2008 TEXAS OPEN CHAMPIONSHIPS

Boys' 18 - Canyon Creek Country Club - Richardson, Texas - June 21-25
SINGLES
Finals
Maximilien Ando Hirsh (16) defeated David Holiner (7), 6-4,3-6,6-4
Third Place Playoff
Benjamin Chen (3) over Timothy Klanke (12), walkover/injured
Semifinals
Maximilien Ando Hirsh (16) defeated Timothy Klanke (12), 6-3,6-2
David Holiner (7) defeated Benjamin Chen (3), 6-1,4-6,6-3
Consolation Finals

Bryan Welnetz (over) defeated Tyler Brown, 6-2,6-2
DOUBLES
Finals
Ando Hirsh/Perim defeated Oliver/Van Velzer, 8-4
Semifinals
Oliver/Van Velzer defeated Robinson/Vinsant, 8-5
Ando Hirsh/Perim defeated Andrus/Kelley, 8-3

Girls' 18 - Canyon Creek Country Club - Richardson, Texas - June 24-28
SINGLES
Finals
Kimberly Anicete (8) defeated Paige Miles (1), 6-3,6-1
Third Place Playoff
Madison Hollan defeated Megan Horter, 6-2,6-3
Semifinals
Paige Miles defeated Megan Horter, 7-5,4-6,6-3
Kimberly Anicete (8) defeated Madison Hollan, 5-7,6-4,6-1
Consolation Finals

Ariel Morton defeated Jordana Kono (above), 1-0 retired/injured
DOUBLES
Finals
Morton/Soule defeated Miles/Sanders (1), 9-8(5)
Semifinals
Miles/Sanders (1) over Ezratty/Robinson, walkover
Morton/Soule defeated Horter/Wofford, 8-6

Boys' 16 - St. Stephens Episcopal School - Austin, TX - June 21-25
SINGLES
Finals
Tanner Brown defeated Chase Curry (4), 6-4,6-1
Third Place Playoff
Jeffrey Offerdahl (1) over Matthew Dooley (2), walkover/injured
Semifinals
Chase Curry (4) defeated Jeffrey Offerdahl (1), 6-4,7-6(8)
Tanner Brown defeated Matthew Dooley (2), 6-2,6-2
Consolation Finals
Russell Bader defeated Justin Reindel (8), 6-3,6-1
DOUBLES
Finals
Curry/Offerdahl (1) defeated Bader/Chou, 8-4
Semifinals
Curry/Offerdahl (1) defeated Hsu/Riechmann, 8-5
Bader/Chou defeated Dooley/Martinez (2), 8-4

Girl 16s - St. Stephens Episcopal School - Austin, TX - June 21-25
SINGLES
Finals
Emily Pietruszynski (3) defeated Nicole Long (8), 6-4,6-2
Third Place Playoff
Madeleine Murray (2) defeated Allison Burckhartt (9), 6-7,6-3,6-1
Semifinals
Nicole Long (8) defeated Allison Burckhartt (9), 6-4,6-2
Emily Pietruszynski (3) defeated Madeleine Murray (2), 6-4,6-4
Consolation Finals
Caroline Schnell defeated Elaina Cummer, 6-4,6-3
DOUBLES
Finals
Burckhartt/Cummer defeated Leung/Long, 8-5
Semifinals
Leung/Long defeated Caffey/Nowland, 9-8
Burckhartt/Cummer defeated Bowman/Murray, 8-5

Boys' 14 - Weeks Park Tennis Center - Wichita Falls, TX - July 28-August 1
SINGLES
Finals

Robert Livi (1) defeated Carlos Di Laura (3), 6-3,6-3
Third Place Playoff
Audy Frye (8) defeated Eric Marbach (8), 7-6,6-2
Semifinals
Robert Livi (1) defeated Audy Frye (8), 6-3,6-2
Carlos Di Laura (3) defeated Eric Marbach (2), 6-1,6-4
Consolation Finals
Tad Humpal defeated Andrew Hutchinson, 6-3,6-2
DOUBLES
Finals
Elio Livi/Robert Livi (2) defeated Andy Frye/Grant Murray (6), 8-6
Third Place Playoff
Carlos Di Laura/Clayton Niess over Eric Marbach/Juan Moreiras (1), walkover/injured
Semifinals
Andy Frye/Grant Murray (6) over Eric Marbach/Juan Moreiras (1), walkover/injured
Elio Livi/Robert Livi (2) defeated Carlos Di Laura/Clayton Niess, 8-3

Girls' 14 - Weeks Park Tennis Center - Wichita Falls, TX - July 28-August 1
SINGLES
Finals
Kristen Mee (4) defeated Makenzie Craft (3), 6-0,6-0
Third Place Playoff
Jocelle Rudico (8) defeated Christina Carpenter (1), 6-1,1-6,1-0(8)
Semifinals
Makenzie Craft (3) defeated Christina Carpenter (1), 6-0,6-0
Kristen Mee (4) defeated Jocelle Rudico (8), 6-3,2-6,1-0(5)
Consolation Finals
Auvi Tran defeated Brittany Brewster, 6-4,6-3
DOUBLES
Finals
Mackenzie Craft/Kristen Mee (1) defeated Brittany Brewster/Jocelle Rudico (4), 8-4
Third Place Playoff
Christina Carpenter/Dhanielly Quevedo (3) defeated Meredith Hopson/Claudia Li (2), 8-5
Semifinals
Mackenzie Craft/Kristen Mee (1) defeated Christina Carpenter/Dhanielly Quevedo (3), 8-5
Brittany Brewster/Jocelle Rudico (4) defeated Meredith Hopson/Claudia Li (2), 8-6

Boys' 12 - Weeks Park Tennis Center - Wichita Falls, TX - July 28-August 1
SINGLES
Finals
Logan Staggs (1) defeated Bailey Showers, 6-1,6-0
Third Place Playoff
Will Showers (4) defeated Race Collins, 6-0,6-0
Semifinals
Logan Staggs (1) defeated Will Showers (4), 7-6(3),6-2
Bailey Showers defeated Race Collins, 6-0,6-3
Consolation Finals
Alexander Rive defeated Max Sivalls, 6-1,6-0
DOUBLES
Finals
Bailey Showers/Will Showers (1) defeated Peter Goddard/Logan Staggs (2), 8-4
Semifinals
Bailey Showers/Will Showers (1) defeated Kenneth Boykin/(partner info unavailable), 8-4
Peter Goddard/Logan Staggs (2) defeated Race Collins/Ford Thamsiriboon, 8-2

Girls' 12 - Weeks Park Tennis Center - Wichita Falls, TX - July 28-August 1
SINGLES
Finals

Karina Traxler (1) (above) defeated Kaylin Kruseman, 6-7(5),6-4,10-5
Third Place Playoff
Anjali Sampath over Mira Ruder-Hook (2), walkover
Semifinals
Karina Traxler (1) defeated Anjali Sampath, 6-0,6-1
Kaylin Kruseman over Mira Ruder-Hook (2), walkover
Consolation Finals
Camila Wesbrooks defeated Kati Mdzinarishvili, 6-3,6-1
DOUBLES
Finals
Karina Traxler/Camila Wesbrooks defeated Kaylin Kruseman/Natalie Miller (1), 8-6
Semifinals
Kaylin Kruseman/Natalie Miller (1) defeated Jennifer Backhaus/Shannon Decker, 8-0
Karina Traxler/Camila Wesbrooks defeated Anjali Sampath/Haley Winton (2), 8-1

 

2007 TEXAS OPEN

2006 TEXAS OPEN

2005 TEXAS OPEN

2004 TEXAS OPEN

2003 TEXAS OPEN

2002 TEXAS OPEN

2001 TEXAS OPEN

2000 TEXAS OPEN

1999 TEXAS OPEN

1998 TEXAS OPEN









Monthly Guides to
College Tennis Planning
Available in Kindle, Print & EBook
for H.S. Seniors and H.S. Juniors














CHECK OUT OUR
TENNIS BOOKSTORE














Mr. Rebates






Country Inns & Suites






Want To Play
College Tennis?

Check Out the
Monthly Guides to College Planning







Google






Return to:
College And Junior
Tennis Homepage