugge/Elise Wettermark, 9-7

Boys 16 Singles - St. Stephens Episcopal School - Austin, TX - June 24-28
SINGLES
Finals
Benjamin Chen (15) defeated Chris Camillone (16) -- pictured right -- 6-3,6-4
Third Place Playoff
Harry Fowler (2) defeated Thomas Wilson (13), 6-1,6-4
Semifinals
Chris Camillone (16) defeated Thomas Wilson (13), 6-4,0-6,1-0 retired
Benjamin Chen (15) defeated Harry Fowler (2), 7-6,6-3
Quarterfinals
Chris Camillone/Austin, TX (16) defeated Daven Brodess/Austin, TX (7), 6-4,6-2
Thomas Wilson/San Antonio, TX (13) defeated Alexander De Chatellus/Dallas, TX, 6-2,6-1
Benjamin Chen/Spring, TX (15) defeated Ben Guthrie/Plano, TX (3), 6-2,6-2
Harry Fowler/Houston, TX (2) defeated Austin Klores/Franklin, TX, 6-2,6-3
Consolation Finals
Austin Klores defeated Ryan Anthony Ybarra, 6-2,7-5
DOUBLES
Finals
Chris Camillone/Ben Guthrie (7) defeated Chris Fotopoulos/Jack Sock (8), 8-3
Semifinals
Chris Fotopoulos/Jack Sock (8) defeated Alex Durham/Joseph Dwyer, 9-8
Chris Camillone/Ben Guthrie (7) defeated David Pace/Austin Wiegand, 8-6
Quarterfinals
Chris Fotopoulos/Jack Sock (8) defeated Rajeev Deb-Sen/Haig Schneiderman (1), 8-4
Alex Durham/Joseph Dwyer defeated Austin Klores/Alex Van Velzer, 8-6
David Pace/Austin Wiegand defeated Benjamin Chen/Tim Kuo (5), 8-6
Chris Camillone/Ben Guthrie (7) defeated Alexander DeChatellus/Will Oliver (2), 8-4

Girl 16 Singles - St. Stephens Episcopal School - Austin, TX - June 24-28
SINGLES
Finals
Lilly Kimbell (1) -- pictured right -- defeated Amanda Wu (12), 6-2,6-1
Third Place Playoff
Amanda DiCarlo defeated Natalie Leitch (4), 2-6,6-3,1-0
Semifinals
Lilly Kimbell (1) defeated Natalie Leitch (4), 6-2,6-1
Amanda Wu (12) defeated Amanda DiCarlo, 3-6,6-1,1-0
Quarterfinals
Lilly Kimbell/New Braunfels, TX (1) defeated Kimberly Ancete/Spring, TX, 7-5,6-4
Natalie Leitch/Dallas, TX defeated Anik Cepeda/College Station, TX, 6-2,6-3
Amanda DiCarlo/Houston, TX defeated Allison Majercik/Overland Park, KS (10), 6-2,6-3
Amanda Wu/Great Neck, NY (12) defeated Hideko Tachibana/Austin, TX, 4-6,7-6,10-5
Consolation Finals
Charlotte Calhoun defeated Mollie Anderson, 6-2,7-6
DOUBLES
Finals
Leonora Siatnick/Hideko Tachibana (4) defeated Charlotte Calhoun/Brianda Navarro, 8-2
Semifinals
Leonora Siatnick/Hideko Tachibana (4) defeated Allison Majercik/Noelle Malley, 8-6
Charlotte Calhoun/Brianda Navarro defeated Catherine Crystal/Catherine Higbie, 8-0
Quarterfinals
Allison Majercik/Noelle Malley defeated Kally Alkire/Christine Molina (1), 8-4
Leonora Siatnick/Hideko Tachibana (4) defeated Anna Burke/Marianna Milchutske, 8-4
Catherine Crystal/Catherine Higbie over Iris Wu/Lucy Wu (3), walkover/injured
Charlotte Calhoun/Brianda Navarro defeated Molly McDevitt/Stefanie Peana, 8-3

Boys 14 Singles - Westwood Country Club - Austin, Texas - July 31-August 4
SINGLES
Finals
Alex Van Velzer (4) defeated Billy Pecor -- 4-6,6-4,6-1
Third Place Playoff
Matthew Dooley (3) defeated Shane Vinsant (1) -- pictured right -- 6-1,3-6,7-5
Semifinals
Alex Van Velzer (4) defeated Shane Vinsant (1), 6-2,6-0
Billy Pecor defeated Matthew Dooley (3), 6-3,2-6,6-1
Quarterfinals
Shane Vinsant/Keller, TX (1) defeated Jake Golman/Dallas, TX (5), 6-7,6-4,6-1
Alex Van Velzer/Montgomery, TX (4) defeated Jeffrey Offerdahl/Austin, TX (16), 6-4,6-2
Matthew Dooley/San Antonio, TX (3) defeated Robin Chou/Austin, TX, 6-3,7-6
Billy Pecor/The Woodlands, TX defeated Andrew Korinek/Mansfield, TX (6), 6-2,2-6,6-1
Consolation Finals
Nathan Pasha defeated Luke Trautmann, 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Billy Pecor/Alex Van Velzer (3) defeated Ethan Kallick/Nathan Pasha (2), 8-4
Semifinals
Billy Pecor/Alex Van Velzer (3) defeated Jose Martinez/Shane Vinsant (1), 9-8
Ethan Kallick/Nathan Pasha (2) defeated Matthew Dooley/Ryan Spencer (4), 8-5
Quarterfinals
Jose Martinez/Shane Vinsant (1) defeated Gregory Haugen/Chris Tan, 8-4
Billy Pecor/Alex Van Velzer (3) defeated Jeffrey Offerdahl/Jorge Salazr, 8-2
Matthew Dooley/Ryan Spencer (4) defeated Jake Golman/Milkaiah Vea, 8-2
Ethan Kallick/Nathan Pasha (2) defeated Pradeep Attaluri/Levi Chilton, 8-3

Girls 14 Singles - Westwood Country Club - Austin, Texas - July 31-August 4

SINGLES
Finals
Breaunna Addison defeated Nicole Long (4), 6-2,6-3
Third Place Playoff
Amanda Muliawan (8) defeated Mia Matuszak (1), 6-1,5-7,6-2
Semifinals
Nicole Long (4) defeated Mia Matiszak (1), 6-3,6-2
Breaunna Addison defeated Amanda Muliawan (8), 6-4,6-2
Quarterfinals
Mia Matuszak/Houston, TX (1) defeated Felicity Delgado/Universal City, TX (12), 6-4,6-4
Nicole Long/Plano, TX (4) defeated Sierra Sullivan/Austin, TX (10), 6-2,6-1
Breaunna Addison/New Braunfels, TX defeated Chelsea Horan/San Antonio, TX, 6-1,6-0
Amanda Muliawan/Wykoff, NJ (8) defeated Janie Nowland/Mountain City, TX (2), 2-6,6-4,6-4
Consolation Finals
Chelsea Horan defeated Felicity Delgado, 6-4,6-3
DOUBLES
Finals
Breaunna Addison/Felicity Delgado (4) defeated Chelsea Horan/Nicole Long (3), 8-5
Semifinals
Chelsea Horan/Nicole Long (3) over Mia Matuszak/Sierra Sullivan (1), walkover/injured
Breaunna Addison/Felecity Delgado (4) defeated Alyssa Caffey/Janie Nowland (2), 8-6
Quarterfinals
Mia Matuszak/Sierra Sullivan (1) over Ashley Harel/Shelby Talcott, walkover/injured
Chelsea Horan/Nicole Long (3) defeated Morgan Barnhill/Natasha Rizvi, 8-4
Breaunna Addison/Felicity Delgado (4) defeated Elaina Cummer/Auvi Tran, 8-3
Alyssa Caffey/Janie Nowland (2) defeated Melissa Burckhartt/Allison Burkckhartt, 8-1

Boys 12 Singles - Hamilton Park - Wichita Falls, Texas - July 31-August 4
SINGLES
Finals
Russell Naumann (2) defeated Eric Tyler (1), 6-2,6-1
Third Place Playoff
Spencer Papa (3) defeated Luke Stainback (4), 6-4,6-1
Semifinals
Eric Tyler (1) defeated Spencer Papa (3), 6-3,6-2
Russell Naumann (2) defeated Luke Stainback (4), 6-0,4-6,6-3
Quarterfinals
Eric Tyler/The Woodlands, TX (1) defeated Scotty Martinson/Allen TX, 6-1,6-2
Spencer Papa/Edmond, OK (3) defeated Eric Bertuglia/Dix Hills, NY (5), 6-2,1-6,6-1
Luke Stainback/Dallas, TX (4) defeated Ian Clare, 6-0,6-2
Russell Naumann/San Antonio, TX (2) defeated Andrew Hutchinson/Houston, TX (6), 6-3,6-2
Consolation Finals
Matthew Mussenden defeated Eric Bertuglia, 6-2,4-6,6-0
DOUBLES
Finals
Andrew Hutchinson/Eric Tyler (1) defeated Russell Naumann/Luke Stainbeck (2), 9-7
Semifinals
Andrew Hutchinson/Eric Tyler (1) defeated Ian Clare/Spencer Papa, 8-2
Russell Naumann/Luke Stainbeck (2) defeated Scott Martinson/Andrew Parks, 8-6
Quarterfinals (First Round)
Andrew Hutchinson/Eric Tyler (1) defeated Hunter Lightner/Christopher Moss, 8-4
Ian Clare/Spencer Papa defeated Matthew Mussenden/Austin Spinazze, 8-6
Scott Martinson/Andrew Parks defeated Connor Curry/Joe Sullivan, 8-1
Russell Naumann/Luke Stainbeck (2) defeated Joey Molina/Matthew Wheeler, 8-1

Girls' 12 Singles - Hamilton Park - Wichita Falls, Texas - July 31-August 4
SINGLES
Finals
Nicki Johnson (1) defeated Arantxa Hernandez (2), 6-3,6-2
Third Place Playoff
Ayaka Okuno (3) defeated Erin Walker, 6-2,6-1
Semifinals
Nicki Johnson (1) defeated Erin Walker, 6-2,6-3
Arantxa Hernandez (2) defeated Ayaka Okuno (3), 6-2,3-6,6-4
Quarterfinals
Nicki Johnson/Plano, TX (1) defeated Sommer Champion/Plano, TX, 6-0,6-0
Erin Walker/Abilene, TX defeated Kendall Warren/New Braunfels, TX, 6-2,6-3
Ayaka Okuno/Plano, TX (3) defeated Kenna Kilgo/Crawford, TX, 6-0,6-0
Arantxa Hernandez/McAllen, TX (2) defeated Ryan Brown/Spicewoood, TX (5), 6-3,6-0
Consolation Finals
Cristina Lopez defeated Kendall Warren, 6-2,6-3
DOUBLES
Finals
Arantxa Hernandez/Cristina Lopez (1) defeated Meredith Hopson/Kendall Warren (2), 8-4
Semifinals
Arantxa Hernandez/Cristina Lopez (1) defeated Nicole Musngi/Tori Musngi, 8-3
Meredith Hopson/Kendall Warren (2) dfefeated Kelsey Grambeau/Jocelle Rudico, 8-5
Quarterfinals (First Round)
Arantxa Hernandez/Cristina Lopez (1) received a bye
Nicole Musngi/Tori Musngi defeated Delaney Schroeder/Erin Walker, 8-4
Kelsey Grambeau/Jocelle Rudico defeated Melinda Johnson/Sydney Nutt, 8-6
Meredith Hopson/Kendall Warren (2) received a bye

 

2005 TEXAS OPEN

2004 TEXAS OPEN

2003 TEXAS OPEN

2002 TEXAS OPEN

2001 TEXAS OPEN

2000 TEXAS OPEN

1999 TEXAS OPEN

1998 TEXAS OPEN













Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle & Print






Sports Psych Handbook
See a review of this book




















CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE







click here for the tabc site


























Google






What could you do with 4 years of college tennis?

Get the Degree AND the Competition






click here for the tabc site
































Check Out
TENNIS WEEK













CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE














On Court Off Court













Return to:
College And Junior
Tennis Homepage